Mistrzostwa Europy 2021 w Polsce!

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Polska, obok Estonii, Finlandii i Czech, będzie jednym z gospodarzy siatkarskich Mistrzostw Europy 2021. 

W Mistrzostwach Europy wezmą udział 24 drużyny, podzielone na cztery grupy (po sześć zespołów w każdej). Udział w turnieju mają zagwarantowane reprezentacje gospodarzy, czyli Polska, Estonia, Finlandia i Czechy oraz osiem najwyżej sklasyfikowanych zespołów ME 2019Serbia, Słowenia, Francja, Rosja, Włochy, Ukraina, Niemcy i Belgia. Pozostałe 12 reprezentacji zostanie wyłonionych podczas turnieju kwalifikacyjnego latem 2020 roku.

W naszym kraju odbędzie się 15 meczów fazy grupowej, cztery spotkania w ramach 1/8 finału i dwa ćwierćfinały, a także wszystkie półfinały, finał i mecz o 3. miejsce.

Z wyróżnienia cieszy się prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, który uważa, że formuła turnieju, polegająca na rozgrywaniu meczy w czterech różnych krajach sprzyja promocji piłki siatkowej w Europie. – „Jestem dumny i szczęśliwy, że Polska będzie jednym z czterech organizatorów EuroVolley 2021 Mężczyzn. To kolejny najwyższej rangi turniej, który odbędzie się w naszym kraju! Jestem pewien, że Polski Związek Piłki Siatkowej dołoży wszelkich starań, aby przeprowadzić to prestiżowe wydarzenie na najwyższym poziomie organizacyjnym. Cieszę się, że mistrzostwa ponownie odbędą się w czterech krajach. Ta formuła znakomicie służy promocji siatkówki w Europie, a dla nas gospodarzy – Czech, Estonii, Finlandii i Polski jest wyzwaniem, ale też dowodem zaufania ze strony Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej. Jestem przekonany, że wszyscy sprawimy ogromną radość fanom siatkówki w Europie” – powiedział Jacek Kasprzyk.

Polska będzie organizatorem CEV Mistrzostw Europy siatkarzy po raz trzeci. Po raz pierwszy nasz kraj był współorganizatorem tej imprezy razem z Danią w 2003 roku. W 2017 roku Polska była już samodzielnym gospodarzem turnieju.

Również Aleksandar Boricić, prezes Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej, cieszy się, że PZPS zdecydował się być organizatorem kolejnych mistrzostw Starego Kontynentu. – „Jesteśmy bardzo szczęśliwi i wdzięczni Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej, że zdecydował się być współorganizatorem EuroVolley 2021. Zrobimy wszystko, by nasza współpraca zapewniła mistrzostwom sukces, a drużynom, fanom i mediom jeszcze lepsze warunki podczas tego siatkarskiego święta” – powiedział Boricić

Polscy siatkarze mają na koncie trzy brązowe medale Mistrzostw Europy (1967, 2011, 2019) i pięć tytułów wicemistrza Europy (1975, 1977, 1979, 1981, 1983). Tylko raz stanęli na najwyższym stopniu podium, podczas ME 2009 w Izmirze.

Autor: Karolina Żurawska
Źródło: pzps.pl

Share Button

Komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*