MŚ, grupa A: Zwycięstwo Włochów z Japonią na otwarcie turnieju

W meczu otwarcia siatkarskich mistrzostw świata na Foro Italico gospodarze pokonali Japonię 3:0 (25:20, 25:21, 25:23). W kolejnych meczach Włochy zmierzą się z Belgią, natomiast Japończycy podejmą Dominikanę.

Zdecydowanym faworytem meczu byli Włosi. Pomimo nienajlepszego startu w Lidze Narodów (8. miejsce), a także nieobecności Parodiego i Antonowa, Azzurri są w gronie faworytów do wygrania całego turnieju.

Początek meczu był wyrównany (8:6, 11:11). Skutecznymi atakami popisywali się Iwan Zaytsev i Filippo Lanza. Później po stronie Japończyków pojawiło się kilka błędów w zagrywce, co pozwoliło gospodarzom odskoczyć na trzy punkty (19:16). Po dobrym ataku z krótkiej a następnie bloku Simone Anzaniego, Włosi prowadzili 22:18. Pomimo dwóch przerw na żądanie trenera Japończyków Yuichi Nakagaichiego, jego podopieczni nie zdołali dogonić Włochów. As serwisowy Ivana Zaytseva dał gospodarzom piłkę setową (24:18), którą atakiem z pipe’a wykorzystał Osmany Juantorena (25:20).

Drugi set lepiej rozpoczął się dla Włochów. Po błędzie w ataku Yuki Ishikawy i nieskutecznym bloku na Osmany’m Juantorenie gospodarze prowadzili 3:1. Przed pierwszą przerwą techniczną podopieczni Gianlorezo Blenginiego wygrywali 8:6. Dzięki skutecznym atakom i asie serwisowym Otake Japończycy zdołali wyrównać (9:9). Po skutecznym atakach Zaytseva Włosi odzyskali prowadzenie (13:11). Dzięki dwóm blokom Anzaniego na Otakeo oraz Ishikawie gospodarze schodzi na drugą przerwę z trzypunktowym prowadzeniem (16:13). Atak ze środka Anzaniego dał Włochom prowadzenie 19:15, a o przerwę poprosił trener Japończyków. Po skutecznych atakach Otake podopieczni Yuichi Nakagaichiego zmniejszyli stratę do dwóch punktów (21:19). Włosi jednak nie pozwolili się dogonić. Atak z lewej strony Juantoreny dał im piłkę setową (24:20). Nieudane przebicie Yuki Ishikawy zakończyło seta (25:21).

Początek trzeciej partii był wyrównany (4:4). Po skutecznym ataku Ishikawy pierwszy raz w tym spotkaniu na prowadzenie wyszli Japończycy (5:4) i to oni schodzili na pierwszą przerwę techniczną z dwupunktową przewagą (8:6). Po błędach w ataku Ishikawy był remis 10:10. Kolejne błędy Japończyków dały prowadzenie Azzurrim (12:10). Na drugą przerwę ze skromnym prowadzeniem (16:15) schodzili Włosi. Po bloku Zaytseva na na Yanagidzie na prawym skrzydle gospodarze wypracowali sobie trzypunktową przewagę (19:16). Błąd Lanzy zmniejszył przewagę gospodarzy do jednego punktu (22:21), a ich trener poprosił o czas. Autowa zagrywka Yamauchiego dała Włochom piłkę setową (24:22). Spotkanie zakończył Osmany Juantorena atakiem z lewego skrzydła (25:23).

Włochy – Japonia 3:0 (25:20, 25:21, 25:23)

Włochy: Giannelli, Juantorena, Mazzone, Zaytsev, Lanza, Anzani, Colaci (libero)
Japonia: Otake, Yamauchi, Yanagida, Ishikawa, Ri, Sekita, Tsuiki (libero).

Autor: Klaudia Zowczak
Źródło: opracowanie własne