PL: Gdańszczanie po zaciętym boju wygrali z Warszawą!

W drugiej kolejce PlusLigi Gdańszczanie podjęli u siebie ONICO Warszawę. Po niezwykle emocjonującym pięciosetowym spotkaniu górą byli gospodarze.

Mecz rozpoczął się od udanego ataku Damiana Szulca. Do pierwszej przerwy technicznej obie drużyny grały punkt za punkt. Z jednym oczkiem przewagi zeszli na nią Warszawianie. Dobrymi akcjami popisywał się na środku siatki Jan Nowakowski i to dzięki niemu, a także udanym atakom Andrzeja Wrony gracze ze stolicy zdobyli dwupunktową przewagę(16:14). Przy stanie 17:14 dla gości o czas poprosił Andrea Anastasi. Przyniósł on pożądany efekt, bo zaraz po nim zagrywkę popsuł Wojciech Włodarczyk. Dzięki dobrej zagrywce oraz pasywnym bloku gdańszczanie odrobili straty i tym razem przerwę zmuszony był wziąć Stephane Antiga. Po powrocie na boisko w aut zaatakował Bartosz Kwolek, a potem Wojciech Grzyb pojedynczym blokiem zatrzymał Andrzeja Wronę i to Trefl wyszedł na dwupunktowe prowadzenie (19:17). Szkoleniowiec warszawian próbował ratować seta zmianami i za Wojciecha Włodarczyka na boisku pojawił się Guilliaume Samica. To jednak niewiele pomogło, ponieważ dzięki świetnej końcówce zawodników z Gdańska to oni mogli się cieszyć z prowadzenia w meczu. Seta skończył z przechodzącej piłki Piotr Nowakowski.

Drugi set rozpoczął się od prowadzenia zawodników z Warszawy 4:1 dzięki świetnej postawie Bartosza Kwolka, którzy dobrze spisywał się w bloku i ataku. Goście skutecznie powiększali przewagę, a po asie Wojciecha Włodarczyka było już 10:4. Podopieczni Stephane Antigi punktowali rywala w każdym elemencie, doskonale dysponowany był Antoine Brizard, który świetnie rozprowadzał piłki do swoich kolegów. Set zakończył autowym atakiem Mateusz Mika i tym samym  gracze z Warszawy doprowadzili do remisu 1:1.

Trzeci set rozpoczął się od błędu Andrzeja Wrony w ataku. Do pierwszej przerwy technicznej gra toczyła się równo. Przy stanie 10:9 chwile grozy przeżyli kibice z Gdańska, ponieważ Artur Szalpuk źle wylądował po ataku i został zmieniony przez Wojciecha Ferensa. Gdańsk w drugiej części seta zaczął budować swoją przewagę i po nieudanym ataku Nikoli Gjorgiewa było już 19:15 dla gości. Czas wzięty przez Stephane Antigę nie pomógł, ponieważ Piotr Nowakowski świetnie blokował rywali oraz atakował, a w ataku pomylił się Bartosz Kwolek. Partia zakończyła się wynikiem 25:18 dla Gdańska i to oni objęli prowadzenie w meczu 2:1.

Czwartą partię otworzył Wojciech Ferens atakiem z kontry. W tym fragmencie meczu doskonale dysponowany był Nikola Gjorgiew, który zdobywał punkt za punktem. Siatkarze ze stolicy wypracowali sobie trzypunktową przewagę i starali się ją utrzymać(12:9). Przy stanie 14:10 dla gości o czas poprosił Andrea Anastasi. Gdańszczanie zaczęli odrabiać straty po dobrym ataku Mateusza Miki i bloku Piotra Nowakowskiego(14:14). Po przerwie na żądanie Stefana Antigi Wojciech Wlodarczyk zdobył punkt atakiem, a dzięki dobrej zagrywce Kwolka Warszawa zeszła na drugą przerwę techniczną z dwupunktowym prowadzeniem. Przy stanie 22:23 na boisku pojawił się Fabian Majcherski– była to zmiana zadaniowa, która udała się w stu procentach, bo zdobył on punkt w polu serwisowym i tym samym doprowadził do remisu 23:23. To jednak nie pomogło, ponieważ czwartego seta asem zakończył Jan Nowakowski i tym samym w Ergo Arenie widzowie mogli zacierać ręce na tie-breaka.

W piątej partii na boisko wrócił Artur Szalpuk, który na szczęście nie doznał poważnego urazu i od razu zdobył punkt. Wojciech Włodarczyk przekroczył linię trzeciego metra, a chwilę później dobrze zaatakował Damian Schulz i gdańszczanie  prowadzili  już 3:0. Na pierwszą przerwę techniczną gracze znad morza zeszli z dwupunktową przewagą po dobrej akcji Mateusza Miki. Gracze z Warszawy byli wyraźnie wytrąceni z równowagi i popełniali masę błędów, oddając tym samym punkty rywalom(6:10). Katem okazał się Damian Schultz, którego warszawscy zawodnicy nie mogli w żaden sposób zatrzymać. Mecz zakończył się autowym atakiem Nikoli Gjorgiewa. MVP spotkania został wybrany Piotr Nowakowski.

Trefl Gdańsk – ONICO Warszawa 3:2(25:20, 17:25, 25:18, 23:25, 15:9)

Składy:

Trefl Gdańsk: Kozłowski, Schulz, Szalpuk, Mika, Nowakowski P., Grzyb, Olenderek (libero)

ONICO Warszawa: Kwolek, Brizard, Wrona, Giorgiev, Nowakowski J., Włodarczyk, Wojtaszek (libero)

Autor: Aleksandra Mrozicka