ME: Reprezentacja Polski wygrywa z drużyną z Niemiec w tie-breaku!

W swoim pierwszym meczu Mistrzostw Europy Kobiet rozgrywanym w Baku reprezentacja Polski pod wodzą Jacka Nawrockiego po emocjonującym spotkaniu oraz doskonałym tie-breaku pokonuje zespół z Niemiec 3:2.

Skład reprezentacja Polski: Polak, Kąkolewska, Smarzek, Wołosz, Efimienko, Grajber, Witkowska, Twardowska, Murek, Krzos,

Skład reprezentacja Niemiec: Hanke, Geerties, Schwertmann, Lippmann, Pettke, Fromm, Durr

Spotkanie rozpoczynają Polki, które po skutecznym bloku na rywalkach otwierają wynik meczu na 1:0. Kolejne minuty to ponownie duża skutecznść Biało-Czerwonych, które wychodzą na prowadzenie 5:1. W szeregach Niemek z dobrej strony pokazuje się Lippmann, która zdobywa drugi punkt dla swojej drużyny. Niemki grają konsekwentnie i po bloku na Martynie Grajber doprowadzają do wyrównania wyniku seta na 5:5. Mimo, że gra wydaje się wyrówna, na pierwszą przerwę techniczną to Niemki schodząc prowadząc dwoma punktami (6:8). W miarę upływu seta przewaga nadal pozostaje przy rywalkach Biało-Czerwonych, najpierw punkt z lewego skrzydła zdobywa Pettke, a następnie dwa kolejne asy serwisowe w pole przeciwnika posyła Fromm. Przy przewadze 7:11 o czas dla swojej drużyny prosi trener Jacek Nawrocki. Z czasem gra Polek wygląda coraz lepiej, skuteczne ataki Malwiny Smarzek oraz dobra zagrywka Grajber pozwalają Polkom ogrobić stratę do rywalek i wyrównać wynik seta na 11:11. Gra obu zespołów jest coraz bardzo wyrównana a prowadzenie w secie zmienia się z minuty na minutę. Polki bardzo dobrze grają blokiem i po kolejnej obronie Kąkolewskiej oraz Smarzek prowadzą 18:16. Dodatkowo dobra zagrywka Joanny Wołosz daje kolejne skuteczne akcje podopiecznym trenera Nawrockiego w końcowej fazie seta. Skuteczne okazują się również ataki Smarzek oraz Grajber. Ostatnie minuty seta to dobra zmiana Natali Murek oraz remis przy wyniku 23:23. W końcówce lepsze okazują się jednak Niemki, które wygrywają 23:25 i obejmują prowadzenie w meczu 1:0.

Drugiego seta w bardzo dobrym stylu otwerają Polki, które wysówają się na prowadzenie 6:1 już na początku drugiej partii. Kontaktowy punkt dla Niemek zdobywa Fromm, która daje swojej drużynie drugi punkt. Na pierwszą przerwę techniczną ze sporą przewagą punktową schodzą Polki, które po ataku Malwiny Smarzek prowadzą 8:3. Rywalki nie odpuszczają jednak łatwo i dzięki dobrej grze Geeties odrabiają kolejne punkty i tracą do drużyny z Polski cztery oczka (11:7). Oba zespoły psują jednak kolejne zagrywki, w efekcie czego na tablcy wyników mamy wynik 13:8. Biało-Czerwone podobnie jak w perwszej partii dobrze spisują się w bloku, dzięki dobrzej grze w tym elemencie kolejny raz zatrzymują Lippmann i zwiększają przewagę nad rywalkami. W decydujacej fazie seta dla Biało-Czerwonych kolejny już raz w dniu dzisiejszym punktuje Smarzek i na tablicy wyników mamy wynik 18:17. Druga partia to wyraźna dominacja podopiecznych trenera Nawrockiego, które w końcówce seta prowadzą przewagą dziesięciu punktów. W ostatnich minutach punkt dokłada jeszcze Agnieszka Kąkolewska i to Polki mają piłkę setową przy wyniku 24:15. Partia kończy się wybraną reprezentacji Polski 25:15. W całym spotkaniu mamy remis 1:1.

Trzeciego seta ponownie lepiej otwiera reprezentacja Polski, która prowadzi 2:1 w pierwszych minutach partii. Niemki podobnie jak we wcześniejszych akcjach mają problem z przedarciem się przez Polski blok w efekcie czego po kolejnym nieudanym ataku Fromm przegrywają już 6:2. Na zaistniałą sytuację szybko reaguje Niemiecki szkoleniowiec, który prosi o przerwę. W dalszych minutach seta w szeregach polskiej drużyny bardzo dobrze spisuje się Grajber, która dobrze przyjmuje piłki, a także jest skuteczna w ataku. Chwilę później punkt dokłada jeszcze Maliwna Smarzek i na pierwszej przerwie technicznej to Polki prowadzą 8:5. Niemki nie zamierzają jednak łatwo oddawać wygranej w tym secie. Przy dobrej zagrywce Hanke kolejny punkt dla swojego zesspołu zdobywa Lippmann. Ta sama zawodniczka chwilę później punktuje ponownie zmniejszając stratę do rywalek na jeden punkt (8:7). Kolejne dobre akcje w wykonaniu Niemek pozwalają doprowadzić do wyrównania wyniku na 9:9, a następnie po kolejnym ataku Lippmann wyjść na prowadzenie 9:11. Kolejne minuty seta to wyrównana gra obu zespołów. Niestety reprezentacja Polski popełnia kolejne błędy ataku i to Niemki prowadzą 13:16 na drugiej przerwie technicznej. Dobra zagrywka Fromm oraz zblokowamy atak Smarzek dają kolejny punkt przeciwniczkom. W kolejnych minutach punkt dokłada jeszcze Hanke i to Niemki cały czas prowadzą trzema punktami. Końcówka seta to wyraźna dominacja Niemek, które przy dobrej grze Lippmann oraz Fromm zdobywają zdecydowaną przewagę i ostatecznie zapisują trzeciego seta na swim koncie wygrywajac 18:25.

Czwarta partia rozpoczyna się wyrównaną grą obu zespołów. W zespole Niemieckim dwukrotnie punktuje Fromm, dla Polski punkty zdobywa Malwina Smarzek i na tablicy wyników mamy 2:3. Ta sama zawodniczka podnosi wynik seta na 4:3 po ataku z prawego skrzydła. Niemki odpowiadają jednak szybko atakiem Pettke wyrównując wynik na 4:4. W miarę upływu partii coraz lepiej w kontraktaku radzą sobie rywalki Polek, które to zdobywają kolejne dwa oczka w tym elemencie gry i wychodzą na prowadzenie 7:8 na pierwszej przerwie technicznej. Bez wątpieia najlepiej w drużynie Polek radzi sobie Smarzek, która jest najskuteczniejszą zawodniczką w dniu dzisiejszym (10:9). Dobrą zagrywką kolejny raz popisuje się również Joanna Wołosz, dzięki czemu kolejny punkt na tablicy wyników zapisuje Agnieszka Kąkolewska. Dla rywalek bez zmian kolejne punkty zdobywa Lippmann. W miarę upływu seta podopieczne trenera Felixa Koslowskiego wykorzystują kolejne błędy Polek, co daje im prowadzenie 14:17 na przerwie technicznej. Decydująca faza seta to duża przewaga Niemek, które prowadzą 15:19 i są coraz bliżej wygrania meczu. Polki odpowiadają kolejnym skutecznym atakiem Smarzek, a chwilę później Natalii Murek i strata do rywalek topnieje do dwóch punktów (17:19). Kolejna akcja to efektowny blok w wykonaniu Joanny Wołosz oraz udane zagranie Smarzek co daje wynik 19:20. Niemki odpowiadają jednak równie skuteczną grą Geerties ponownie zdobywając jedno oczko przewagi (20:21). Ostatnie minuty czwartej partii to gra punkt za punkt oraz skuteczna gra Martyny Grajber, która daje swojej drużynie piłkę setową. Ostatecznie partia pada łupem Polek po autowym zagranu rywalek (25:23).

Tie-breaka lepiej otwierają Polki, które po ataku Malwiny Smarzek prowadzą 2:0. Punkt dokłada jeszcze Patrycja Polak i przewaga reprezentantek Polski wzrasta do trzech punktów (4:1).Po przerwie dla szkoleniowca niemieckiego zespołu dwa kolejne bloki na Fromm pozwalają Biało-Czerwonym podnieść wynik seta na 6:1.  Przez cały czas wysoką skuteczność utrzymuje Malwina Smarzek, która zdobywa ósmy punkt dla Polski. Niemki odpowiadają natomiast atakiem Geerties. Nie zmienia to jednak przebiegu partii, zdecydowana przewaga cały czas pozostaje po stronie Polek, które prowadzą 10:4 i są bardzo blisko aby zakończyć to spotkanie wygraną. W końcówce asa serwisowego dokłada jeszcze Grajber, a punkt z pola zdobywa Patrycja Polak (12:4). Ostatenie minuty seta to dominacja Polek, które kończą tego seta wygraną 15:5 oraz zwycięstwem 3:2 w całym spotkaniu.

Polska – Niemcy 3:2 (23:25, 25:15, 18:25, 25:23, 15:5)

Autor: Dagmara Kistela
Źródło: Inf. własna