Zmiany w systemie rozgrywek PlusLigi na sezon 2019/2020

Sezon 2019/2020 będzie jubileuszowym 20. w historii. Aby uczcić ten wyjątkowy rok Polska Liga Siatkówki zmieniła system rozgrywek.

W nadchodzącym sezonie PlusLigi do play-off będzie kwalifikować się osiem zespołów. W minionym sezonie do walki i finał wchodziło sześć drużyn. Pierwsza runda play-off rozgrywana będzie do dwóch wygranych, przegrani z tej rywalizacji utworzą pary grające o miejsca 5-6 i 7-8. Drużyny wyżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej rywalizować będą o miejsca 5-6, natomiast drużyny niżej sklasyfikowane zagrają o miejsca 7-8.

Zmiany w systemie rozgrywek skomentował prezes Polskiej Ligi Siatkówki – Będziemy w sezonie 2019/20 obchodzić jubileusz dwudziestolecia, pragniemy więc, by te rozgrywki miały wyjątkowy przebieg – podkreślił Paweł Zagumny, prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki. Jednocześnie mamy bardzo ważny czas dla polskiej siatkówki – rok olimpijski. W naszym kalendarzu musieliśmy więc uwzględnić także interes mistrzów świata. Liczę, że udało się wypracować kompromis, który sprawi, że reprezentacja będzie mieć czas na przygotowania, a PlusLiga będzie równie atrakcyjna i emocjonująco, co w poprzednich dwóch sezonach – powiedział Paweł Zagumny.

Przedstawiciele klubów PlusLigi jednogłośnie poparli zmiany – O zmianie systemu zdecydowały dwa główne argumenty. Po pierwsze czołowe kluby nie chciały powtórki z ostatniego sezonu, gdy długo czekały na swoje mecze półfinałowe. Drugi argument to fakt, że w PlusLidze obserwujemy wyrównanie się poziomu, szczególnie w środku stawki. Jest osiem, może dziewięć drużyn, które są w stanie rywalizować z najlepszymi. Stąd w naszej ocenie szóstka w fazie play-off to zbyt mało – powiedział Kryspin Baran, prezes zarządu Aluronu Virtu warty Zawiercie.

Natomiast takie same zasady jak w sezonie 2018/2019 obowiązują w półfinałach oraz finałach ligi. Drużyny będą rywalizować odpowiednio do dwóch i trzech zwycięstw.

Autor: Aleksandra Tyczkowska
Źródło: polsatsport.pl

Share Button

Komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*