Mistrzostwa Europy mężczyzn, grupa B: Awans Hiszpanii oraz pewne zwycięstwo Serbii

W ostatnim dniu spotkań w grupie B Hiszpanie pokonali reprezentację Niemiec i zapewnili sobie awans do kolejnej fazy turnieju, a Serbowie potwierdzili swoją gotowość do gry o medale.

Hiszpanie z awansem do kolejnej fazy

Ostatniego dnia zmagań w belgijskiej grupie jeszcze nie wszystko było jasne. Mecz pomiędzy Hiszpanią a Niemcami miał zdecydować czy z grupy wyjdą właśnie Hiszpanie czy Słowacy. Obie drużyny podeszły do spotkania poważnie. Niemcy chcąc wygrać wystawili swoją najmocniejszą szóstkę. Szybko jednak się okazało, że nie była to dobra decyzja. Hiszpanie grali bardzo dobrze na tle ekipy, która dotychczas częściej stała w kwadracie dla rezerwowych niż na boisku. Dzięki temu prowadzili przez większość seta, którego wygrali do 22.

W drugim secie niemiecki trener postanowił zmienić połowę wyjściowej drużyny. Nie poprawiło to jednak jej gry. Po raz kolejny reprezentacja Hiszpanii wypracowała sobie wysoką przewagę. Niemcy starali się gonić wynik, jednak set okazał się dla nich za krótki i przegrali go do 20.

Trzeci set był przebudzeniem naszych sąsiadów, którzy prawie od początku prowadzili. Hiszpanie cały czas grali bardzo dobrze na wysokiej piłce, ale nie wystarczyło to, aby pokonać dobrze grających Niemców. Przegrali trzecią partię 25:18.

Pomimo, że reprezentacja Niemiec zagrała trzeciego seta bardzo dobrze, czwarty od początku jej nie szedł. Hiszpanie od razu wyszli na prowadzenie, którego nie oddali do końca spotkania. Niemcy nie potrafili ograniczyć swoich błędów, co pozwoliło podopiecznym Fernando Munoza Beniteza cieszyć się z czwartego miejsca w grupie oraz awansu do kolejnej fazy turnieju, w której zmierzą się z reprezentacją Polski.

Hiszpania – Niemcy (25:22, 25:20, 18:25, 25:19)

Niemcy: Kampa, Fromm, Krick, Schott, Reichert, Kaliberda,  Boehme, Grozer,  Zenger, Brehme, Hirsch,  Karlitzek, Baxpohler, Zimmermann

Hiszpania: Colito, De Haro, Rodriguz Perez, Ferragut, Vigil, Fernandez Valcarcel, De Amo Fernandez –Echevarria, Villena, Fornes, Guiscafre, Gonzalez, Gamiz, Fernandez Moles, Ferrera

Potwierdzenie dominacji Serbii w grupie

Ostatni mecz w grupie B nie zapowiadał się emocjonująco. Mierzyła się bowiem pierwsza i ostatnie drużyna tabeli. Serbowie, którzy mieli zapewniony awans z pierwszego miejsca w grupie, wystawili do gry swoją drugą szóstką. Już na początku seta podopieczni Slobodana Kovaca wypracowali sobie przewagę, którą potem tylko powiększali. Wygrali premierową partię 25:16.

Na początku drugiego seta na prowadzenie wyszła reprezentacja Austrii. Serbowie jednak szybko opanowali sytuację doprowadzając do remisu po 12, a następnie wychodząc na prowadzenie. Gra do końca była nerwowa, ale po raz kolejny lepsi okazali się reprezentanci Serbii.

Trzeci set prawie do końca był wyrównany. Gdy jedna z drużyn osiągała choćby dwa punkty przewagi, druga ją doganiała. Dopiero w końcówce Serbowie wyszli na kilkupunktowe prowadzenie, które utrzymali do końca i wygrali seta do 20. Tym samym potwierdzili swoją dominację w grupie, a Austriacy pożegnali się z turniejem z pięcioma porażkami w pięciu meczach.

Serbia – Austria ( 25:16, 25:22, 25:20

Serbia: Petric, Okilic, Kovacevic, Cirovic, Pekovic, Krsmanovic, Ivovic, Jovovic, Atanasijevic, Luburic, Majstorovic, Podrascanin, Lisinac, Todorovic

Austria: Kroiss, Landfahrer, Wohlfahrtstätter, Kronthaler, Tröthann, Menner, Tusch, Zass, Berger, Thaller, Ringseis, Grabmüller, Jurkovics, Ibrahimovic

Autor: Małgorzata Bieńkowska
Źródło: cev.com