PlusLiga: Pierwsza porażka ZAKSY w tym sezonie

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała swój pierwszy mecz w tym sezonie PlusLigi z ekipą Asseco Resovii Rzeszów. Porażka siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla pozwoliła awansować siatkarzom z Rzeszowa do finałów Pucharu Polski.

Bardzo dobry początek pierwszego seta w wykonaniu Karola Butryna w ataku sprawił, że rzeszowianie wysunęli się na prowadzenie (3:6). Nawet po przerwie dla Nikoli Grbicia rzeszowianie nie spuścili z tonu. Punkty z ataku zdobywali Nicolas Szerszeń czy Jeffrey Jendryk. Kędzierzynianom nie pomagały również błędy własne w tym dwa zablokowane ataki Aleksandra Śliwki. (4:11). Liderami ofensywnymi swoich drużyn byli Butryn i Śliwka, jednak Zaksie nie udało się zbliżyć do rywali (8:15). W drużynie Asseco Resovii Rzeszów nadal nie zawodził Butryn wspomagany w ataku przez Szerszenia (9:19). Na wyższe obroty w drużynie z Kędzierzyna-Koźla wszedł Aleksander Śliwka który kilkoma zagraniami dał swojej drużynie nadzieję na dogonienie rywali (15:20). Wobec błędów głównie na zagrywce kędzierzynian, gościom udało się doprowadzić do zwycięstwa w pierwszym secie po punktowej zagrywce Klemena Cebulja (19:25).

Drugi set rozpoczął się od wyrównanej gry obu drużyn (4:4). Gra Zaksy ponownie nie była pozbawiona błędów. Autowe ataki Kaczmarka i Śliwki w połączeniu ze skutecznymi atakami Butryna i Cebulja pozwoliły zbudować dwupunktową przewagę rzeszowianom (9:11). Kolejne akcje to atak Kaczmarka i błąd własny Cebulja, które pozwoliły nawet wyjść kędzierzynianom na prowadzenie (12:11). Kolejne akcje to gra punkt za punkt. Żadna ekipa nie mogła wysunąć się na zdecydowane prowadzenie (18:18). W końcowej fazie seta siatkarze Asseco Resovii popisali się większą precyzją. Autowe zagrania Kaczmarka, as serwisowy Cebulja czy cały czas skuteczny Butryn pozwoliły rzeszowianom wygrać również drugiego seta. Ostatni punkt zdobył Szerszeń atakiem z piłki przechodzącej (21:25).

Trzeciego seta lepiej rozpoczęli zawodnicy z Kędzierzyna-Koźla. Liderem w ofensywie gospodarzy pozostał Śliwka (8:4). Swoje dokładali też Krzysztof Rejno który posłał punktową zagrywkę czy Kochanowski grą środkiem (10:4). Po przerwie na żądanie Alberto Giulianiego rzeszowianie zaczęli grać nieco lepiej. Na zagrywce lepiej spisywał się Szerszeń, w ataku nadal bardzo dobrze grał Butryn, a na środku blokiem popisał się Timo Tammemaa (12:9). Gospodarze regularnie powiększali przewagę dzięki grze na kontrach które umożliwiały obrony Pawła Zatorskiego (20:13). Set zakończył się po ataku Aleksandra Śliwki (25:17).

Czwartego seta od mocnego uderzenie rozpoczęli goście. Seria ataków Butryna i krótka Tammemy pozwoliły rzeszowianom osiągnąć kilkupunktowe prowadzenie (4:7). Dalsza część seta to gra punkt za punkt. Z jednej strony Śliwka i Semeniuk na lewym skrzydle ciągnęli grę swojej ekipy a z drugiej znakomita gra Tammemy oraz Butryna pozwalała utrzymać bufor bezpieczeństwa drużynie z podkarpackiego (11:13). Gospodarze wzięli się do odrabiania straty i po ataku Semeniuka i zepsutej zagrywce Taamemy był już remis (13:13). Kędzierzynianie nie zwalniali tempa i po błędach własnych rzeszowian oraz atakach i blokach Krzysztofa Rejny i punktowej zagrywce Davida Smitha prowadzili już czterema punktami (20:16). Kędzierzynianie utrzymali tą przewagę do końca seta którego wygrali atakiem po skosie Semeniuka (25:19).

Ostatni set rozpoczął się od gry punkt za punkt (4:4). Jako pierwsi przewagę wypracowali sobie goście którzy po bloku Tammemy i punktowej zagrywce Cebulja wyszki na prowadzenie (6:8). Rzeszowianie utrzymywali wypracowaną starannie przewagę i po ataku z prawego skrzydła Butryna mieli trzy punktową przewagę (8:11). Kędzierzynianie nie zamierzali jednak odpuszczać i już po chwili przy bardzo trudnych zagrywkach Semeniuka doprowadzili do remisu (11:11). W końcówce mimo dobrej gry Śliwki na lewym ataku, tandem Cebulj-Butryn ostatecznie po grze na przewagi przesądził o zwycięstwie drużyny z Rzeszowa (14:16).

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle – Asseco Resovia Rzeszów 2:3 (19:25, 21:25, 25:17, 25:19, 14:16)

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kaczmarek, Kochanowski, Rejno, Toniutti, Staszewski, Kluth, Śliwka, Semeniuk, Smith, Prokopczuk, Kaciczak, Zawalski, Zatorski (L), Banach (L)

Asseco Resovia Rzeszów: Krulicki, Parodi, Szerszeń, Domagała, Woicki, Buszek, Jendryk, Hain, Cebulj, Butryn, Tammemaa, Potera (L), Mariański (L)

MVP: Karol Butryn

Autor: Dawid Kozioł