Siatkówka za oceanem: Stany Zjednoczone

Siatkówka na Nowym Kontynencie nie jest tak popularna jak w Europie, aczkolwiek nie można zaprzeczyć, że brakuje tam zdolnych zawodników i zawodniczek. Dużo bardziej sport ten przypadł do gustu żeńskiej części społeczności, szczególnie młodszym siatkarkom. Zapraszamy do przeczytania artykułu na temat naszego ulubionego sportu w USA!

Nadzieja umiera ostatnia?

Jako zawodowy sport siatkówka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła ograniczony sukces. Dokonano licznych prób, aby stworzyć profesjonalną ligę siatkarską, szczególnie żeńską. Niestety na chwilę obecną nie udało się tego zrobić. Komentarze kibiców na różnych forach siatkarskich mówią, że nie zapowiada się na stworzenie takiej ligi w USA, gdyż brakuje środków pieniężnych na samo sfinalizowanie tego pomysłu, a co dopiero na utrzymanie profesjonalnej ligi. Nie ma co się łudzić, że w przypadku powstania ligi siatkarskiej osiągnie ona w Stanach taki sukces i zainteresowanie jak NBA czy NFL. Jednak kibiców siatkówki ciągle przybywa i jej popularność rośnie. Kibicom tego pięknego sportu na Zachodzie pozostaje więc mieć nadzieję, że w przyszłości doczekają się profesjonalnej ligi, która przetrwa dłużej niż sezon lub dwa.

W 2012 roku Amerykańska Federacja Siatkówki podpisała porozumienie z firmą Grand Prix Sport na stworzenie profesjonalnej męskiej ligi siatkówki do końca 2018 roku, gdyż ówcześnie od roku istniał jej żeński odpowiednik – Women’s National Volleyball League. Jednakże jak zawsze kończyło się to w USA, po kilkunastu miesiącach ligę rozwiązano.

Już jutro zapraszamy na wywiad z libero reprezentacji Stanów Zjednoczonych – Dustinem Wattenem, który opowie nam więcej o siatkówce w USA!

Premier Volleyball League

Namiastką ligi jest w USA obecnie Premier Volleyball League (PVL), którą powołano w 2012 roku. Składa się z drużyn spośród czterdziestu regionalnych stowarzyszeń siatkówki w Ameryce Północnej.

2331969_orig
Źródło: usapvl.com

Jest to turniej usankcjonowany przez USA Volleyball. Drużyny mają możliwość uczestnictwa w nim w każdym sezonie. Obecnym mistrzem wśród mężczyzn jest drużyna Team Pineapple, a wśród kobiet góruje North Texas. Prezesem PVL jest Steve Bishop, który jest również menadżerem jednej z drużyn (Florida Wave). Pomagają mu dyrektorzy poszczególnych regionów.

Ciekawostka: W drużynie Team Pineapple właścicielem, kierownikiem i trenerem jest Lloy Ball – złoty medalista Igrzysk Olimpijskich 2008, wielokrotny i utytułowany reprezentant kraju. W mistrzostwach PVL w 2013 roku w drużynie Team Lights Out występował Dustin Watten, który zdobył ze swoim zespołem 2. miejsce.

Siatkówka w college’ach, czyli NCAA

Dość duże i ciągle rosnące zainteresowanie tym sportem mają studenci, którzy grają w klubach na swoich uczelniach. Drużyny zostały podzielone na 3 dywizje, choć sytuacja w żeńskiej i męskiej lidze nieco się różni. W przypadku drużyn męskich, do 2012 roku nie mieli oni podziału na dywizje, a obecnie struktura jest jeszcze bardziej skomplikowana. Otóż, dywizja III postanowiła urządzić sobie własne mistrzostwa, nie rywalizując z dwoma pozostałymi dywizjami (I i II), które połączono. Dlatego też uczelnie z dywizji III nie kwalifikują się od tamtej pory na mistrzostwa National Collegiate Championship. Inna sytuacja występuje w lidze żeńskiej, gdzie również są 3 dywizje, ale mistrzostwa rozgrywane są w każdej z nich osobno. Dzieje się tak ze względu na dużo więcej drużyn żeńskich niż męskich, co bardzo utrudniłoby system rozgrywek gdyby mistrzostwa miały odbywać się łącznie dla wszystkich trzech dywizji.

Obecnie mistrzem NCC jest Loyola Chicago, które przez dwa ostatnie lata triumfowali w finałach. Ubiegłoroczne mistrzostwo pomógł im wywalczyć Thomas Jaeschke, który występował w tej drużynie przez rok. Najlepszą drużyną dywizji III jest natomiast Stevens Institute. W żeńskich rozgrywkach obecne mistrzynie kolejnych dywizji to: Nebraska, Wheeling Jesuit i Cal Lutheran.

Młodsi siatkarze i siatkarski grają również w licealnych drużynach w swoich szkołach. Ciekawostka: na każdego chłopca grającego w siatkówkę w liceum przypada ponad osiem siatkarek w tym samym wieku.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że siatkówka w Stanach Zjednoczonych nigdy nie będzie cieszyć się taką popularnością, jak w Europie. Amerykanie mają inne sporty, które kochają bardziej – futbol, baseball czy koszykówka. Kibicom siatkówki przyjdzie jeszcze zapewne poczekać na powstanie profesjonalnej ligi, w której mogliby występować obiecujący siatkarze z tego kraju. Tymczasem muszą zadowolić się sezonem reprezentacyjnym oraz oglądaniem meczów europejskich lig na ekranie. Nie ulega bowiem wątpliwości, że w USA siatkarskich talentów nie brakuje, czego dowodem są zawodnicy grający w reprezentacji, która jest jedną z najlepszych drużyn na świecie.

Autor: Katarzyna Mac
Źródło: opracowanie własne na podstawie usapvl.com i ncaa.com

__________________________________________

Już za tydzień zapraszamy na kolejny artykuł o siatkówce na świecie – tym razem przeniesiemy się odrobinę na północ, ale pozostaniemy w Ameryce 🙂 Kolejne siatkarskie nowinki prosto z Kanady!

Share Button

Komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*