VNL 2021: Francuzi wygrywają z Bułgarią w pierwszym meczu

W pierwszym meczu Siatkarskiej Ligi Narodów 2021 w Rimini, Francuzi wygrali 3:0 z Bułgarią. Tylko w pierwszym secie Francuzi zaczęli słabiej od rywali i musieli gonić wynik. W drugim secie Francuzi od początku kontrolowali rywalizację i nie pozwolili rywalom przejąć kontroli. Trzeci set był wyrównany, jednak w końcówce więcej błędów popełnili Bułgarzy.

Pierwszego seta słabo rozpoczęli Francuzi. Jean Patry zaatakował w blok rywali, natomiast Le Goff z przesuniętej krótkiej wykonał atak w aut (1:3). Bułgarzy dobrze weszli w mecz i po krótkiej młodego środkowego Nikolaya Karteva oraz kiwce Petrova powiększyli przewagę (2:6). Francuzi starali się powoli zmniejszać stratę do rywali. Pierwszego asa serwisowego zaserwował Louati. Kolejne ataki Kevina Tillie i Louatiego pozwoliły odrobić straty (8:9). Dobrą grę zaprezentował przyjmujący Atanasov, który zagrał dwa asy serwisowe oraz zaatakował po skosie (9:13). W kolejnych akcjach Francuzi odrobili nieco straty atakami Louatiego i Tilliego, ale Bułgarzy nadal mieli przewagę punktową (15:17). Dzięki dobrej grze w ofensywie Patryego i Louatiego oraz błędom Sokolova, Francuzi zdobyli punkt kontaktowy (19:20). W końcówce seta obudził się Sokolov, który pokazał swoją najlepszą grę kończąc dwa ataki oraz serwując asa (21:24). Bułgarzy nie byli jednak w stanie postawić kropki nad „i”. Atak Patryego oraz kolejne błędy Grozdanova i Atanasova spowodowały grę na przewagi (24:24). Seta zakończył autowy atak Sokolova (27:25).

Początek drugiego seta rozpoczął się od wyrównanej gry (5:5). Obie drużyny popełniały błędy na zagrywce (9:8). Przy zagrywce Kevina Tillie, Francuzi zbudowali sobie dużą przewagę. Atak Patryego z piłki przechodzącej oraz as serwisowy Tilliego dały Francuzom dużą przewagę (13:9). W reprezentacji Bułgarii dobrze do gry wprowadził się młody Denis Karyagin, który atakami po bloku oraz sprytną kiwką za blok dał swojej drużynie kolejne punkty. Mimo to Francuzi grali dużo lepiej i utrzymywali bezpieczną przewagę (17:13). Francuzi dzięki zepsutym zagrywkom rywali oraz skutecznej grze na siatce Chinenyeza utrzymywali przewagę do końca (21:17). Seta zakończyła zepsuta zagrywka Karyagina (25:21).

Trzeci set rozpoczął się od równej gry obu drużyn (5:5). Oba zespoły często grały środkowymi Grozdanovem oraz Chinenyezem (8:6). Po dobrym ataku i kiwce Asparuchova, Bułgarzy doprowadzili do wyrównania (10:10). Karyagin i Clevenot byli odpowiedzialni za grę w ofensywie w obu drużynach (14:16). Bułgarzy nie byli w stanie utrzymać tej przewagi. Ataki Patryego i Clevenota pozwoliły Francuzom odrobić stratę. Atak z drugiej linii Tilliego doprowadził do wyrównania (19:19). W końcówce seta więcej zimnej krwi zachowali Francuzi, którzy dzięki dobrej grze Brizarda oraz Patryego wygrali trzeciego seta (23:22). Atakiem w aut, Sokolov zakończył ostatniego seta (25:23).

Francja – Bułgaria 3:0 (27:25, 25:21, 25:23)

Francja: Chinenyeze, Patry, Toniutti, Tillie, Lynell, Brizard, Boyer, Le Goff, Bultor, Clevenot, Rossard, Louati, Gueye, Diez (L)

Bułgaria: Karyagin, Chavdarov, Kolev, Atanasov, Seganov, Stankov, Grozdanov, Petrov, Asparuchov, Sokolov, Kartev, Parapunov, Ivanov V. (L),  Ivanov M. (L)

Autor: Dawid Kozioł