Mistrzostwa Europy mężczyzn: Polacy awansowali do ćwierćfinału

Polacy w 1/8 finału pokonali w świetnym stylu Hiszpanów 3:0 i awansowali do ćwierćfinału. Rywalem naszej reprezentacji w kolejnym etapie mistrzostw Europy będzie reprezentacja Niemiec.

Pierwszy set rozpoczął się od prowadzenia Polaków (3:1). Po długiej akcji, zakończonej podwójnym blokiem Polaków, prowadzenie naszej drużyny powiększyło się do czterech punktów (6:2). Hiszpanie zbliżyli się nieco do Polaków po udanym ataku Villeny (8:6). Polski zespół dzięki skutecznemu atakowi ze środka Nowakowskiego i punktowej zagrywce Leona powrócił do wysokiego prowadzenie (14:9). Jednak dwa błędy popełnione przez Kubiaka ponownie pozwoliły zbliżyć się drużynie z Hiszpanii (14:12). Hiszpanie przez chwilę utrzymywali dwupunktowy dystans do naszej drużyny. Pérez na zagrywce posłał piłkę daleko w aut, a Kubiak świetnie zaatakował z drugiej linii, co ponownie dało polskiej drużynie pięciopunktowe prowadzenie (21:16). As serwisowy Leona zapewnił Polakom piłkę setowa (24:18). Set zakończył błąd reprezentacji Hiszpanii 25:18.

Drugą partię rozpoczął remis (3:3). Dwie punktowe zagrywki Leona i skuteczny atak Muzaja w kontrze wyprowadził polska reprezentację na prowadzenie (6:3). Z Leonem na zagrywce, odrzucającym Hiszpanów od siatki Polacy powiększyli swoja przewagę do pięciu punktów (9:4). Villena został zatrzymany przez podwójny blok, a następnie Bieniek świetnie zaatakował z przechodzącej piłki i przewaga naszej drużyny znacznie wzrosła (15:8). Hiszpanie popełnili kolejny błąd w polu serwisowym coraz bardziej oddalając się od polskiego zespołu (19:11). Polacy pewnie zmierzali po zwycięstwo w tym secie. Kolejna fantastyczna zagrywka Leona zapewniła polskiej drużynie piłkę setową (24:12). Set zakończył atak z drugiej linii Leona 25:13.

Trzecia odsłonę spotkania rozpoczęło wysokie prowadzenie Polaków (4:0). Villena popełnił błąd w ataku, a Leon  po raz kolejny świetnie spisał się na zagrywce co znacznie powiększyło prowadzenie polskiej drużyny (9:2). Hiszpanie nie byli w stanie przeciwstawić się polskiemu zespołowi, popełniając kolejne błędy. Polacy prowadzili już 15:8 po zepsutej zagrywce rywali. Niemoc Hiszpanów przełamał as serwisowy Colito, jednak po chwili Kłos skutecznie zaatakował ze środka, nie pozwalając przeciwnikom zdobyć więcej punktów (20:11). Pod koniec partii Hiszpanie zdołali zdobyć jeszcze kilka punktów, ale Konarski świetnym atakiem zapewnił Polakom piłkę meczową. Mecz zakończył skuteczny atak po bloku Śliwki 25:16.

Polska – Hiszpania 3:0 ( 25:18, 25:13, 25:16)

Polska: Nowakowski, Muzaj, Leon, Drzyzga, Kubiak, Bieniek, Zatorski (libero), Wojtaszek (libero) oraz Konarski, Komenda, Kłos, Szalpuk, Śliwka, Kochanowski

Hiszpania: Trinidad de Haro, Pérez, Fernandez, Villena, Fornes, Gonzalez, Gamiz (libero) oraz Colito, De Amo, Ferrera, Vigil

Ćwierćfinał z reprezentacją Niemiec Polacy zagrają w poniedziałek 23 września o godzinie 20:00.

Źródło: Opracowanie własne