PlusLiga: Trefl Gdańsk wygrywa pierwszy mecz z VERVĄ Warszawa Orlen Paliwa

Trefl Gdańsk wygrywa 3:1 z VERVĄ Warszawa Orlen Paliwa w pierwszym meczu ćwierćfinału PlusLigi. Drużyna Trefla dominowała w dwóch pierwszych setach. Trzeci set padł łupem gości, którzy dobrze wykorzystywali słabości rywali. W ostatnim secie gdańszczanie już wyraźnie wygrali i zrobili pierwszy duży krok w kierunku najlepszej czwórki PlusLigi.

Początek meczu to głównie zepsute zagrywki obu drużyn. Po chwili na zagrywkę wszedł, jednak Mariusz Wlazły, który posłał dwa asy serwisowe (4:1). W kolejnych akcjach gdańszczanie utrzymywali przewagę, dzięki krótkiej Karola Urbanowicza i blokowi Pablo Crera. Warszawianie również popełniali błędy własne (7:4). Do gry znakomicie wszedł Wlazły, który najpierw zablokował atak Igora Grobelnego, a później wykonał dwa dobre ataki (11:6). Dużo piłek było kierowanych do Igora Grobelnego, który nie skończył żadnego ataku (15:10). Przewaga powiększyła się po nieczystym odbiciu Piotra Nowakowskiego i krótkiej Crera (17:10). Po kolejnych akcjach różnica utrzymywała się na podobnym poziomie (20:14). Końcówka zdecydowanie należała dla Trefla Gdańsk. Kolejne ataki Moritza Reicherta i Wlazłego dały zwycięstwo Treflowi w premierowej odsłonie. Seta zakończył autowy atak Artura Szalpuka (25:18).

Początek drugiego seta w przeciwieństwie do pierwszego był wyrównany (3:3). Po chwili gdańszczanie zyskali przewagę przy zagrywce Bartłomieja Lipińskiego. Atak w siatkę Jana Króla, a później atak Wlazłego i as Lipińskiego pozwoliły Treflowi Gdańsk wyjść na większe prowadzenie (6:3). Warszawianie nie dali szansy Treflowi na uzyskanie zbyt dużej przewagi. Najpierw Nowakowski zapunktował atakiem ze środka, a potem posłał asa serwisowego. W ataku wspomagał go Szalpuk (6:6). Wyrównaną grę w dalszej części seta (11:10) przerwał swoją dobrą grą Urbanowicz. Najpierw blok, a potem dwie krótkie młodego środkowego oraz atak Wlazłego dały Treflowi większa przewagę (16:12). Mimo punktowej zagrywki Urbanowicza, warszawianie zaczęli odrabiać straty. Krótkie Nowakowskiego i Wrony, oraz ataki Szalpuka i Króla pozwoliły zmniejszyć straty (18:16). Gra punkt za punkt była wodą na młyn Trefla w końcówce seta (22:19). Słabsze przyjęcie Trefla Gdańsk w drugim secie nie przeszkodziło im w wygraniu drugiej odsłony meczu. Seta zepsutą zagrywką zakończył Kwolek (25:20).

Początek trzeciego seta przypominał seta pierwszego. Skuteczne ataki Lipińskiego i Wlazłego oraz as atakującego Trefla dały od samego początku przewagę gospodarzom (4:1). Siatkarze VERVY Warszawa zaczęli łapać wiatr w żagle po skutecznym plasie Szalpuka na potrójnym bloku. Kolejne dwa ataki Szalpuka dały wyrównanie wyniku (6:6). Po obu stronach dobrze spisywali się Szalpuk i Wlazły. Trwało przeciąganie liny, a żadna z ekip nie potrafiła zbudować większej przewagi (11:11). Problemy Trefla zaczęły się od dwóch autowych ataków Urbanowicza ze środka (13:15). Kolejne punkty dla przyjezdnych to as serwisowy Kwolka i autowy atak Wlazłego (14:17). Dobrze w drużynie Trefla spisywał się Reichert, ale nie pozwoliło to na odrobienie strat (19:21). Seta blokiem na Wlazłym zakończył Szalpuk (21:25).

Czwarty set rozpoczął się od wyrównanej gry obu drużyn (4:4). Na chwilę małą przewagę wywalczyli goście za sprawą ataku Wrony (5:7), ale już po chwili odpowiedzieli gdańszczanie. Znakomicie spisywali się Reichert i Crer. VERVA Warszawa popełniała dużo błędów, gubili się w obronie i spowodowało to serię punktów rywali (11:8). Szybko warszawianie odrobili straty dzięki atakom Kwolka i Króla (13:13). Reichert utrzymywał bardzo dobrą dyspozycję w tym secie. Uwidoczniło się to pod koniec seta, kiedy dzięki jego znakomitym zagrywkom gdańszczanie uzyskali kilka punktów przewagi (20:17). Dzięki grze punkt za punkt Treflowi udało się doprowadzić tę różnicę do końca. Ostatni punkt zdobył Crer atakiem ze środka siatki (25:22).

Trefl Gdańsk – VERVA Warszawa Orlen Paliwa 3:1 (25:18, 25:20, 21:25, 25:22)

Trefl Gdańsk: Lipiński, Wlazły, Kozub, Janusz, Pietruczuk, Sasak, Reichert, Janikowski, Urbanowicz, Mordyl, Crer, Zaleszczyk, Olenderek (L), Pruszkowski (L)

VERVA Warszawa Orlen Paliwa: Kowalczyk, Kwolek, Król, Trinidad de Haro, Wrona, Nowakowski, Grobelny, Superlak, Kozłowski, Szalpuk, Fornal, Kozłowski, Wojtaszek (L)

MVP: Moritz Reichert

Autor: Dawid Kozioł