Vital Heynen z nagrodą dla Trenera Roku

Rok 2018 dla polskiej siatkówki narodowej był niezwykły. Nasi siatkarze obronili tytuł mistrzów świata, choć mało kto wierzył, że im się to uda. Na Gali Mistrzów Sportu szkoleniowiec biało-czerwonej reprezentacji, Vital Heynen odebrał nagrodę dla drużynowego trenera roku. 

Sukcesy, które osiągnęli polscy siatkarze niewątpliwie są zasługą ich trenera, który od początku objęcia posady podejmował zaskakujące, ale trafione decyzje. Szkoleniowiec został doceniony nie tylko przez podopiecznych, ale także przez kibiców, dziennikarzy. Vital Heynen został właśnie wybrany Trenerem Roku 2018. „Belg zaskakiwał i szokował właściwie od początku. Podejmował decyzje, po których eksperci i kibice łapali się za głowy. Ryzykował właściwie od początku pracy w Polsce. Najpierw naraził się, traktując bez należytej atencji Ligę Narodów. W towarzyskich, ale przecież prestiżowych, a w naszym kraju wręcz kultowych rozgrywkach śmiał eksperymentować. W każdym meczu wystawiał inny skład, sprawdzał młodych, mieszał ustawieniami i kompletnie odpuścił turniej finałowy, zostawiając w domu najlepszych zawodników. Już wtedy na jego głowę posypały się pierwsze gromy, gdyż naraził się wszystkim świętym polskiej siatkówki.„- tłumaczyli wybór dziennikarze Przeglądu Sportowego, Kamil Wolnicki i Kamil Drąg.

Vital Heynen przed startem siatkarskiego mundialu, jak również w jego trakcie nadal budził sporo kontrowersji. Mało kto wierzył, że zespół, który starał się zbudować osiągnie tak wiele, w bardzo małym czasie. „Przed mistrzostwami świata Heynen nadal szokował. Skład na imprezę wybrał kilka tygodni przed jej rozpoczęciem, choć trenerzy zwykle czekają z takimi decyzjami do ostatniej chwili. Powołał tylko trzech środkowych, a pytany, co zrobi w przypadku kontuzji jednego z nich, odpowiadał z szerokim uśmiechem, że przestawi na środek Bartosza Kurka. Żartował, czy mówił poważnie? Do dzisiaj nie wiemy. Wiadomo jednak, że miał rację. Wbrew wszystkiemu i wszystkim z uporem maniaka stawiał na słabo grającego Kurka. Wszyscy mu to odradzali, ale Heynen wiedział swoje. I co? Siatkarz odrodził się podczas mistrzostw świata i poprowadził biało-czerwonych do złotego medalu. Został wybrany MVP turnieju, a kilka tygodni później wyróżniono go tytułem najlepszego siatkarza Europy 2018 roku” – dodali dziennikarze Przeglądu Sportowego.

Poza Vitalem Heynenem, który został wybrany drużynowym trenerem roku, nagrodę otrzymał też szkoleniowiec skoczków narciarskich, Stefan Horngacher. W jego ręce wpadł tytuł indywidualnego trenera roku.

Autor: Agnieszka Piasecka
Źródło: Przegląd Sportowy/opracowanie własne

Share Button

Komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*