VNL 2021: Rosja wygrywa z Iranem

Rosjanie wygrali z Iranem w drugiej kolejce Ligi Narodów 2021 w Rimini. Irańczycy notują drugą porażkę w tym sezonie Ligii Narodów. W pierwszym i czwartym secie Rosjanie dominowali znacznie. Irańczycy byli w stanie nawiązać równorzędną walką w drugim i trzecim secie.

Na początku meczu Irańczycy hurtowo psuli zagrywkę, natomiast Rosjanie wykorzystywali błędy rywali (2:4). Znakomite bloki na Salehim pozwoliły uzyskać kilkupunktową przewagę (4:8). Rosjanie utrzymywali wysoki poziom gry i utrzymywali przewagę (7:12). Bardzo dobrze zaprezentował się w ataku Mikhailov (9:15). Przy psutych zagrywkach Irańczyków, Rosjanie konsekwentnie powiększali przewagę. Atak z drugiej linii Bogdana oraz krótkie Volvicha powodowały, że Persowie nie znajdywali sposobu aby zmniejszyć straty (13:21). Irańczycy próbowali pojedynczymi atakami Esfandiara i Kazemiego odrabiać straty (17:24), ale Rosjanie do końca utrzymywali skuteczność (17:25).

Drugiego seta Persowie rozpoczęli zdecydowanie lepiej. Mniejsza ilość zepsutych zagrywek połączona z krótką Gholamiego czy atakiem z 6. strefy Salehiego przyniosły wysokie prowadzenie na początku seta (4:2). As serwisowy Esfandiara oraz ataki Kazemiego pozwoliły Irańczykom utrzymać przewagę (8:5). Błąd Mikhailova na ataku i Kliuki na zagrywce w połączeniu ze skuteczną nadal grą Iranu skutkowały utrzymaniem się przewagi Persów (12:8). W końcu Rosjanie zdołali zbliżyć się do rywali. Sygnał do ataku dał Mikhailov. Kolejne asy Bogdana oraz atak Vlasova pozwoliły zmniejszyć straty (14:12). Dzięki kiwce rozgrywającego Kobzara oraz atakom Mikhailova, który utrzymywał jakość w ataku, Sbornej udało się zdobyć punkt kontaktowy (17:16). Rosjanie, jednak zaczęli nagle popełniać błędy, które skrzętnie wykorzystywali Irańczycy. Ataki Kazemiego i Esfandiara pozwoliły ponownie zwiększyć przewagę (20:17). Pod koniec seta Irańczycy wykorzystywali słabość Rosjan, którzy grali niedokładnie (21:19). Seta zakończył pipe w siatkę Bogdana (25:20).

Trzeci set rozpoczął się od wyrównanej gry (5:5). Rosjanie zyskali niewielką przewagę po błędach Irańczyków oraz atakom Mikhailova i Kliuki (9:12). Irańczycy zbliżyli się do rywali po bloku na Bogdanie (11:12). Kolejne ataki Irańczyków i błędy w polu zagrywki Rosjan doprowadziły do remisu (15:15). W drużynie z Iranu z bardzo dobrej strony pokazał się Kazemi atakując 2 razy z wykorzystaniem bloku Sbornej. Wyrównana gra obu zespołów zapowiadała ciekawą końcówkę (19:19). W tym momencie gra Irańczyków stanęła. Atak Kliuki i Bogdana oraz as serwisowy Pankova dały Rosjanom dużą przewagę w końcówce (20:23). Seta zakończył blok Mikhailova (20:25).

Początek czwartego seta należał do Rosjan. Ataki Mikhailova i Bogdana oraz zablokowany atak Iranu dały prowadzenie Rosji (1:4). Irańczycy szybko zaczęli odrabiać straty. Skuteczne ataki Salehiego i Kazemiego oraz blok na Mikhailovie pozwoliły Persom zremisować (6:6). Już po chwili, jednak Rosjanie za sprawą ataku Volvicha oraz Bogdana oraz asowi Pankova znowu byli kilka punktów z przodu (7:11). Persowie byli kompletnie bezradni wobec dobrze dysponowanych Rosjan. Kolejna sprytna kiwka o blok Bogdana i krótka Volvicha dawały coraz większą przewagę Rosjanom (9:16). Znakomicie cały czas prezentował się Kazemi, ale sam nie dawał rady dobrze zorganizowanej grze Rosjan (14:21). Persowie próbowali jeszcze podjąć walkę ale nie dali rady. Mecz zakończyła krótka Sbornej (16:25).

Iran – Rosja 1:3 (17:25, 25:20, 20:25, 16:25)

Iran: Ebadipour, Mousavi, Fayazi, Gholami, Ghafour, Kazemi, Sharifi, Mojarad, Shafiei, Salehi M., Vadi, Salehi A., Esfandiar, Saadat

Rosja: Podlesnykh, Vlasov, Volvich, Semyshev, Baranov, Volkov, Bogdan, Pankov, Poletaev, Mikhaylov, Kliuka, Kurkaev, Kobzar, Golubev

Autor: Dawid Kozioł