Mistrzostwa Europy kobiet w siatkówce 2019: Polki awansowały do półfinału Mistrzostw Europy

Polskie siatkarki po zaciętym spotkaniu pokonały Niemki 3:2 i awansowały do półfinału Mistrzostw Europy. W półfinale zmierzą się z reprezentacją Turcji.

Pierwszy set rozpoczęło prowadzenie Polek (3:1). Po ataku Mędrzyk przewaga Polek wzrosła do czterech punktów (8:4). Błąd dotknięcia siatki po naszej stronie zmniejszył dystans Niemek (9:7). Lippmann udanym atakiem po bloku doprowadziła do remisu (10:10). Mędrzyk została zatrzymana i reprezentacja Niemiec wysunęła się na prowadzenie (13:12). Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt. Autowy atak Smarzek-Godek dał Niemkom dwupunktowe prowadzenie (19:17). Po skutecznej akcji Lippmann przewaga reprezentacji Niemiec wzrosła do czterech punktów (21:17). Polski zdołały nadrobić straty po świetnym ataku Smarzek-Godek (21:20). Niemki ponownie jednak odskoczyły. Po zepsutej zagrywce Alagierskiej niemiecki zespół otrzymał piłkę setową (24:21). Set zakończył skuteczny blok reprezentacji Niemiec 25:21.

Drugą partię ropoczął remis (3:3). Udany atak z prawego skrzydła Smarzek-Godek wyprowadził Polki na prowadzenie (6:4). Stysiak postawiła skuteczny blok, powiększając prowadzenie polskiej drużyny (8:4). Błędy po stronie niemieckiej znacznie powiększyły przewagę Polek (13:5). Niemki zdołały nieco odrobić straty (13:8). Polska drużyna ponownie jednak odskoczyła rywalkom, prowadząc siedmioma punktami (18:11). Po nieudanych akcjach Geertis i Poll przewaga polskiego zespołu wzrosła do ośmiu punktów (20:12). Niemki nie były w stanie podjąć walki. Udany atak Smarzek-Godek zapewnił Polkom piłkę setową (24:15). Partię zakończyła skuteczna akcja naszej atakującej 25:16.

Trzeci set rozpoczęło wysokie prowadzenie Polek (4:0). Dwa asy serwisowe Stysiak jeszcze zwiększyły przewagę polskiej drużyny (7:1). Hanke udanym atakiem i punktową zagrywką nieco odrobiła straty reprezentacji Niemiec (10:6). As serwisowy Kąkolewskiej i skończona piłka przechodząca przez Alagierską pozwoliły Polkom ponownie odskoczyć rywalkom (13:6). Lippmann przełamała niemoc niemieckiej drużyny, zdobywając punkt atakiem (15:9). Błąd po stronie polskiego zespołu pozwolił Niemkom zbliżyć się na pięć punktów (15:10). Smarzek-Godek świetnie nabiła na blok ponownie powiększając przewagę Polek (18:11). Niemki zaczęły grać nieco lepiejZablokowane zostały Mędrzyk i Smarzek, co zmniejszyło przewagę niemieckiej drużyny do trzech punktów (19:16). Podwójny blok zatrzymał Drewniok i Polki odzyskały sześciopunktowe prowadzenie. Świetny atak Stysiak zapewnił Polkom piłkę setową (24:17). Set zakończył atak Smarzek-Godek 25:19.

Czwarty set otworzyło trzypunktowe prowadzenie Polek (4:1). Skuteczny blok Kąkolewskiej i Wołosz powiększył przewagę polskiej drużyny do czterech punktów (9:5). Stigrot udaną zagrywką pozwoliła Niemkom zbliżyć się nieco do przeciwniczek (10:8). Kolejny udany podwójny blok, tym razem Alagierskiej i Wołosz ponownie zapewnił Polkom czteropunktowe prowadzenie (12:8). Niemki zbliżyły się na jeden punkt po skutecznej akcji Schözel (14:13). Stigrot trafiła z ataku w boisko i to Niemki osiągnęły prowadzenie (15:14). Lippmann powiększyła przewagę reprezentacji Niemiec do dwóch punktów (18:16). Dwa asy serwisowe Hanke wyprowadziły Niemki na czteropunktowe prowadzenie (21:16). Zablokowana została Zaroślińska-Król co dało drużynie niemieckiej piłkę setową (24:17). Partię zakończył udany atak Grunding ze środka 25:17.

Tie-break rozpoczęło prowadzenie reprezentacji Polski (3:2). Stysiak dwoma fantastycznymi zagrywkami powiększyła prowadzenie polskiego zespołu (5:2). Zepsuta zagrywka Lippmann wyprowadziła Polki na czteropunktowe prowadzenie (7:3). Niemki zdołały dwukrotnie zablokować ataki Smarzek-Godek, co zmniejszyło straty do Polek (8:6). Złe przyjęcie po stronie drużyny niemieckiej i as serwisowy Mędrzyk wyprowadziły reprezentację Polski na pięciopunktowe prowadzenie (11:6). Polki były coraz bliżej zwycięstwa. Autowa zagrywka Poll dała naszej drużynie piłkę meczową (14:8). Błąd dotknięcia siatki popełniony przez Niemki zakończył mecz na korzyść Polek 15:11.

Polska – Niemcy 3:2 (22:25, 25:16, 25:19, 17:25, 15:11)

Polska: Alagierska, Kąkolewska, Stysiak, Wołosz, Mędrzyk, Smarzek-Godek, Stenzel (libero) oraz Grajber, Wójcik, Kowalewska, Zaroślińska-Król, Maj-Erwardt (libero)

Niemcy: Hanke, Poll, Geerties, Lippmann, Schölzel, Weitzel, Pogany (libero) oraz Kästner, Drewniok, Vanjak, Stigrot, Grunding, Alsmeier

Źródło: Opracowanie własne