Liga Narodów: Rosjanie rywalem Polaków w walce o finał

Amerykanie bez straty seta pokonali reprezentację Rosji w walce o pierwsze miejsce w grupie A Final Six Ligi Narodów. O finał gospodarze będą walczyć z Brazylią, a Rosjanie z reprezentacją Polski.

Początkowo trwała walka punkt za punkt z minimalnym prowadzeniem Rosjan, które zapewnił drużynie Podlesnykh (2:3). Zagrywki Andersona sprawiały rywalom dużo problemów (8:6). Voronkov był bezradny wobec mocnego ataku Jaeschke (12:10). Na drugą przerwę techniczną Amerykanie zeszli już z trzypunktową przewagą (16:13). Chwilę później Anderson popisał się mocnym atakiem z prawej strony siatki (17:13). Rosjanie przegrali walkę z pojedynczym blokiem Holta (20:14). Sander nie był w stanie odebrać piłki, posłanej w jego stronę przez Zemchenoka (22:18). Set zakończył się zwycięstwem Stanów Zjednoczonych po ataku Jaeschke (25:21).

Podlesnykh przegrał starcie z potrójnym amerykańskim blokiem na początku drugiej odsłony meczu (3:1). Christenson nie zdążył podbić piłki od Iakovleva (7:5). Amerykański blok był trudny do pokonania dla Rosjan, którzy przegrywali starcia z będącym w dobrej dyspozycji Holtem. Christensonowi udało się skierować piłkę w boisko przeciwnika i zaskoczyć Martynyuka (15:7). W ataku dał o sobie znać Philippov (16:11). Rosjanie już raczej nie mieli szans na wygranie drugiego seta. Jendryk powiększył przewagę Amerykanów po bloku na Voronkovie (21:15). Blok Christensona dał gospodarzom zwycięstwo w kolejnym secie (25:17).

Trzecią partię meczu Stany Zjednoczone rozpoczęły od dwupunktowego prowadzenia (4:2). Zagrywka Muagututii była za mocna do odebrania dla Martynyuka (7:4). Jaeschke nie zdążył podbić mocnego ataku Iakovleva (10:8). Rosjanie popełniali dużo błędów w przyjęciu i ataku na tle niezwykle skutecznych gospodarzy. Jendryk powiększył przewagę swojej drużyny i przybliżył ją do zwycięstwa w całym meczu (16:12). Rosjanom udało się jednak doprowadzić do wyrównania (16:16). Ma’a przyczynił się do wypracowania przez USA przewagi pod koniec seta dzięki trudnym do odebrania zagrywkom (21:18). Amerykanie zasłużenie wygrali cały mecz (25:20).

Stany Zjednoczone – Rosja 3:0 (25:21, 25:17, 25:20)

Stany Zjednoczone: Anderson, Sander, Christenson, Smith, Holt, Jaeschke, Shoji E. (libero) oraz Muagututia, Jendryk, Patch, Huhmann, Shoji K. Ma’a

Rosja: Iakovlev, Podlesnykh, Kovalev, Zemchenok, Voronkov, Philippov, Martynyuk (libero) oraz Semyshev

Autor: Karolina Żurawska