Mistrzostwa Europy w siatkówce kobiet 2019: Polki zakończyły turniej na 4. miejscu

Mecz o brązowy medal Mistrzostw Europy 2019 na swoją korzyść rozstrzygnęły reprezentantki Włoch. W ostatecznej klasyfikacji medalowej Polki uplasowały się więc na 4. miejscu.

Pierwszy punkt w meczu Biało-Czerwone zdobyły po błędzie Egonu w ataku, dzięki któremu udało im się wyprowadzić skuteczną kontrę (0:1). Polki doprowadziły do wyrównania po dobrych akcjach Alagierskiej i Mędrzyk (5:5). Reprezentantki Włoch chwilę później jednak znowu odskoczyły na kilka punktów (9:7). Stysiak pewnie pokonała włoski blok (12:12). Seria błędów popełnianych przez nasze siatkarki pozwoliła reprezentantkom Włoch wypracować sobie czteropunktową przewagę (16:12). Mocne zagrywki Smarzek-Godek sprawiły Włoszkom wiele problemów (20:17). Po zaciętej końcówce, ze zwycięstwa w pierwszym secie mogły cieszyć się Włoszki po autowym ataku Mędrzyk (25:23).

Drugą odsłonę meczu zainaugurowała Sorokaite, wygrywając starcie z polskim blokiem (1:0). Polki nie radziły sobie z odbiorem piłek posyłanych w ich stronę przez przeciwniczki (3:0). W pewnym momencie przewaga reprezentacji Włoch wynosiła aż sześć punktów (7:1). Piłka po ataku Smarzek-Godek uderzyła w antenkę (9:2). Mędrzyk nie udało się odebrać piłki, posłanej w jej stronę przez jedną z przeciwniczek (13:5). Kąkolewska zdobyła punkt ze środka (15:8). Egonu pomyliła się na zagrywce, a chwilę później Mędrzyk udało się pokonać De Gennaro (20:13). Pod koniec tej partii meczu Polkom udało się odrobić dużą część strat, ale po potężnym ataku Egonu set zakończył się zwycięstwem Włoszek (25:20).

Trzecia partia rozpoczęła się od walki punkt za punkt (3:3). Stysiak popisała się mocnym atakiem, który był nie do obrony dla włoskich przyjmujących (3:4). Polki wyszły na dwupunktowe prowadzenie po akcji Wołosz (8:10). Kąkolewska przegrała starcie z włoskim blokiem (11:13). Skuteczny atak Egonu sprawił, że na tablicy wyników pojawił się remis (14:14). Sorokaite zablokowała jedną z polskich zawodniczek i dała swojej drużynie minimalne prowadzenie (16:15). Kąkolewskiej i Mędrzyk udało się zatrzymać Egonu (20:21). Końcówka seta była bardzo zacięta, dla Polek była to ostatnia szansa na przedłużenie walki o brązowy medal (22:22). Mecz zakończył się jednak zwycięstwem reprezentacji Włoch, która mogła się cieszyć z wywalczenia 3. miejsca Mistrzostw Europy (26:24).

Włochy – Polska 3:0 (25:23, 25:20, 26:24)

Włochy: Malinov, Chirichella, Sylla, Egonu, Folie, Sorokaite, De Gennaro (libero) oraz Fahr

Polska: Wołosz, Kąkolewska, Stysiak, Smarzek-Godek, Alagierska, Mędrzyk, Stenzel (libero) oraz Grajber, Łukasik, Zaroślińska-Król, Kowalewska, Maj-Erwardt

Autor: Karolina Żurawska