Liga Narodów: Pierwsza porażka Francji w Lidze Narodów

Po emocjonującym spotkaniu reprezentacja Bułgarii pokonała reprezentację Francji 3:2. Jest to pierwsza przegrana Francuzów w Lidze Narodów.

Pierwszy set rozpoczął się od remisu (3:3). Po ataku Tillie Francja wyszła na dwupunktowe prowadzenie (4:6). Punktowy blok postawił Le Goff i Francuzi powiększyli prowadzenie do trzech punktów (7:10). Bułgarzy zbliżyli się do rywali, blokując atak z drugiej linii (11:12). W następnej akcji reprezentacja Bułgarii doprowadziła remisu (12:12). Tillie wygrywając walkę na siatce wyprowadził swoja drużynę na dwupunktowe prowadzenie 14:12. Atak Boyers zapewnił Francuzom trzy punkty przewagi (16:13). Bultor dobrze spisał się na środku jeszcze powiększając prowadzenie Francji (17:13). Dopiero Penchev przełamał niemoc reprezentacji Bułgarii, zdobywajac punkt (20:15). Zablokowany został Bratoev i Francja zyskała piłę setową. Partię efektowną krótką zakończył Le Goff 25:18.

Drugi set rozpoczęło prowadzenie Francji (6:3). Blok Bułgarów pozwolił zbliżyć się nieco do rywali (6:5). Bułgarzy doprowadzili do remisu po punktowym bloku Pencheva (7:7). Gra obydwu ekip wyrównała się (10:10). Carle zaatakował w aut i Bułgaria uzyskała dwupunktowe prowadzenie (13:11). Błąd przejścia dołem po stronie ekipy z Bułgarii ponownie doprowadził do remisu w secie (14:14). Chernokozhev został zablokowany i na drugiej przerwie technicznej jednym punktem prowadziła Francja (16:15). Podwójny blok zapewnił reprezentacji Francji dwupunktowe prowadzenie (18:16). Sprytne zagranie Carle jeszcze zwiększyło prowadzenie Francuzów (21:18). Piłkę setowa zapewnił francuskiej drużynie Tillie (24:21). Set zakończył atakiem Boyer 25:23.

Trzecią odsłonę spotkania rozpoczęło prowadzenie bułgarskiej drużyny (4:0). W końcu punkt zdobył Patry (5:2). Atak Pencheva ponownie wyprowadził Bułgarię na czteropunktowe prowadzenie (8:4). Po przerwie technicznej Bułgarzy powiekszyli jeszcze swoje prowadzenie (10:4). W końcu punkt atakiem zdobył Patry (10:5). Bułgarzy utrzymywali pięciopunktowe prowadzenie (14:9), gdy po kontrze punkt zdobył Gotsev. Francuzi zmniejszyli nieco straty po ataku Tillie (14:11). Po długiej akcji punkt zdobyła reprezentacja Bułgarii, która na drugiej przerwie technicznej prowadziła 16:11. Autowy atak Chernokozheva pozwolił Francuzom ponownie zbliżyć się do rywali na trzy punkty (16:13). Patry obił blok Bułgarów, dzięki czemu Francja traciła do Bułgarii tylko jeden punkt (18:17). Autowy atak Pencheva doprowadził do remisu (20:20). Bułarzy po zatrzymaniu Patry zyskali piłkę setową (24:21). Drugi blok Bułgarów zakończył set na ich korzyść 25:21.

Czwarty set rozpoczęło prowadzenie reprezentacji Francji (3:1). Od tego momentu gra nieco się wyrównała, lecz na prowadzeniu wciąż pozostawali Francuzi (8:6). Patry został zablokowany, a po chwili Penchev świetnie spisał się w ataku, doprowadzając do remisu (9:9).  Francja ponownie uzyskała dwupunktowe prowadzenie, które utrzymywała przez wiekszość czsu. Corre zablokował Pencheva i Francuzi uzyskali trzypunktowa przewagę (16:13). Gotsev postawił skuteczny blok, co pozwoliło Bułgarom zbliżyć się na jeden punkt, a po chwili nie trafił w boisko Patry, doprowadzając do remisu (17:17). Penchev zdobył punkt z lewego ataku i reprezentacja Bułgarii wyszła na prowadzenie (19:18). Seganov powiększył prowadzenie swojej drużyny do dwóch punktów (22:20). Skuteczny atak ze środka dał reprezentacji Bułgarii piłkę setową (24:22). Bułgarzy po zablokowaniu rywali wygrali set 25:23, doprowadzając do tie-breaka.

Tie-brak rozpoczęło trzypunktowe prowadzenie Bułgarii (4:1). Louati postawił skuteczny blok i Francja zbliżyła się do przeciwników (4:3)Chinenyeze został zablokowany, co dało reprezentacji Bułgarii trzypunktowe prowadzenie (8:5). Francuzi próbowali podjąć walkę, lecz na prowadzeniu pozostawała bułgarska drużyna (12:9). Penchev pojedynczym blokiem zatrzymał Louati, co zapewniło Bułgarom piłkę meczową (14:11). Skuteczna przesunięta krótka Bułgarów zakończyła mecz 15:11.

Bułgaria – Francja 3:2 (18:25, 23:25, 25:21, 25:23, 15:11)

Bułgaria: Georgi Bratoev, Krasimir Gieorgiev, Rozalin Penchev, Nikolay Uchikov, Nikolay Penchev, Aleks Grozdanov, Petar Karakashev (libero) oraz Svetoslav Gotsev, Valentin Bratoev, Velizar Chernokozhev

Francja: Raphaël Corre, Kevin Tillie, Stephen Boyer, Daryl Bultor, Nicolas Le Goff, Timothée Carle, Jenia Grebennikov (libero) oraz Jean Patry, Barthélémy Chinenyeze, Yacine Louati, Jonas Aguenier

Autor: Aleksandra Tyczkowska
Źródło: Opracowanie własne