FIVB wprowadza zmiany do zasad gry. Jedna dotyczy libero

Od 2022 roku libero będzie mógł być kapitanem drużyny. Taką decyzję podjęli włodarze światowej siatkówki podczas 37. Światowego Kongresu FIVB. Zmiana będzie obowiązywała na mistrzostwach świata.

Propozycje zmian przedstawił Guillermo Paredes przewodniczący Komisji Sędziów i Reguł Gry FIVB. Zostały one przyjęte 160 głosami za, trzema przeciw przy jednym wstrzymującym się. Zaznaczono, że pomimo iż libero schodzi z boiska, nie stanowi to istotnej przeszkody do tego aby nie mógł być kapitanem. Siatkarze grający na pozycji środkowego również schodzą z boiska a mogą oni być kapitanami drużyn.

Wprowadzono również zmianę która ma zapobiec grze drużyny w niepełnym składzie. Jeżeli w danym secie zostanie wyczerpany limit 6 zmian a sędzia podejmie decyzje o wykluczeniu z gry jednego z zawodników, dotychczas drużyna musiała kontynuować grę w składzie pięciu siatkarzy. Od tej pory poza limitem zmian będzie można wprowadzać zawodników w miejsce tych wykluczonych.

Od wejścia w życie zmian będzie można również odzyskiwać piłkę nad stolikiem sekretarza zawodów nie tylko po swojej stronie boiska ale również po stronie przeciwnika. W zamyśle ma to spowodować bardziej widowiskowe akcje ponieważ umożliwi zawodnikom przeskakiwanie przez stolik sekretarza.

Kongres wprowadził również wiele pomniejszych zmian. Wszystkie one wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku czyli już po Igrzyskach Olimpijskich, ale będą obowiązywały na kolejnych Mistrzostwach Świata w Rosji.

Autor: Dawid Kozioł
Źródło: dal15al25, pzps.pl

Share Button

Komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*