VNL 2021: Japonia wygrywa z Iranem

Japończycy wygrali w swoim pierwszym meczu Ligi Narodów z Iranem 3:0. Pierwszego seta Japończycy wygrali wyraźnie, ale już w pozostałych setach różnice były niewielkie a walka na boisku wyrównana.

Mecz gorzej zaczęli Persowie. Ataki w siatkę Saheliego i Ghafoura oraz dobra kiwka Takahashiego dały prowadzenie Japończykom (4:2). Irańczycy mimo kilku dobrych zagrań Ghafoura czy krótkiej Mojerada Nie mogli zbliżyć się do Japończyków (10:7). Japończycy grali skutecznie w ataku oraz podbijali dużo piłek w obronie. Ataki Ishikawy i Takahashiego oraz błędy własne Irańczyków pozwoliły rywalom kontrolować przebieg seta (17:11). Persowie nie byli w stanie nawiązać wyrównanej walki z przeciwnikami. Zablokowany atak Ebadipoura czy przejście linii 3 metra powodowały, że Japończycy powiększali przewagę (22:15). Atak Ghafoura oraz zepsuty atak Ishikawy nie odmieniły stanu seta (22:17). Mecz zakończyła zepsuta zagrywka Vadiego (25:19).

Drugiego seta również lepiej rozpoczęli Japończycy. Atak Ishikawy oraz as serwisowy Takahashiego dały prowadzenie Japonii (5:2). Persowie jednak szybko odrobili straty znakomitymi blokami Mojarada na Ishikawie oraz Shimizu (5:5). Japończycy dzięki kilku szybkim akcjom Ishikawy oraz bloku na Ebadipourze ponownie wyszli na prowadzenie (9:6). Persowie zaczęli powoli odrabiali straty. Ataki Ebadipoura oraz Ghafoura pozwalały zmniejszyć przewagę, jednak Japończycy cały czas utrzymywali się na prowadzeniu (12:11). Irańczycy kontynuowali dobrą grę. Ataki Ghafoura oraz Fayaziego i blok Ebadipoura na Takahashim dały Irańczykom pierwsze prowadzenie w meczu (15:16). Równa gra obu zespołów w drugiej części seta, doprowadziły do wyrównanej końcówki (20:20). W końcówce lepiej zaprezentowali się Japończycy. Trzy znakomite ataki Otsuki przybliżyły zwycięstwo w secie (23:21). Seta zakończyła zepsuta zagrywka Fayaziego (25:22).

Na początku trzeciego seta prowadzili Irańczycy (2:4). Japończycy nie byli w stanie skończyć swojej akcji. Dwa ataki w aut spowodowały, że przewaga Irańczyków wzrosła (2:6). Persowie utrzymywali prowadzenie, choć ataki Otsuki oraz as Ishikawy pozwoliły zmniejszyć stratę (9:11). Otsuka kontynuował znakomitą grę. Dzięki jego skutecznym atakom Japończycy mogli wyrównać stan meczu. Po ataku i asie serwisowym Takahashiego na tablicy wyników był remis (15:15). Japończycy zaczęli odskakiwać od rywali. Ataki Ishikawy oraz Takahashiego dały ważne prowadzenie pod koniec seta (22:19). Irańczycy zdołali jednak powalczyć jeszcze o zwycięstwo w tym secie. Krótka Seyeda a później as Vadiego pozwoliły doprowadzić do remisu (23:23). Po grze na przewagi Japończycy cieszyli się ze zwycięstwa. Mecz zakończył autowy atak z prawego skrzydła Ghafoura (26:24).

Japonia – Iran 3:0 (25:19, 25:22, 26:24)

Japonia: Shimizu, Onodea, Fuiji, Fukuzawa, Yamauchi, Sekita, Ishikawa, Ri, Takahashi K., Takanashi, Otsuka, Takahashi R., Yamamoto (L), Ogawa (L)

Iran: Ebadipour, Abedini, Mousavi, Fayazi, Gholami, Ghafour, Kazemi, Mojarad, Shafiei, Salehi M., Vadi, Esfandiar, Hazratpourtalatappeh (L), Salehi A. (L)

Autor: Dawid Kozioł