Liga Mistrzów: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrywa Ligę Mistrzów

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała w finale Ligi Mistrzów CEV z Itasem Trentino 3:1. ZAKSA jako pierwsza polska drużyna wygrała Ligę Mistrzów od 1978, kiedy tytuł zdobył Płomień Milowice. Kędzierzynianie przegrali tylko jednego seta w którym, siatkarze z Trento zagrali skuteczniej.

Początek finału lepiej rozpoczęli siatkarze Itasu. Atak Nimira Abdel-Aziza i blok Srećko Lisinaca na Łukaszu Kaczmarku pozwoliły im zbudować przewagę. Ze swojej roli wywiązał się również Dick Kooy posyłając asa serwisowego (1:4). Dobre ataki z drugiej linii Lucarellego oraz atak Kooya po bloku, pozwalały utrzymywać niewielką przewagę (6:9). Dużo dobrej gry pokazał David Smith. Po bloku i ataku z przechodzącej piłki kędzierzynianie tracili tylko punkt. Już po chwili zablokowany atak Abdel-Aziza przez Kamila Semeniuka dał remis (10:10). Równa gra obu zespołów nie pozwoliła zbudować większej przewagi (14:14). Z jednej strony Śliwka oraz Semeniuk a z drugiej Kooy czy Abdel-Aziz prowadzili grę swoich drużyn (18:18). Pod koniec seta skuteczne ataki Łukasza Kaczmarka, Semeniuka i Śliwki dały kędzierzynianom prowadzenie (21:19), które jednak szybko roztrwonili błędami własnymi (21:21). Ostatecznie as serwisowy Smitha oraz końcowy atak Śliwki dały zwycięstwo polskiemu zespołowi (25:22).

Drugiego seta ponownie lepiej rozpoczęli siatkarze Itasu Trentino. Ataki Lisinaca i Kooya oraz as serwisowy Abdel-Aziza (0:3). Kędzierzynianie szybko wzięli się do odrabiania strat i po ataku Śliwki oraz autowym ataku Kooya, ZAKSA miała kontakt z rywalami. Po chwili blok Semeniuka na Abdelu-Azizie doprowadził do remisu (4:4). Dzięki dwóm skutecznym atakom Lucarellego, Trentino wyszło na prowadzenie (5:7). Giannelli często grał ze swoim atakującym. Skuteczne ataki Abdel-Aziza pozwalały utrzymać przewagę (10:12). Kędzierzynianie wrócili do skutecznej gry z przytupem. Blok Semeniuka na atakującym Itasu i późniejsze dwa asy serwisowe dały kędzierzynianom prowadzenie (15:13). Dobrą grę utrzymywał Śliwka który najpierw blokiem zatrzymał Abdela-Aziza, a później skończył atak (17:13). ZAKSA utrzymywała przewagę dzięki wysokiej skuteczności całej drużyny (20:17). W końcówce seta dalej dobrze spisywali się w ataku Semeniuk i Kochanowski (23:20). Wypracowanej przewagi kędzierzynianie nie oddali. Seta zakończył atak Śliwki (25:22).

Trzeciego seta Itas rozpoczął od dwóch ataków Abdel-Aziza i asów serwisowych Lucarellego (0:4). Kędzierzynianie powoli zaczęli odrabiać straty. Krótka Kochanowskiego i atak Semeniuka przyniosły pierwsze punkty w trzecim secie (2:6). Po zepsutej zagrywce Abdel-Aziza, krótka Smitha i blok Śliwki dały punkt kontaktowy (5:6). Kolejna krótka Kochanowskiego i atak Kaczmarka dały remis (9:9). Po ataku Nimira, kędzierzynianie zaczęli tracić kontakt z rywalem. Kolejne akcje to skuteczny blok Nimira na Kaczmarku, atak Lucarellego i autowa kiwka Śliwki, które powiększały przewagę Itasu Trentino (14:18). ZAKSIE trudno było przeciwstawić się dobrze grającemu rywalowi. Krótka i blok Podrascanina dały pewną przewagę Włochom (15:21). Kolejne ataki Śliwki i blok Smitha nie odwróciły losów trzeciego seta (18:22). Atak Lucarellego zakończył tą odsłonę meczu (20:25).

Czwartego seta drużyny rozpoczęły od wyrównanej gry (4:4). Kędzierzynianie szybko uzyskali przewagę po atakach Kaczmarka i Semeniuka (7:5). Chwila nieuwagi wystarczyła aby Włosi doprowadzili do wyrównania za sprawą ataku Lucarellego (7:7). Krótka Lisinaca i atak Michieletto pozwoliły wyjść na prowadzenie Itasowi (9:11), które zdołali utrzymać w kolejnych akcjach (11:13). Siatkarzom z Włoch przytrafiła się seria błędów własnych. Ataki w aut Nimira i Lucarellego oraz zepsuta zagrywka Giannellego pozwoliły zbliżyć się ZAKSIE do rywali (16:17). Obie drużyny w końcówce popełniały dużo błędów własnych (20:20). Końcówka seta do walka środkowych Smitha i Podrascanina (22:22). Po atakach Śliwki i Kaczmarka ZAKSA miała piłkę meczową, której Polacy nie wykorzystali (24:24). Po ataku z drugiej linii Śliwki, Łukasz Kaczmarek zakończył mecz asem serwisowym (28:26).

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Itas Trentino 3:1 (25:22, 25:22, 20:25, 28:26)

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kaczmarek, Kochanowski, Rejno, Toniutti, Łukasik, Staszewski, Kluth, Śliwka, Semeniuk, Smith, Depowski, Prokopczuk, Grygiel, Zawalski, Zatorski (L), Banach (L)

Itas Trentino: Cortesia, Argenta, Acuti, Michieletto, Sperotto, Lucarelli, Giannelli, Kooy, Pol, Abdel-Aziz, Pizzini, Sosa Sierra, Podrascanin, Lisinac, Rossini (L), De Angelis (L)

Autor: Dawid Kozioł