Mistrzostwa Europy w siatkówce kobiet 2019: Serbki mistrzyniami Europy

Finał siatkarskich mistrzostw Europy 2019 kobiet zdecydowanie nie był pozbawiony emocji. Po niezwykle zaciętym spotkaniu reprezentacja Serbii pokonała reprezentację Turcji 3:2, zyskując tytuł mistrzyń Europy.

Pierwszą partię rozpoczęło powadzenie Serbii (4:2). Busa skutecznym atakiem po przekątnej powiększyła przewagę Serbek do trzech punktów (7:4). Turczynki odrobiły straty do przeciwniczek po ataku Boz (9:9). Szczelny blok Serbek wyprowadził je na dwupunktowe prowadzenie (13:11). Reprezentantki Turcji ponownie zdołały doprowadzić do remisu, a po asie serwisowym Aydemir wysunąć się na dwupunktowe prowadzenie (16:14). Turczynki grały coraz lepiej, a ich prowadzenie powiększyło się do pięciu punktów (20:15). Po zablokowaniu Baladin, Serbki zbliżyły się do rywalek (20:22). Erdem postawiła skuteczny blok zapewniając swojej drużynie piłkę setową (24:21). Set zakończyła zepsuta zagrywka Mihajlovic 25:21.

Drugą odsłonę spotkania otworzyło wysokie prowadzenie serbskiej drużyny (5:1). Turczynki odrobiły nieco straty po zepsutej zagrywce Veljkovic (7:4). Udany atak Busy w ataku ponownie powiększył przewagę Serbek do pięciu punktów (10:5). Po świetnym ataku Mihajlovic reprezentantki Serbii prowadziły już sześcioma punktami (15:9). Baladin skutecznym atakiem po bloku zmniejszyła straty swojej drużyny do czterech punktów (18:14). Jednak chwilę później Mihajlovic pewnym atakiem z drugiej linii, ponownie odskoczyła rywalkom (20:14). Boskovic została zatrzymana przez Ercan i Turczynki ponownie odrobiły nieco straty (22:18). Yilmaz świetnie zaatakowała po bloku i przewaga Serbek wynosiła już tylko dwa punkty (23:21). Erden nie trafiła w boisko, co zapewniło serbskiej ekipie piłkę setową (24:21). Set zakończył autowy atak po stronie Turczynek 25:21.

Trzeci set rozpoczęło prowadzenie Serbek (5:3). Ognjenovic pojedynczym blokiem zatrzymała Baladin, a Turczynki popełniły dwa błędy własne i Serbki prowadziły juz pięcioma punkami (9:4). Turczynki zaczęły odrabiać straty. Po ataku Boskovic w aut przewaga Serbek zmniejszyła się do dwóch punktów (10:8). Podwójny blok Serbek zatrzymał Baladin, ponownie zwiększając prowadzenie serbskiej ekipy (14:9). Turczynki jednak szybko zdołały doprowadzić do remisu po dwóch skutecznych atakach Yildirim i autowym ataku Boskovic (15:15). Spotkanie wchodziło na coraz wyższy poziom. Serbki wciąż jednak prezentowały się nieco lepiej od rywalek (20:18). As serwisowy Veljkovic dał Serbkom czteropunktową przewagę. Blok Popovic zapewnił reprezentacji Serbii piłkę setową (24:20). Partię zakończył udany atak przez środek Popovic 25:21.

Czwarty set lepiej zaczęły reprezentantki Serbii (3:1). Gunes udanym pojedynczym blokiem doprowadziła do remisu (3:3). Po asie serwisowym Boskovic Serbki osiągnęły dwupunktowe prowadzenie (6:4).  Erdem przedarła się przez blok, doprowadzając do remisu (9:9). Popovic nie pozostawiła złudzeń rywalkom, fantastycznie atakując ze środka i wyprowadziła Serbki na prowadzenie (12:9). Turczynki ponownie zremisowały po skutecznym bloku Karakurt (12:12). Serbki nie zamierzały się podać i znów osiągnęły przewagę. Karakurt została zatrzymana podwójnym blokiem Milenkovic-Veljkovic (17:14). Po kilku udanych akcjach Turczynki zremisowały (18:18). Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt. Pod koniec partii na prowadzenie wyszły Turczynki (23:21). Serbki nie zdołały obronić ataku i to reprezentacja Turcji miała piłkę setową. Set zakończył skuteczny blok Erdem 25:22.

Tie-break rozpoczęło prowadzenie Turcji (4:2). Boz zaatakowała skutecznie z przechodzącej piłki, powiększając prowadzenie tureckiego zespołu (7:4). Po udanej akcji Mihajlovic Serbki zbliżyły się do rywalek (7:6). Drużyna z Serbii wyszła na prowadzenie po dwóch asach serwisowych Busy (11:9).  Turczynki jednak zdołały odrobić straty i doprowadzić do remisu (12:12). Skuteczny atak po bloku Mihajlovic zapewnił Serbkom piłkę meczową (14:12). Mecz zakończył błąd popełniony przez Turczynki 15:13.

Serbia – Turcja 3:2 (21:25, 25:21, 25:21, 22:25, 15:13)

Serbia: Busa, M.Popovic, Mihajlovic, Ognjenovic, Veljkovic, Boskovic, S.Popovic (libero) oraz Milenkovic, Mirkovic, Bjelica

Turcja: Akman, Baladin, Ismailoglu, Aydemir, Boz, Erdem, Aköz (libero) oraz Caliskan, Yilmaz, Ercan, Gunes, Yidirim, Özbay, Karakurt

Źródło: Opracowanie własne