Kwal. ME: Pewne zwycięstwo Polek nad Estonkami

Biało-czerwone odniosły kolejną wygraną w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Dziś Polki w Bielsku-Białej w trzech setach pokonały Estonki. W pierwszym spotkaniu Węgierki zwyciężyły Finki.

Polska – Estonia 3:0 (25:19, 25:17, 25:17)

Polska: Joanna Wołosz, Tamara Kaliszuk, Agnieszka Kąkolewska, Zuzanna Efimienko, Malwina Smarzek, Martyna Grajber, Agata Witkowska (libero), Agata Sawicka (libero), Aleksandra Krzos, Julia Twardowska, Małgorzata Jasek, Kamila Ganszczyk

Biało-czerwone dobrze rozpoczęły premierową partię i po udanym bloku prowadziły 6:2, a później 8:5. Polki dobrze radziły sobie w tym elemencie i po skutecznej czapie Agnieszki Kąkolewskiej i Martyny Grajber prowadziły 12:8. Estonki myliły się w ataku, albo oddawały piłki na stronę podopiecznych trenera Grabowskiego.  Skuteczny atak Kąkolewskiej ze środka siatki dał Polkom siedmiopunktową przewagę (16:9). Po powrocie na boisko biało-czerwone miały chwilowe problemy z przyjęciem zagrywki (16:13), ale później kontrolowały już przebieg seta (20:13), a zakończyła go Malwina Smarzek atakiem z lewego skrzydła.

Druga partia zaczęła się od prowadzenia Polek. Ponownie dał o sobie znać blok Smarzek-Kąkolewska (6:4), a chwilę później biało-czerwone zeszły na przerwę techniczną prowadząc 8:4. Uderzenie Estonek w siatkę dało Polkom jedenasty punkt (11:5), a udana kontra w wykonaniu Grajber prowadzenie (16:7). Dwukrotne mistrzynie Europy pewnie kroczyły do zwycięstwa w drugim secie (20:9). W końcówce rywalki nieco odrobiły straty, ale ich autowa zagrywka zakończyła partię.

Polki od samego początku kontrolowały przebieg ostatniej, trzeciej odsłony i po błędzie Estonek prowadziły 8:4. Grajber obiła blok na lewym skrzydle i dała swojej drużynie kolejne oczko (11:7). Biało-czerwone nieco straciły koncentrację po drugiej przegrwie technicznej (17:14), ale po udanym bloku było już 19:14. Tamara Kaliszuk zaatakowała z prawego skrzydła, co dało piłkę meczową, a spotkanie zakończyła Grajber asem serwiswowym.

Jutro o 17:30 biało-czeronwe podejmą reprezentację Finlandii, a wcześniej, bo o 15:00 rozpocznie się mecz Węgierek z Estonkami.

Autor: Marta Kicińska
Źródło: Inf. własna