V.Premier League: Michał Kubiak Mistrzem Japonii oraz MVP turnieju finałowego!

Po pierwszym trzymającym w napięciu meczu finałowym ligi japońskiej wygranym przez Panasonic Panthers dopiero w tie-breaku fani drużyny z Hirakaty liczyli na szybkie rozstrzygnięcie w drugim ze spotkań. Pantery nie zawiodły i bez większych trudności pokonały w drugim meczu finałowym JT Thunders 3:0 tym samym broniąc tytuł mistrzowski wywalczony w roku ubiegłym. Najbardziej wartościowym zawodnikiem meczu finałowego wybrany został Michał Kubiak! Na uwagę zasługuje jednak zespołowość i determinacja jaką prezentowały Pantery przez cały sezon.

W pierwszej partii od pierwszych minut obserwować można było bardzo wyrównaną grę obu drużyn (5:5). Wprawdzie niewielka przewaga pozostawała po stronie JT Thunders jednak Pantery kontrolowały grę na boisku nie dając rywalom odskoczyć na więcej niż dwa, trzy oczka (9:11) aby ostatecznie doprowadzić do wyrównania wyniku po 14. Końcówka seta należała do zespołu Kubiaka, który to przy stanie 24:22 jako pierwszy miał piłkę setową. Siatkarze JT Thunders zdołali jeszcze odrobić stratę doprowadzając do remisu, ostatnie słowo należało jednak do Panasonic i zapewniło im wygraną w pierwszej partii 26:24.

Druga odsłona meczu należała już do podopiecznych Hiroyuki Furuty. Pantery prowadziły od początku tego seta (4:2) sukcesywnie utrzymując rywala na dystans. Zawodnicy JT kilkakrotnie doprowadzali do wyrównania wyniku (9:9) jednak z każdą piłką widać było coraz większą determinację Panasonic (16:14). W decydującej fazie seta Panterom udało się wypracować trzy punktową przewagę (18:15), którą w zasadzie utrzymali do końca seta. Końcowe piłki to pokaz siły i sprytu Panter, które zdobyły piłkę setową przy stanie 24:20 i rozstrzygnęły drugą partię również na swoją korzyść (25:20).

Trzeciego seta z przytupem rozpoczęli siatkarze JT Thunders wychodząc na prowadzenie 2:0. W miarę upływu partii Pantery doprowadziły do wyrównania wyniku 3:3. Zawodnicy JT jednak nie zamierzali łatwo oddać wygranej w tym spotkaniu. Wbrew oczekiwaniom i aspiracjom siatkarzy JT Thunders gra stawała się jednak coraz bardziej wyrównana (8:8) a mobilizacja Kubiaka i Panasonic Panthers coraz większa (13:11). Dalsza część meczu stanowiła popis Panter, które utrzymały zdecydowane prowadzenie punktowe (20:14) nie dały rywalowi szans do końca tego pojedynku. Partia zakończyła się wygraną Panasonic Panthers 25:20 oraz wygraną w całym spotkaniu 3:0. Wygrana ta pozwoliła siatkarzom Panasonic Panthers zdobyć tytuł Mistrza Japonii w sezonie 2018/2019 już drugi rok z rzędu.

Bardzo dobre spotkanie przeciwko zespołowi JT Thunders rozegrał Michał Kubiak. Kapitan biało-czerwonych zdobył 23 punkty osiągając skuteczność ataku na poziomie 59%. Zawodnik równie dobrze spisał się w przyjęciu piłek rywala uzyskując 56,1% skuteczności w tym elemencie gry. Polak za swoją grę został doceniony i wyróżniony tytułem MVP meczu finałowego.

Panasonic Panthers – JT Thunders 3:0 (26:24, 25:20, 25:20)

Autor: Dagmara Kistela
Źródło: inf. własna, vleague.jp