Poznajmy się – uczestnicy IO (Argentyna, Brazylia, Kanada)

Turniej siatkarski mężczyzn w Rio de Janeiro na pewno bardziej interesuje polskich kibiców, gdyż kadra Polski pod wodzą Stephana Antigi pojechała do Brazylii po medal Igrzysk Olimpijskich. Warto jednak przyjrzeć się wszystkim reprezentacjom biorącym udział w turnieju, bowiem, jeżeli nasi siatkarze dojdą do fazy medalowej i nie spotkają się dwa razy z tym samym przeciwnikiem, to rozegrają z różnymi rywalami osiem spotkań.

Reprezentacja Argentyny:

Trener: Julio Velasco (od 2014r.)

Najlepszy wynik na IO: brązowy medal (Seul, 1988r.)

Ostatnie IO: piąte miejsce

Oczekiwania: awans do ćwierćfinału. Argentyńczycy nie trafili to zbyt wymagającej grupy, zmierzą się bowiem z reprezentacjami Polski, Rosji, Iranu, Egiptu i Kuby. Awans do 1/4 jest zatem obowiązkiem dla podopiecznych Julio Velasco. W samym meczu o półfinał nie muszą być przecież na straconej pozycji. W takich turniejach jak Igrzyska Olimpijskie dyspozycja jednego dnia może zaważyć na ewentualnej szansie gry o medale.

Gwiazda zespołu: Facundo Conte – dla znanego z występów w PGE Skrze Bełchatów zawodnika będą to drugie Igrzyska w karierze. Ważne dla reprezentacji Argentyny jest to, żeby od przyszłego sezonu zawodnik zespołu Fudan University of Shanghai, grał na swoim najwyższym poziomie. Zapewne do niego będzie adresowana większość piłek od Luciano de Cecco, a otwartą kwestią pozostaje to, czy Conte zagra klasycznie, na przyjęciu, czy też jako atakujący, a więc na pozycji, na której jego trener reprezentacyjny już go sprawdzał.

Możliwy wyjściowy skład: Luciano de Cecco, Facundo Conte, Ezequiel Palacios, Cristian Poglajen, Pablo Crer, Sebastian Sole, Alexis Gonzalez (libero)

Terminarz spotkań reprezentacji Argentyny:

7 sierpnia – Iran (godz. 3:35 czasu polskiego)
9 sierpnia – Rosja (godz. 14:30)
11 sierpnia – Polska (godz. 20:00)
13 sierpnia – Kuba (godz. 16:35)
15 sierpnia – Egipt (godz. 14:30)

Reprezentacja Brazylii:

Trener: Bernardo Rezende (od 2001r.)

Najlepszy wynik na IO: złoty medal (Barcelona, 1992r. i Ateny 2004r.)

Ostatnie IO: srebrny medal

Oczekiwania: tylko i wyłącznie złoto. Wiele czołowych reprezentacji jedzie do Rio, żeby zdobyć medal, oczywiście najlepiej złoty, ale nie pogardziliby medalem srebrnym czy brązowym. Sytuacji „Canarinhos” wygląda zupełnie inaczej. To oni są gospodarzami tego turnieju i brak złotego medalu będzie można uznać za klęskę.

Gwiazda zespołu: Wallace de Souza – dla atakującego reprezentacji Brazylii będą to drugie Igrzyska w karierze. Jego stabilna i równa forma ma być kluczem do osiągnięcia przez gospodarzy Igrzysk dobrego wyniku. Bardzo skoczny zawodnik zespołu Funvic Taubate (od nowego sezonu) musi być jednak w dobrej formie od początku turnieju, bowiem Brazylijczycy trafili na turnieju w Rio do grupy śmierci i żeby uniknąć trudnego rywala w ćwierćfinale muszą zająć wysokie miejsce w fazie grupowej. Dobra współpraca ich atakującego z rozgrywającym Bruno Rezende jest tutaj bardzo potrzebna.

Możliwy wyjściowy skład: Bruno Rezende, Ricardo Lucarelli, Mauricio Borges, Wallace de Souza, Mauricio Souza, Lucas Saatkamp, Sergio Dutra Santos (libero)

Terminarz reprezentacji Brazylii:

7 sierpnia – Meksyk (godz. 16:35 czasu polskiego)
9 sierpnia – Kanada (godz. 3:35)
11 sierpnia – Stany Zjednoczone (godz. 3:35)
13 sierpnia – Włochy (godz. 3:35)
15 sierpnia – Francja (godz. 3:35)

Reprezentacja Kanady:

Trener: Glenn Hoag (od 2006r.)

Najlepszy wynik na IO: czwarte miejsce (Los Angeles, 1984r.)

Ostatnie IO: nie brali udziału

Oczekiwania: walka o awans do ćwierćfinału. Kanadyjczycy, którzy na Igrzyska wracają po 24 latach przerwy trafili do bardzo silnej grupy, gdzie przyjdzie im się zmierzyć z Brazylią, Stanami Zjednoczonymi, Włochami czy Francją. O wyjście z grupy będzie zatem dla podopiecznych Glenna Hoaga bardzo ciężko. Należy jednak pamiętać, że jego podopieczni są w tym sezonie w dobrej formie, wywalczyli m.in. awans do pierwszej dywizji Ligi Światowej, więc nie będą chcieli zagrać w Rio tylko pięciu spotkań fazy grupowej.

Gwiazda zespołu: Gavin Schmitt – nowy zawodnik Asseco Resovii Rzeszów to klucz do dobrego wyniku na Igrzyskach Olimpijskich. Każda reprezentacja, która chce osiągnąć dobry wynik, musi posiadać klasowego atakującego. Takim na pewno jest Schmitt. Nie ulega wątpliwości, że rozgrywający reprezentacji Kanady będą ze swojego kolegi korzystać bardzo często. Jego selekcjoner ma do niego tak duże zaufanie, że nie wziął na turniej w Rio drugiego atakującego.

Możliwy wyjściowy skład: TJ Sanders, John-Gordon Perrin, Frederic Winters, Gavin Schmitt, Justin Duff, Graham Vigrass, Blair Bann (libero)

Terminarz reprezentacji Kanady:

7 sierpnia – Stany Zjednoczone (godz. 22:05 czasu polskiego)
9 sierpnia – Brazylia (godz. 3:35)
11 sierpnia – Francja (godz. 22:05)
13 sierpnia – Meksyk (godz. 1:30)
15 sierpnia – Włochy (godz. 1:30)

Autor: Sebastian Zykowski
Źrodło: fivb.com / opracowanie własne

Share Button

Komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*