Siatkówka za oceanem: Kanada

Ze Stanów Zjednoczonych przenosimy się na północ – do Kanady! Tym razem bierzemy pod lupę siatkówkę w Kraju Klonowego Liścia, skąd również pochodzi wielu utalentowanych zawodników na arenie światowej. Kanadyjczycy, podobnie jak ich południowi sąsiedzi nie doczekali się stworzenia profesjonalnej ligi siatkarskiej w swoim kraju.

Pierwsza wzmianka o siatkówce w Kraju Klonowego Liścia pojawiła się w 1900 roku. W Kanadzie nie ma profesjonalnej ligi siatkarskiej. W czasie, gdy reprezentacyjni zawodnicy przebywają w swoich klubach w sezonie ligowym jedyny kontakt z tym wspaniałym sportem mają młodzi zawodnicy i zawodniczki, którzy grają w drużynach w college’ach i na uniwersytetach.

Uniwersyteckie rozgrywki siatkarskie zazwyczaj rozpoczynają się we wrześniu/październiku. Studenci i studentki grają na swoich uczelniach w klubach, które podlegają pod odpowiednie związki, stowarzyszenia lub organizacje sportowe w różnych częściach kraju. Główną organizacją jest Canadian Interuniversity Sport (CIS), która dzieli się na 4 konferencje. Drużyny podlegają odpowiednio pod swoje konferencje.

  • Canada West Universities Athletic Association (CWUAA)

– w tej konferencji walczy ze sobą 13 drużyn siatkarskich, zarówno męskich, jak i żeńskich. Obecnie na 1. miejscu znajdują się drużyny Golden Bears z Uniwersytetu Alberty (mężczyźni) i zespół Heat z Kampusu Okangan Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (kobiety). Siedem najlepszych ekip kwalifikuje się do fazy play-off, która gra o medale.

W jednej z drużyn z tej konferencji w czasie studiów grał Gavin Schmitt (sezon 2006/07). Była to akademicka drużyna siatkarska na Uniwersytecie w Saskatchewan. Po roku spędzonym na uczelni kanadyjski atakujący przeniósł się do ligi greckiej.

W drużynie UBC Thunderbirds na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej grał Blair Bann, libero reprezentacji Kanady. Przez 3 lata zdobywał tytuł najlepszego gracza na swojej pozycji według rankingu CIS.

Kolejnymi zawodnikami, którzy grali w uniwersyteckich drużynach w tej konferencji są Justin Duff i Jason DeRocco. Swoją klubową karierę Justin rozpoczął w drużynie The Winnipeg Wesmen, a Jason – w Manitoba Bisons.

64-06-campus-player-profile_627_836_80
Justin Duff

  • Ontario University Athletics (OUA)

– w skład tej konferencji wchodzi 11 drużyn siatkarskich męskich i 14 żeńskich. Obecnie na 1. miejscu w rozgrywkach wśród mężczyzn znajduje się zespół z Uniwersytetu McMaster w Hamilton, w prowincji Ontario. Wśród kobiet drużyny z tej konferencji zostały podzielone na dwie dywizje: wschodnią i zachodnią. Na wschodzie póki co najlepsze są siatkarki z Uniwersytetu w Toronto, a na zachodzie – podobnie jak ich koledzy z Uniwersytetu w McMaster.

  • Réseau du sport étudiant du Québec (RSEQ)

– liga siatkówki we francuskojęzycznej prowincji Québec została stworzona w 1970 roku. Sezon siatkarski trwa od października do lutego. Do tej konferencji należą tylko 3 drużyny, dlatego też corocznie zespoły z RSEQ rozgrywają dodatkowe spotkania z drużynami z konferencji atlantyckiej (AUS). Siatkarze i siatkarski z prowincji Québec grają na jednym z trzech uniwersytetów: Laval, Montréal, Sherbrooke.

  • Atlantic University Sport (AUS)

– do konferencji atlantyckiej również należą tylko trzy drużyny, które grają z ekipami z RSEQ. Są to: Uniwersytet Nowego Brunszwiku we Fredericton (drużyna UNB Varsity Reds), Uniwersytet w Newfoundland (drużyna Memorial Sea-Hawks) oraz Uniwersytet Dalhousie w Halifax (drużyna Dalhousie Tigers).

Uczelnie i szkoły z każdej konferencji co roku rywalizują pomiędzy sobą w sezonie ligowym. Dotyczy to nie tylko siatkówki, ale również innych dyscyplin sportowych.

Autor: Katarzyna Mac
Źródło: opracowanie własne na podstawie: cis-sic.ca, ccaa.ca, canadawest.org, oua.ca, rseq.ca, atlanticuniversitysport.com i stron internetowych uniwersytetów

Share Button

Komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*