Wilfredo Leon zadebiutuje w polskiej reprezentacji w sierpniu

Wilfredo Leon zadebiutuje w polskiej reprezentacji już w sierpniu podczas kwalifikacji do igrzysk olimpijskich. Informację potwierdził Jacek Kasprzyk – prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

– „24 lipca 2019 mija karencja i wtedy Wilfredo Leon może już oficjalnie zagrać w każdym meczu, nawet w sparingowym. Do tego czasu będzie trenował. Na pewno będzie już grał w zamkniętych sparingach. Chcemy, żeby był od początku na zgrupowaniu”– powiedział Jacek Kasprzyk w rozmowie z rmf24.pl.

Pierwszy mecz kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Tokio Polska rozegra 9. sierpnia w Gdańsku. Przed oficjalnymi meczami Leon ma uczestniczyć w sparingach. Podobnie było w zeszłym roku przed mistrzostwami świata.

Prezes PZPS zapewniał również, że nie będzie problemów z komunikacją, ponieważ Wilfredo mówi po polsku. Natomiast z trenerem Vitalem Heynenen będzie porozumiewał się po angielsku.  – W zeszłym roku Wilfredo mówił już dobrze po polsku, także nie ma tu żadnego problemu z komunikacją. Z Vitalem będzie rozmawiał po angielsku. Zna włoski. Hiszpański wyssał z mlekiem matki.

Wilfredo Leon zaczął starać się o uzyskanie polskiego obywatelstwa w 2014r. Wtedy mieszkał już w naszym kraju. W lipcu 2015r. siatkarz otrzymał obywatelstwo, a kilka miesięcy później PZPS wyraził zgodę na jego grę w polskiej reprezentacji. W lipcu 2017r. zawodnik kubańskiego pochodzenia otrzymał zgodę na zmianę reprezentacji. Od tego czasu musiały muszą minąć dwa lata karencji.

Leon przyszedł na świat na Kubie. W wieku 14 lat zaczął reprezentować ten kraj. W 2012 r. zrezygnował z gry w kubańskiej reprezentacji po przegranych kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Londynie. W ciągu ostatnich czterech lat, grając dla Zenitu Kazań, był wybierany na najlepszego zawodnika Ligi Mistrzów oraz Klubowych Mistrzostw Świata.

Autor: Klaudia Zowczak
Źródło: rmf24.pl

Share Button

Komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*