PL: Pewna wygrana ONICO Warszawy przed własną publicznością

We wtorkowym spotkaniu dwunastej kolejki PlusLigi ONICO Warszawa pokonało we własnej hali Indykpol AZS Olsztyn 3:1. Najlepszym zawodnikiem spotkania został wybrany Bartosz Kwolek.

Pierwszy set rozpoczął się od pewnego ataku Zniszczoła ze środka. Już na samym początku rozgrywający olsztyńskiego zespołu posyłał mnóstwo piłek do swoich środkowych, którzy wyszli na boisko w świetnej dyspozycji (2:4). Tuż przed przerwą techniczną, na której nieznacznie prowadzili goście (7:8) zmieniony został jednak Miłosz Zniszczoł. Za niego na parkiecie pojawił się Daniel Pliński. Olsztynianom udało się uzyskać dwupunktowe prowadzenie po skutecznym bloku na Wojciechu Włodarczyku (9:11), lecz w ataku pomylili się gracze Indykpolu i straty zostały zniwelowane. Od tej pory gra toczyła się punkt za punkt. Bohaterem tej części seta stał się Jakub Kochanowski, który dwukrotnie wbił gwoździe w boisko przeciwnika, a potem popisał się doskonałą zagrywką (18:20). Stephane Antiga zmuszony był poprosić o przerwę. Zdecydował się on także na zmianę: za Nikolę Giorgijewa pojawił się Sharone-Vernon Evans. Gospodarzom udało się odrobić straty po asie Bartosza Kwolka (21:21). Z równowagi próbował czasem na żądanie wytrącić go Roberto Santili, ale to nie pomogło, ponieważ warszawski przyjmujący punktował jeszcze dwukrotnie (23:21). Trener olsztynian wziął kolejny time-out, ale z zagrywką Kwolka nie poradził sobie Rosseaux (24:21). Partię zakończył zdecydowany atak Włodarczyka.

Drugą odsłonę spotkania lepiej zaczęli goście. Za Thomasa Rosseaux na boisku pojawił się Adrian Buchowski, który dobrze radził sobie z obijaniem warszawskiego bloku (3:5). Jak w poprzedniej partii, dużą rolę w olsztyńskim ataku pełnili środkowi. Dzięki ich dobrej postawie zawodnikom z Olsztyna udało się wypracować trzypunktowe prowadzenie (9:12).  Utrzymywali oni przewagę przez dłuższą część seta, ale brak skupienia i proste błędy sprawiły, że Warszawianie zniwelowali dystans (18:18). Po kontrze, którą wykorzystał Sharone-Vernon Evans na tablicy było już 22:20 dla ONICO. Andrzej Wrona także nie zmarnował sytuacji punktowej i w końcówce partii gospodarze mieli już trzy oczka przewagi (23:20). Set zakończył się asem serwisowym warszawian (25:22).

Na początku trzeciej partii to goście przejęli inicjatywę i na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:4. Duża w tym zasługa Adriana Buchowskiego, który punktował blokiem i atakiem. Stephane Antiga zdecydował się na zmiany: za Evansa pojawił się Giorgiew, a chwilę później Jan Nowakowski zmienił Sebastiana Wardę. Z boiska zszedł także Antoin  Brizzard, a jego miejsce zajął Jan Firlej. Wojciech Włodarczyk także został zastąpiony przez Guilliamea Samicę. Olsztynianie całkowicie zdominowali w tym secie graczy z Warszawy i byli lepsi od nich w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. ONICO próbowało odrabiać straty, jednak Jan Hadrava skutecznym atakiem zakończył trzecią partię i tym samym przedłużył mecz.

Czwarty set zaczął się od zdecydowanego ataku Wojciecha Włodarczyka. Już na samym początku było bardzo nerwowo: zawodnicy z Olsztyna dostali czerwoną kartkę za dyskusje z sędziami i tym samym stracili punkt (3:1). Warszawianie zaczęli powoli wracać do poziomu gry z dwóch pierwszych setów, kiedy to byli zdecydowanie lepsi od rywali. W budowaniu przewagi pomogli im goście, którzy popełniali dużo błędów (9:5). Po skutecznym bloku Jana Nowakowskiego na tablicy widniał już wynik 12:6. Olsztynianie nie potrafili poradzić sobie z zagrywką graczy z Warszawy: zza linii dziewiątego metra punktowali Gjorgiew i Brizzard, a nie do zatrzymania w ataku był Bartosz Kwolek. Indykpol był bliski odrobienia strat: po serii nieudanych zagrań podopiecznych Stephane Antigi było już 24:22, lecz rozgrywający warszawskiej drużyny wziął wszystko w swoje ręce i zakończył spotkanie. Najlepszym zawodnikiem meczu został Bartosz Kwolek.

ONICO Warszawa – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 ( 25:22, 25:22, 20:25, 25:22)

Indykpol AZS Olsztyn: Woicki, Hadrava, Rousseaux, Andringa, Kochanowski, Zniszczoł, Żurek (libero)

ONICO Warszawa:  Brizard, Gjorgiew, Włodarczyk, Kwolek, Wrona, Warda, Wojtaszek (libero)

MVP spotkania: Bartosz Kwolek

Autor: Aleksandra Mrozicka