Siatkówka za oceanem: Australia

W kolejnym artykule z naszego cyklu wędrujemy dosłownie za oceany: Indyjski i Spokojny. W Australii siatkówka doczekała się zawodowej ligi, choć nie jest ona tak znana jak europejskie. W ciągu ostatnich lat australijska liga siatkarska rozwinęła się, ale minie jeszcze sporo czasu, zanim będzie mogła równać się z ligami naszego kontynentu.

W 1998 roku Australian Volleyball League (AVL) została ponownie włączona do kalendarza rozgrywek po kilku wcześniejszych próbach prowadzenia ligi zawodowej. Na początku, w pierwszym roku istnienia była to tylko liga mężczyzn. Liga australijska miała swój początek w kwietniu w Melbourne Sports and Aquatic Centre i liczyła cztery krótkie rundy. W pierwszym sezonie istnienia Australian Institute of Sport pokonał Sydney Cedars w meczu o mistrzostwo ligi. Rozgrywki odbywały się co tydzień i były transmitowane w telewizji.

Rok później wprowadzono ligę żeńską. Władze zaczęły dostrzegać, że inwestycja w siatkówkę mogłaby być opłacalna, gdyż była to jedna z najchętniej oglądanych dyscyplin sportowych. Dłuższy sezon cotygodniowych lub codwutygodniowych gier u siebie i na wyjeździe zaowocował lepszymi możliwościami marketingowymi i medialnymi dla sportu niż tradycyjne rozgrywki narodowe. Wtedy zadecydowano, że w 1999 roku Australian Open Championships zastąpione zostaną przez ligę AVL jako jedyne międzystanowe rozgrywki siatkarskie.

Przez pierwsze kilka sezonów ligi rozgrywki odbywały się w pierwszej połowie roku, zazwyczaj od marca do maja. W jednym sezonie finały odbyły się w lipcu, ponieważ połączono je z mistrzostwami juniorów. W 2003 roku została wprowadzona zmiana – rozgrywki ligowe przesunięto na dalszą część roku, na okres od września do grudnia.

Liga australijska przybierała różne formy przez lata – drużyny dzielono na konferencje wschodnią i zachodnią, serie meczów u siebie i wyjazdowych, pojedyncze i podwójne mecze ze wszystkimi przeciwnikami czy też system gry grand prix. Liczba klubów również ulegała zmianie na przestrzeni lat – powstało kilka nowych drużyn zarówno męskich, jak i żeńskich, lecz niektóre nie przetrwały i musiały pożegnać się z profesjonalną ligą.

Obie ligi, żeńska i męska, liczą po 8 drużyn. Obecnym mistrzem wśród mężczyzn jest drużyna Canberra Heat, a wśród kobiet University Blues. W finałowym meczu ligi męskiej mistrz pokonał zespół Queensland Pirates 3:0. W poprzednim sezonie finał był pomiędzy tymi samymi drużynami, ale zakończył się odwrotnie – tytułem dla QLD Pirates. U kobiet z kolei mistrzostwo obroniły siatkarki z Melbourne.

Drużyny w lidze australijskiej:

AVL

Autor: Katarzyna Mac
Źródło: opracowanie własne na podstawie avl.org.au

Share Button

Komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*