122 urodziny siatkówki!

Pierwsza oficjalny mecz siatkówki miał miejsce w dniu 9 lutego 1895 roku kiedy to pomysłodawca dyscypliny William G. Morgan dokonał pierwszej prezentacji stworzonego przez siebie rodzaju sportu.


William G. Morgan z zawodu był nauczycielem wychowania fizycznego w Holyoke w Massachusetts i to właśnie w ramach prowadzonych przez siebie zajęć odnalazł inspirację do stworzenia nowej gry zespołowej. I mimo, że siatkówka przez wiele lat gościła na boiskach sportowych pierwsza międzynarodowa instytucja siatkarska – Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) została powołana dopiero w roku 1947 podczas Kongresu jaki odbywał się w dniach 18-20 kwietnia w Paryżu. Wśród pierwszych 14 krajów, które były założycielami siatkówki znalazła się miedzy innymi Polska. Aktualnie Federacja zrzesza 221 krajów a do jej głównych celów należy dbanie o rozwój siatkówki dyscypliny oraz jej popularyzacja na cały świecie.

Pierwsze Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn zostały rozegrane w 1949 roku, kobiet natomiast 1952. Nieznacznie wcześniej bo w 1948 roku (mężczyźni) oraz 1949 roku kobiety, powołana została impreza sportowa nazywana Mistrzostwami Europy. Siatkówka jest również dyscypliną olimpijską, pierwsze zmagania w tej kategorii zostały rozegrane w trakcie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w roku 1964.

Swoje pierwsze kroki w Polsce siatkówka stawiała w roku 1919 kiedy to rozegrano pierwsze mecze pokazowe w Warszawie a następnie w Łodzi. Do Polski siatkówka trafiła za pośrednictwem Związku Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej i bardzo szybko uznała uznanie wśród kibiców. Pierwsze Mistrzostwa Polski rozegrano 10 lat później, gdzie Mistrzostwa Kraju zdobywały odpowiednio zespoły AZS Warszawa wśród kobiet oraz YMCA Łódź wśród mężczyzn.
Instytucją odpowiedzialną za rozwój dyscypliny w naszym kraju jest Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS), który został powołany w roku 1957 jako samodzielny i niezależny podmiot. W ramach związku funkcjonuje zarówno reprezentacja mężczyzn w piłce siatkowej jak i kobiet. Obie swoje mecze inauguracyjne na poziomie międzynarodowym rozegrały z zespołami Czechosłowacji. Siatkarki zaczęły od wygranej 14 lutego 1948 w Warszawie pokonując rywala 3:1. Zespół męski kilka dni później bo 28 lutego 1948 przegrał z zespołem czechosłowackim 2:3. Prezesem PZPS od 2016 roku jest Jacek Kasprzyk.

Największe sukcesy Polska siatkówka święciła za czasów osławionego Huberta Jerzego Wagnera, kiedy to pod wodzą szkoleniowca zespół męski zdobywała złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu 1976, aby następnie tytuł Mistrza Świata w roku 1974 w Meksyku. Na kolejny wielki sukces przyszło nam czekać długo bo bo aż do roku 2014 siatkarze kiedy to ponownie siatkarze sięgnęli po tytuł Mistrzów Świata pokonując w starciu finałowym 3:1 potęgę siatkówki Brazylię.

Autor: Dagmara Kistela

Źródło: info. własna, pzps.pl, fivb.org

Share Button

Komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*