Nawet Mistrz Świata musi walczyć o udział w Igrzyskach Olimpijskich

Znany jest już system kwalifikacji drużyn na Igrzyska Olimpijskie, które odbędą się w Tokio w 2020 roku. Okazuje się, że nawet Mistrz Świata nie ma pewności, czy weźmie udział w tej prestiżowej imprezie. 

Zarówno panie, jak i panowie drogę do awansu mają taką samą. W turnieju zapewniony awans mają jedynie Japończycy, ponieważ są organizatorami tego turnieju. Inni zaczynają z tego samego miejsca i muszą bić się o pozostałe 11 miejsc. W składzie każdej reprezentacji będzie miejsce jedynie dla 12 zawodników. Już w 2019 roku będzie pierwsza szansa, by zagwarantować sobie udział na igrzyskach. 24 najlepsze drużyny, według rankingu FIVB, zostaną rozdzielone do 6 różnych grup. Zapewniony udział będą mieli zwycięscy tych grup. Oznacza to, że już wtedy 6 zespołów będzie miało w ręku „bilet do Tokio”.

Jeżeli Polacy nie zdołają wywalczyć miejsca na początku, będą mieli jeszcze jedną szansę. W 2020 roku odbędą się turnieje interkontynentalne: w Azji, Afryce, Europie, oraz obu Amerykach. Jeżeli miejsce zapewnią sobie w 2019 roku, w tym turnieju nie będą brać udziału. Co ciekawe nie tylko złoto mistrzostw świata, nie gwarantuje „biletu do Tokio”. Awansu na igrzyska nie będzie można już uzyskać podczas Pucharu Świata. Dotychczas było to możliwe i awans miały zapewnione dwie najlepsze ekipy.

Autor: Julia Białasik
Źródło: pzps.pl

Share Button

Komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*