Święta w Jastrzębskim Węglu

Świąteczny czas rozkwitł już w pełni. Siatkarze Lorenzo Bernardiego opowiedzieli o świątecznych tradycjach w swoich rodzimych krajach.

 

 

 

Dla siatkarzy Święta Bożego Narodzenia bywają trudnym czasem. Życie na walizkach i odległość od domu często nie pozwala im spędzić tych dla wielu najważniejszych dni w rodzinnej atmosferze. Drużyna Jastrzębskiego Węgla to prawdziwy tygiel kulturowy. Jak możemy się przekonać w różnych krajach są różne tradycje.

Kanada

Jak wiemy kanada dzieli się na dwie części. Francusko i angielsko języczną. Pomiędzy nimi również różnią się tradycje świąteczne. Mieszkańcy części francusko języcznej dużą wagę przykładają do wigilii. Przed wyjściem do kościoła układa się pod choinką żłóbek symbolizujący narodziny chrystusa. Po powrocie rodzina zjada tradycyjny posiłek a dzieci rozpakowywują zawieszone w skarpetach prezenty. Na największe upominki najmłodsi czekają do nowego roku.
Przyjmujący Jastrzębian Thomas Jarmoc jest jednak w nietypowej sytuacji. Jego polskie korzenie wpłynęły na wymieszanie się tradycji świątecznych w domu siatkarza.

Jak ty spędzisz tegoroczne święta?

W tym roku spędzę święta w Polsce razem z moją dziewczyną. Mamy siedem dni wolnego, więc może będziemy podróżować po kraju. 24 i 25 grudnia spędzimy razem w domu.

Jak wyglądają święta w Kanadzie?

U nas wyglądają tak jak na amerykańskich filmach. Jest rodzina, otwieramy prezenty rano 25.12. Jemy razem wspólny obiad, jest na nim indyk i inne amerykańskie potrawy. Normalnie, jak jestem w Kanadzie z rodziną robimy polskie święta. 24 wieczorem już się otwiera prezenty. Są tradycyjne potrawy z rybami.

A twoja ulubiona potrawa  świąteczna?

Nie wiem. Ja lubię jeść wszystko. To dla mnie właściwie wszystko jedno. Lubię indyka, lubię też dania rybne. Zjem wszystko. Myślę że chyba indyk jest tym ulubionym.

Wymarzony prezent na tegoroczne święta?

Jak byłem młodszy to zawsze chciałem coś mieć, ale teraz mam dużo. Chyba chciałbym być zdrowy w tym roku i nie mieć kontuzji. Chciałbym też żeby moja dziewczyna bez  żadnych problemów przeszła na lotnisku.

Holandia

Wiele kultur w Europie uległo wymieszaniu. Nie ominęło to także Holandii. Świąteczny stół holendrów udekorowany jest na biało zielono i czerwono. W odróżnieniu od Polski dopuszcza się spożycie mięsa. Je się takze charakterystyczny świąteczny chleb – Kerstbrood.

Znakomity środkowy klubu z Jastrzębia-Zdroju Rob Bontje. Opowiada o swoich świętach.

Czy mógłbyś opisać tradycyjne holenderskie święta?

Myślę że jest podobnie jak tu. Jesteśmy w świateczny wieczór razem z rodzinami. W pierwszy i drugi dzień świąt wielu ludzi idzie do kościoła. Jemy i spędzamy czas z rodziną. Podsumowując myślę że jest podobnie jak w Polsce.

A wasze dania?

To indyk, a także wiele rodzajów mięs.

Czego byś sobie życzył w tym roku?

Dobre pytanie, nie nie życzyłbym nic sobie. Chciałbym żeby ludzie w moim otoczeniu byli szczęśliwi i dobrze żyli. Jeśli mógłbym w tym pomóc to byłoby dla mnie satysfakcjonujące.

Słowacja

Nasi sąsiedzi słowacy także przywiązują dużą wagę do świat Bożego Narodzenia. Wigilia wygląda podobnie jak w Polsce chociaż są elementy które ją różnią. Opłatek wigilijny musi być z miodem i orzechami lub czosnkiem. Miód symbolizuje miłość, czosnek zdrowie, a orzechy pomyślność pod warunkiem, że wybierze się dla siebie zdrowe ziarenko. Rozgrywający Jastrzębskiego Węgla – Michał Masny podzielił się swoimi tradycjami swiątecznymi.

Michale opisz nam jak będą wyglądały tegoroczne święta w rodzinie Masnych

Tak jak zawsze przede wszystkim spędzę ten czas z rodziną. Wiadomo że podczas sezonu nie jest tego czasu na bycie razem zbyt dużo. Będą to takie tradycyjne święta jak co roku. Trochę się to różni od waszych swiąt i waszych tradycji, ale klika rzeczy jest podobnych.

Mógłbyś opisać jak wyglądają tradycyjne słowackie święta?

Są bardzo podobne do waszych świat i waszych tradycji. Też je się opłatek. Jest też jakaś zupa, chociaż akurat u nas jest z soku z kapusty z grzybami. Jemy też karpia.

Po wspaniałym zwycięstwie nad Halkbankiem Ankara siądziecie do wigilijnych stołów we wspaniałych nastrojach?

Tak oczywiście. To było ważne i bardzo cenne zwycięstwo. Nie zawsze ma się okazję grać z takim zespołem i do tego wygrywać.

Polska

Każdy polski dom przywiązuję dużą wagę do tego szczególnego czasu. A jak to jest w rodzinnym domu młodego libero Jakuba Popiwczaka?

Jakub jak będą wyglądać tegoroczne święta w twoim rodzinnym domu?

Tegoroczne święta będą wyglądać tak jak zawsze – spędzone razem z rodziną w spokojnym domowym zaciszu. Trochę odpoczynku od siatkówki i tego zgiełku związanego z Jastrzębiem. Pojadę do domu. Zawsze z dużą radością przystępuję do tego okresu w roku.

Życzysz sobie czegoś szczególnego w tym roku?

Nie, chciałbym sobie życzyć żeby te święta były troszeczkę dłuższe, żebym mógł trochę dłużej pobyć w domu. Niestety trzeba szybko wracać do siatkówki, do treningów do pracy.

Słowenia

Centrum słoweńskiego domu w święta stanowi szopka. Tradycją tych świąt jest wypiek specjalnego chleba z żyta, gryki i pszenicy, któremu przypisuje się magiczną moc. 25 grudnia jest dniem spędzanym w gronie rodziny; w niektórych regionach odwiedziny gości w tym dniu zwiastują niepowodzenia w nowym roku. O tym jak to jest w jego domu opowiada słoweński środkowy klubu – Alen Pajenk.

Jak spędzisz tegoroczne święta?

W tym roku po kilku latach kiedy byłem sam, spędzę swięta z rodziną i dziewczyną. Myślę że po kilku latach to będzie coś nowego dla mnie i mojej rodziny.

Czy mógłbyś opisać tradycyjne słoweńskie świeta?

Cała rodzina spędza ten czas razem. Wieczorem otwieramy prezenty. To chyba wszystko.

Masz jakieś specjalne życzenia dotyczące prezentów w tym roku?

Ja naprawdę nie mam wymarzonego prezentu. Po prostu chciałbym być zdrowy i móc grać w siatkówkę jeszcze przez wiele lat.

Autor/Tłumaczenie: Justyna Żółkiewska

Źródło: inf.własna, www.youtube.com/channel/UCaIGa7P2bmgyZIMwZL6TdGg

Share Button

Komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*