MHJW: Francja znów niepokonana i znów po tie-breaku

Reprezentacja Francji znowu okazała się lepsza, ale i tym razem potrzebowała do tego aż pięciu setów. Dzięki mądrej grze i wypracowaniu sobie sporej przewagi w setach, mogli konsekwentnie realizować plan wygrania tego meczu.

Francja – Rosja 3:2 (21:25, 25:18, 21: 25, 25:18, 15:10)

Oba zespoły zaczęły to spotkanie zdecydowanie, ale i wyrównanie. Mimo kilku długich akcji, żadna z drużyn, nie była w stanie wypracować sobie przewagi. Na pierwszej przerwie technicznej jednak to siatkarze reprezentacji Francji, mogli cieszyć się z jednopunktowego prowadzenia. Jednak już po chwili, dzięki doskonałemu przyjęciu zagrywek i grze ofensywnej to Rosjanie wyszli na czteropunktowe prowadzenie. Złą serię francuskiej kadry przerwał dopiero atak Lyneela, jednak przewaga Rosjan urosła do pięciu punktów. Rosjanie nadal utrzymywali wysoką przewagę, a Francuzi mieli duży problem, żeby skończyć jakiś atak. Wysoka przewaga, utrzymywana przez większość tej partii pozwoliła Rosjanom bezpiecznie wygrać tego seta i objąć prowadzenie w całym spotkaniu.

Drugi set również rozpoczął się od wyrównanej walki obu zespołów. Zarówno francuska jak i rosyjska drużyna grała pewnie i kończyła swoje ataki. Pierwsza połowa seta to była gra punkt za punkt. Jednak na drugą przerwę techniczną Francuzi wyszli z trzema punktami przewagi nad przeciwnikami. Trójkolorowi nie zwolnili tempa i wypracowali sobie aż pięciopunktową przewagę 19:14.  Dzięki takiej przewadze Francuzi mogli grać jeszcze śmielej i pewniej. Pewnie doprowadzili do piłki setowej, którą bez problemu wykorzystali, dzięki czemu doprowadzili do wyrównania wyniku meczu.

Trzeci set obie drużyny rozpoczęły od zwiększenia swojej siły w zagrywce. Dzięki dołożeniu kilku skutecznych akcji to Francuzi prowadzili na pierwszej przerwie technicznej 8:7. Jednak po skutecznej zagrywce Żygałowa, Rosjanie doprowadzili do remisu, a po kolejnych akcjach wyszli na prowadzenie. Utrzymali je, co pozwoliło im  wyjść na drugą przerwę techniczną z jednopunktowym prowadzeniem. Prawdziwa walka zaczęła się dopiero przy stanie 17:17. Szybko jednak Rosjanie zdołali wypracować sobie dwupunktową przewagę 17:19. Francuzi szybko dogonili rywali i doprowadzili do wyniku 20:20. Rosjanie podkręcili tempo i szybko doprowadzili trzypunktowego prowadzenia. Przewagi nie wypuścili aż do zakończenia trzeciej partii i dopisali do swojego konta kolejny wygrany set.

Kolejna partia rozpoczęła się od szybkich trzech punktów dla reprezentacji Francji. Rosjanie szybko zaczęli odrabiać straty, ale to francuska kadra wyszła na pierwszą przerwę techniczną z zapasem dwóch punktów. Kilka prostych błędów i as serwisowy Le Rouxa doprowadziły do wyniku 13:9. Francja utrzymywała tą przewagę i przy stanie 17:13 coraz pewniej czuła się na boisku. Rosja zaczęła gonić swoich rywali i zmniejszyła przewagę zaledwie do trzech punktów. Jednak Francuzi, dodając zdecydowaną zagrywkę, pokazali opanowanie i doprowadzili do pięciopunktowej przewagi i wyniku 23:17. Po długiej akcji świetnie rozegranej przez Toniuttiego, piłkę setową dostali Francuzi, którą wykorzystali i tym samym doprowadzili do tie-breaka.

Tie-break rozpoczął się zdecydowanie bardziej po myśli reprezentantów Francji. Szybko doprowadzili oni do wyniku 7:5. Nie zwalniając tempa kończyli oni kolejne akcje, świetnie radzili sobie w zagrywce. Zwłaszcza Lyneel swoim technicznym zagraniem, pomógł swojej drużynie doprowadzając do wyniku 11:8. Rosjanie tracąc zbyt wiele piłek szybko doprowadzili do piłki meczowej na korzyść Francji, którą świetnie wykorzystali. Dzięki swojej skutecznej grze pewnie wygrali tie-breaka i doprowadzili do swojej drugiej wygranej w turnieju.

Składy zespołów

Francja: Toniutti, Lyneel, Le Roux, Boyer, Le, Goff, Rossard, Grebennikov (L) oraz Clevenot

Rosja: Wolwicz, Grankin, Wołkow, Markin, Michajłow, Kurkajew, Gołubiew (L) oraz Biereżko i Żigałow

Autor: Julia Białasik