Uniwersjada: Polacy awansowali do półfinału

Reprezentacja Polski w ćwierćfinale 30. Letniej Uniwersjady w Neapolu w świetnym stylu pokonała siatkarzy z Tajwanu. Zwycięstwo to dało naszym reprezentantom awans do półfinału tych rozgrywek.

W mecz lepiej weszła reprezentacja Tajwanu, ale Polakom dzięki skutecznej grze w ataku szybko udało się wyjść na dwupunktowe prowadzenie (6:4). As serwisowy jednego z reprezentantów Polski, a także liczne błędy Tajwańczyków pozwoliły biało-czerwonym na powiększenie swojej przewagi (11:4). Siatkarze z Azji ciągle psuli swoje zagrywki, co sprawiło, że już nie mieli praktycznie żadnych szans na wygranie pierwszego seta (17:11). Kolejny as serwisowy sprawił, że przewaga Polski nad Tajwanem wynosiła aż osiem punktów (21:13). Reprezentacja Polski skutecznym punktem z ataku przypieczętowała zwycięstwo w pierwszej odsłonie meczu (25:17).

Początkowo trwała walka punkt za punkt, ale biało-czerwoni lepiej się prezentowali na tle grających nierówno Tajwańczyków (5:4). Siatkarze z Azji, w przeciwieństwie do pierwszego seta, popełniali mniej błędów w przyjęciu i ataku (11:9). Polacy z powodzeniem pokonywali bloki rywali, dzięki czemu powiększyli swoją przewagę (16:11). W końcówce seta reprezentacja Tajwanu nie miała jednak już żadnych szans na odrobienie strat (23:15). Tajwańscy przyjmujący mieli problemy z odbieraniem polskich zagrywek, przez co Polacy zapisali na swoje konto kolejnego asa serwisowego. Drugiego seta również zasłużenie wygrała reprezentacja Polski (25:18).

Reprezentacja Polski, po rozpoczęciu kolejnej odsłony meczu, wypracowała sobie trzypunktową przewagę (5:2). Chwilę później przewaga Polaków nad przeciwnikiem wynosiła aż siedem punktów (9:2). Tajwańczycy nie radzili sobie z mocnymi zagrywkami naszych reprezentantów (11:4). Polacy skutecznie grali blokiem w przeciwieństwie do rywali, którzy nie byli w stanie zatrzymać większości piłek, posyłanych w ich stronę przez biało-czerwonych (16:6). Polacy mieli już czternaście punktów przewagi na reprezentacją Tajwanu (20:6). Tajwańczycy popełniali dużo błędów serwisowych w końcówce seta (23:9). Set, a zarazem cały mecz zakończył się zwycięstwem Polaków (25:9).

Polska – Tajwan 3:0 (25:17, 25:18, 25:9)

Polska: Gruszczyński, Kozub, Masłowski, Kędzierski, Lemański, Lipiński, Filipiak, Domagała, Nowakowski, Semeniuk, Niemiec, Halaba

Tajwan: Ching-Hsiang, Cheng-Chi, Chien-Ting, Hsuan-Cheng, Yun-Liang, Wei-Cheing, Yu-Cheng, Chia-Chang, Hsiu-Chih, Hou-Chen, Po-Ting, Tsung-Hsuan

Autor: Karolina Żurawska