LM: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zwycięża w tie-breaku

W kolejnym spotkaniu siatkarskiej Ligi Mistrzów ZAKSA Kędzierzyn-Koźle podejmowała we własnej hali zespół Trentino Diatec. W dwóch pierwszych setach lepsi byli siatkarze włoskiej ekipy, jednak ostatecznie to kędzierzynianie zwyciężyli 3:2.

Mecz rozpoczął się długą akcją z trzema obronami kędzierzynian, ostatecznie jednak to Luca Vettori zapewnił swojej drużynie punkt (1:0). Świetna postawa w polu serwisowym Urosa Kovacevicia znacznie utrudniła grę podopiecznym Adrei Gardiniego, co w pełni wykorzystali rywale (6:3). Na zagrywce zrewanżował się przeciwnikom Sam Deroo, posyłając na drugą stronę asa serwisowego, co zniwelowało nieco straty Mistrza Polski (11:12). Jednak na drugiej przerwie technicznej to włoska ekipa zameldowała się o cztery „oczka” lepsza, gdyż do swojej gry włączyła skuteczny blok (16:12). ZAKSA Kędzierzyn-Koźle nie dała rady odrobić poniesionych strat już do końca seta i to siatkarze Trentino Diatec cieszyli się ze zwycięstwa w pierwszej partii (25:18).

Również drugą partię lepiej rozpoczęli goście, którzy skutecznie wykorzystywali niedokładności po stronie kędzierzynian (4:2). Na pierwszą przerwę techniczną Włosi zeszli o dwa „oczka” lepsi, utrzymując wcześniejszą przewagę (8:6). W środkowej fazie seta siatkarze z Kędzierzyna-Koźla zdołali odrobić straty, dzięki świetnej grze w bloku, co dało im prowadzenie (17:16). W końcówce toczyła się wyrównana walka, co doprowadziło do gry na przewagi (24:24). Niesamowite wejście na boisko zaliczył Renee Teppan, który pojawił się zadaniowo w polu serwisowym i posłał na stronę kędzierzynian dwa asy serwisowe, gwarantujące Trentino Diatec triumf w drugiej partii (26:24).

Trzecią odsłonę rozpoczął udany atak Urosa Kovacevicia (1:0). Początek partii był jednak wyrównany, a wynik oscylował wokół remisu (6:6), sytuację tę zmienił ponownie skuteczny blok włoskiej drużyny, zapewniający im prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (8:6). Jednak w środkowej fazie seta to kędzierzynianie okazali się skuteczniejsi w ataku, a skuteczne uderzenie z drugiej linii Sama Deroo zapewniło im prowadzenie (14:13). W dalszej części seta do dominacji powróciła jednak włoska ekipa, bardzo szybko wypracowując sobie wyraźną przewagę (20:17). Kędzierzynianie w samej końcówce zdołali doprowadzić do remisu i walki „punkt za punkt”, co ostatecznie pozwoliło im wygrać trzeciego seta (25:23) i przedłużyć swoje szanse na wygraną w całym spotkaniu.

Początek czwartej partii okazał się kontynuacją końcówki poprzedniej odsłony, gra toczyła się „punkt za punkt”, oba zespoły kończyły niemal wszystkie swoje akcje (4:4). Sytuację tę zmienił atak Urosa Kovacevicia, tym razem jednak w połowę siatki, dając prowadzenie kędzierzynianom (6:4). Skuteczna gra w kontrataku i doszczętne wykorzystywanie błędów własnych rywali zapewniło ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle wysokie prowadzenie w środkowej fazie seta (16:11). W dalszej części seta Trentino Diatec grało coraz gorzej, popełniając więcej błędów własnych, co skutkowało rosnącą przewagą kędzierzynian (19:11). Uzyskana wcześniej przewaga w zupełności wystarczyła podopiecznym Andrei Gardiniego do wygrania czwartego seta (25:16) i doprowadzenia do tie-breaka.

Decydującą partię rozpoczął udanym atakiem Nicholas Hoag (1:0). W dalszej części gra obu zespołów była bardzo wyrównana i obfitowała w liczne akcje defensywne (4:4). Do ekipy z Włoch bardzo szybko powróciły „demony” z poprzedniej partii, a mianowicie błędy własne, autowy atak Filippo Lanzy zapewnił kędzierzynianom przewagę (7:4). Przy zmianie stron kędzierzynianie prowadzili 8:4. Trentino Diatec już do końca seta nie zdołali odrobić wcześniejszych strat, co dało ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle zwycięstwo w tie-breaku (15:12) i całym spotkaniu 3:2.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Trentino Diatec 3:2 (18:25, 24:26, 25:23, 25:16, 15:12)

Składy zespołów:

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Toniutti, Wiśniewski, Bieniek, Buszek, Torres, Deroo, Zatorski (L) oraz Szymura, Semeniuk

Trentino Diatec: Gianelli, Carbonera, Lanza, Vettori, Zingel, Kovacević, De Pandis (L) oraz Chiappa (L), Hoag, Kozamernik,

Autor: Aleksandra Falerzynska
Źródło: Informacja własna