VNL 2021: Polacy wygrywają drugi mecz

Polska wygrała z Serbią 3:1 w drugiej kolejce Ligi Narodów 2021. Polacy ulegli Serbom tylko w trzecim secie. Czwarty set został całkowicie zdominowany przez Polaków, którzy kontrolowali przebieg całego seta. Pierwsze dwa sety były wyrównane a losy ważyły się do końca.

Początek seta w wykonaniu obu drużyn był wyrównany (2:2). Słabszą grę w wykonaniu Kurka wykorzystali Serbowie wychodząc na niewielkie prowadzenie (4:6). Polacy szybko zaczęli odrabiać straty. Skuteczne ataki Leona oraz błąd Atanasijevicia na zagrywce pozwoliły doprowadzić do remisu (8:8). Polacy nie poprzestawali i już po chwili po dwóch asach serwisowych Leona, drużyna Polski była na prowadzeniu (11:9). Oba zespoły prezentowały wyrównany poziom. Dużo atakował Semeniuk, a w drużynie Serbii Ivović (15:15). Zespoły grały punkt za punkt i żadna z nich nie mogła zbudować sobie przewagi (18:18). W obu ekipach gra była rozłożona na kilku zawodników, którzy utrzymywali jakość gry (22:22). W końcówce z dobrej strony pokazał się Kochanowski, który najpierw krótką przesuniętą a później blokiem doprowadził do gry na przewagi (25:24). Atak Leona po bloku Serbów zakończył pierwszego seta (26:24).

Drugiego seta lepiej zaczęli Polacy. Ataki Kurka i Leona oraz błąd w ataku Kramanovicia przyniosły szybkie prowadzenie Polakom (4:0). Serbowie szybko wzięli się za odrabianie strat. Atak Kujundzicia i blok Podrascanina na Kurku prawie zniwelowały przewagę Polaków (4:3). Kolejne asy Leona oraz atak Semeniuka pozwoliły na ponowne zbudowanie przewagi (9:3). Serbowie powoli zaczęli odrabiać straty, jednak Polacy kontrolowali sytuację. Ataki Ivovicia i Atanasijevicia pozwoliły odrobić kilka punktów (12:9). Bardzo dobrze grał Kochanowski, który popisał się blokiem oraz dwoma krótkimi (16:12). Polacy powiększyli przewagę kiedy na zagrywkę wszedł Leon. Seria trzech asów serwisowych pozwoliła jeszcze bardziej odskoczyć rywalom (20:12). Serbowie odrabiali straty skuteczną grą Pericia i Jovovicia (21:15), ale nie byli w stanie nawiązać walki z dobrze dysponowanymi Polakami. Seta zakończył atak Leona (25:19).

Początek trzeciego seta był wyrównany (4:4). Obaj rozgrywający grali dużo swoimi najbardziej skutecznymi zawodnikami. Z jednej strony Semeniuk, a z drugiej Atanasijević i Ivović (9:9). Na chwilę Polacy uzyskali niewielką przewagę za sprawą bloku na Atanasijeviciu oraz asowi Kochanowskiego (12:10). Serbowie nie odpuszczali i po chwili po ataku Ivovicia już remisowali (15:15). Serbowie nie zwalniali tempa. Kolejne skuteczne ataki Kramanovicia i Atanasijevicia oraz as serwisowy Ivovicia pozwoliły in zbudować przewagę (16:19). Polacy zaczęli popełniać kolejne błędy. Autowy atak Kochanowskiego i zepsuta zagrywka Kurka ułatwiały Serbom utrzymywanie przewagi (19:22). Kolejne asy serwisowe Atanasijevicia przypieczętowały losy tego seta (19:24). Atak Ivovicia zakończył trzeciego seta (21:25).

Czwarty set rozpoczął się od bombardowania z zagrywki Leona (3:0). Polacy bardzo dobrze grali na początku seta. Bloki Kurka i Semeniuka oraz kolejny as i atak Leona powiększały przewagę Polaków (9:1). Serbowie zaczęli zdobywać punkty atakami Podrascanina i Luburicia (10:5). Obie drużyny popełniały dużo błędów na zagrywce. Kovac i Podrascanin w drużynie Serbii oraz Drzyzga i Leon w drużynie Polski (17:8). Przy zagrywce Luburicia Serbowie odrobili dużo strat. Dwa asy serwisowe oraz pipe Luburicia zmniejszyły tylko rozmiary porażki (20:12). Polacy zachowali przewagę do końca seta (22:14). Pipe Semeniuka zakończył mecz (25:14).

Polska – Serbia 3:1 (26:24, 25:19, 21:25, 25:14)

Polska: Kaczmarek, Kurek, Leon, Wojtaszek (L), Drzyzga, Łomacz, Kubiak, Śliwka, Kochanowski, Semeniuk, Zatorski (L), Janusz, Kłos, Huber

Serbia: Kapur (L), Pekovic (L), Krsmanovic, Ivovic, Jovovic, Kujundzic, Batak, Peric, Simic, Atanasijevic, Luburic, Podrascanin, Vucicevic, Kovac

Autor: Dawid Kozioł