Polki w półfinale turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich

Nasze reprezentantki, dzięki wczorajszej wygranej, zameldowały się w półfinale turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Dzisiaj czeka ich spotkanie z zespołem z Azerbejdżanu.
Zarówno Polki jak i Niderlandy przystępowały do tego spotkania już z jedną wygraną na swoim koncie. Polskie siatkarki pokonały wcześniej Bułgarię, a Niderlandy okazały się lepsze od Azerbejdżanu.

Mecz rozpoczął się lepiej dla Polek. Asem serwisowym popisała się Stysiak, a Mędrzyk obiła blok rywalek. Niderlandy za to zepsuły swoją zagrywkę. Stysiak zaatakowała daleko w aut, a Wołosz wygrała walkę na siatce i przepchnęła piłkę na stronę rywalek. De Kruijf wpadła w siatkę, ale chwilę później taki sam błąd popełniły Polki. Stysiak została zablokowana przez przeciwniczki. Smarzek – Godek posłała asa serwisowego 12:14. Niderlandki pogubiły się w swojej akcji. Środkowa nie zdołała dosięgnąć wystawionej do niej piłki. Polki roztrwoniły swoją przewagę, a na domiar złego Smarzek – Godek została jeszcze zatrzymana 20:20. Daalderop także została zatrzymana blokiem. Stysiak w końcówce seta posłała asa serwisowego 20:24. Pierwszego seta zakończyła Mędrzyk.

Drugi set rozpoczął się lepiej dla naszych przeciwniczek. Stysiak zaatakowała w aut. Piłka po ataku Meijners wylądowała na aucie, a Stysiak nie poradziła sobie z pojedynczym blokiem. Kąkolewska posłała piłkę po palcach rywalek. Daalderop została zatrzymana blokiem. Wołosz wykorzystała złe przyjęcie rywalek i zamieniła tę akcję w punkt. Mocnym atakiem popisała się Stysiak 17:20. Buijs zaatakowała z drugiej linii, atak był tak mocny, że Mędrzyk nie zdołała utrzymać się na nogach. Polki nie zdołały skutecznie obronić ataku posłanego przez Niderlandki. W aut jeszcze zaatakowała Smarzek – Godek, okazało się jednak, że nasze przeciwniczki dotknęły piłki w bloku. Ta akcja dała polskiej reprezentacji awans do półfinału turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich.

Trzecią partię, od dwupunktowego prowadzenia, rozpoczęły Niderlandki. Szybko rozkręciły się na boisku i po chwili prowadziły już pięcioma punktami 5:0. Kąkolewska wykręciła piłkę po skosie. Daalderop została zatrzymana. Polki poukładały swoją grę i zdołały doprowadzić do remisu 5:5. Wołosz zepsuła swoją zagrywkę. Smarzek – Godek nie zdołała uciec przed piłką. Chwilę później polska atakująca posłała zagrywkę w aut. De Kruijf także zepsuła swój serwis. Stysiak próbowała ratować sytuację polskiej ekipy, ponieważ Polki cały czas musiały gonić wynik 14:12. Smarzek – Godek nie skończyła sytuacyjnej piłki, spotkała się ze ścianą. Stysiak próbowała zaatakować bardzo mocno, jednak piłka wylądowała poza boiskiem. Złą passę Polek przerwała Mędrzyk 18:17. Łukasik zagrała szybką piłkę. Nieporozumienie Niderlandek doprowadziło do remisu po 20. Górecka skończyła akcję w kapitalnym stylu. Dijkema wygrała walkę na siatce. Górecka obroniła pierwszą piłkę setową. Stysiak została zatrzymana i tym sposobem rywalki wygrały trzeciego seta.

Czwarta partia rozpoczęła się od wyrównanej gry obu ekip 3:3. Smarzek – Godek po raz kolejny nadziała się na blok. Kąkolewska także nie zdołała przebić się na drugą stronę. Alagierska za to bez problemu skończyła atak ze środka. Stysiak, swoimi atakami, umożliwiła przybliżenie się do Niderlandek 10:9. Chwilę później dotknęła jednak antenki. Meijners chciała zaatakować z drugiej linii, ale trochę zabrakło by mogła przebić się na polską stronę. Smarzek – Godek zrehabilitowała się za poprzednie, nieudane ataki i tym razem posłała asa serwisowego. Stysiak zdołała wybronić atak rywalek, dzięki czemu Polki wyszły na trzypunktowe prowadzenie 16:19. Wójcik przyjęła atomową zagrywkę, dzięki czemu nasza atakująca mogła bez problemu skończyć akcję. Buijs zdobyła punkt kiwką. Stysiak popełniła błąd w polu serwisowym. Wójcik zatrzymała Plak. Alagierska bez problemu zdobywała kolejne punkty ze środka. Całe spotkanie zakończyła Smarzek – Godek pewnym atakiem.

Niderlandy – Polska 1:3 (20:25, 23:25, 25:23, 23:25)

Niderlandy: Belien, De Kruijf, Meijners, Buijs, Dijkema, Daalderoop, Schoot (libero) oraz Bongaerts, Balkestein, Plak

Polska: Wołosz, Smarzek-Godek, Kąkolewska, Alagierska, Mędrzyk, Stysiak, Stenzel (libero) oraz Górecka, Łukasik, Kowalewska, Wójcik

Autor: Julia Białasik
Źródło: polsatsport.pl