Michał Bąkiewicz trenerem reprezentacji juniorów

Po tym jak Mariusz Sordyl zrezygnował z prowadzenia reprezentacji juniorów w piłce siatkowej, PZPS powołał na to stanowisko ówczesnego asystenta Sordyla, Michała Bąkiewicza.

Bąkiewicz jest absolwentem Szkoły Mistrzostwa Sportowego, która najpierw mieściła się w Rzeszowie, a później od 1999 roku w Spale. W swojej karierze siatkarskiej reprezentował barwy takich klubów jak AZS Częstochowa, PGE Skra Bełchatów i AZS Olsztyn. Wraz z PGE Skrą czterokrotnie sięgnął po Mistrzostwo Polski, a także po srebrne medale w Lidze Mistrzów i Klubowych Mistrzostwach Świata.

Do reprezentacji Polski został po raz pierwszy powołany w 2006 roku przez Raula Lozano, pod którego wodzą wywalczył wicemistrzostwo świata, ulegając w finale Brazylii. W 2009 roku Daniel Castellani powierzył mu funkcję kapitana drużyny, która zdobyła w Turcji złoty medal Mistrzostw Europy. Za czasów prowadzenia reprezentacji przez Andreę Anastasiego, Bąkiewicz dołożył do swojego dorobku również brązowy medal Ligi Światowej w 2011 roku. 

Swoją trenerską karierę, Bąkiewicz rozpoczął jako szkoleniowiec AZS-u CzęstochowaW 2017 roku rozpoczął pracę jako członek sztabu w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Spale, z czasem łącząc ją z funkcją asystenta trenera reprezentacji juniorów.

Były siatkarz podkreśla, że nowa rola jest dla niego dużym wyzwaniem, ale i docenieniem jego ciężkiej pracy. – „Nie ukrywam, że jestem bardzo zaszczycony decyzją związku, która jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i zobowiązaniem równocześnie. Takie rozwiązanie pozwala na spokojne przejęcie obowiązków po Mariuszu, któremu w tym miejscu pragnę podziękować za możliwość współpracy w poprzednim sezonie. Mimo, że formalnie nie ma jeszcze potwierdzenia o naszym udziale w mistrzostwach świata, to jednak miejsce w rankingu FIVB daje niemal pewność, że zagramy w lipcu w Bahrajnie i do mistrzostw przygotujemy się solidnie. Teraz w Dębicy obserwuję przebieg rywalizacji o mistrzostwo Polski juniorów i widzę, że nasi dotychczasowi kadrowicze są w dobrej dyspozycji, ale też pojawiła się grupa, która może aspirować do gry w reprezentacji” – powiedział Michał Bąkiewicz.

Pierwsze zgrupowanie reprezentacji Polski juniorów rozpocznie się 12 maja w Zakopanem. Najważniejszym zadaniem, z którym będzie musiał się zmierzyć nowy selekcjoner, będzie udział w Mistrzostwach Świata U21 w Bahrajnie w dniach 18-27 lipca, przy czym o wielce prawdopodobnym udziale Polaków w tym turnieju FIVB poinformuje po 31 maja.

Autor: Karolina Żurawska 
Źródło: pzps.pl 
Foto: PZPS/Piotr Sumara

Share Button

Komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*