Kwal. IO 2020, Warna: Canarinhos z awansem do Tokio

W Warnie wyłoniono dziś kolejną drużynę, która zaprezentuje się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. To aktualni mistrzowie olimpijscy – Brazylijczycy, którzy pokonali gospodarzy po ciężkiej przeprawie 3:2. Z kolei Egipt triumfował 3:0 w meczu z reprezentantami Portoryko.

Zwycięstwo Egiptu

Pierwszy mecz w Warnie, w którym nie było już szans na kwalifikację olimpijską, należał do Egipcjan. Obyło się bez niespodzianek, gdyż Portoryko przegrało kolejny mecz 0:3. W pierwszej odsłonie górą byli Egipcjanie, choć w drugiej partii rywale usiłowali jeszcze walczyć, przeciągając remis. Mimo tego Egipt wygrał tę partię 31:29. W ostatnim secie Egipcjanie dominowali w ataku i doprowadzili do zwycięstwa 3:0. Najlepszym zawodnikiem okazał się Ahmed Shafik, który zdobył 15 punktów dla Egipcjan. Guido Vermeulen, główny trener Egiptu cieszył się z występu swoich podopiecznych, mówiąc, iż zwycięstwo było tylko kwestią czasu.
Egipt – Portoryko 3:0 (25:17, 31:29, 25:17)
Egipt: Atia, Mohamed, Seoudy, Hassan, Ewais, Afifi, Abdalla, Seliman, El Sayed, Shafik, Abouelella, Omar
Portoryko: Guzman, Del Valle, Nieves, Iglesias, Sanchez, Vargas, Rodriguez, Colon, Garcia, Rivera, Negron, Torres

Canarinhos z awansem do Tokio

Choć wszystko wskazywało, na to, że aktualni mistrzowie olimpijscy są faworytami tego pojedynku, to Bułgarzy z niezwykłą determinacją weszli w mecz. Pierwsza partia spotkania dostarczyła niezwykłej dawki emocji, akcja toczyła się punkt za punkt i minimalnie lepsi okazali się gospodarze, zwyciężając 25:23. Drugi set również należał do gospodarzy, którzy prowadzili już 2:0 w meczu o kwalifikację olimpijską, jednak Canarinhos dopiero się rozgrzewali.

W trzecim secie zaczęła się siatkówka na najwyższym poziomie, zawodnicy obu drużyn dali z siebie wszystko, horror Brazylijczyków nadal trwał. Dopiero pod koniec tej partii udało im się przelać szalę zwycięstwa na swoją korzyść i wyszarpali tę partię 32:30. Po tym zwycięstwie ruszyli z kopyta, wygrywając pewnie czwartą partię 25:16. Dzięki temu wyrównali 2:2 w meczu i rozpoczął się tie-break, w którym dali popis swoich umiejętności.

Aktualni mistrzowie olimpijscy pokonali Bułgarów 3:2 i będą bronić tytułu w Tokio. Yoandy Leal Hidalgo ponownie okazał się najskuteczniejszym zawodnikiem Canarinhos – w meczu z Bułgarami zdobył 22 punkty dla swojej drużyny, przyczyniając się do uplasowania się na pierwszym miejscu w tabeli. Z dobrej strony pokazał się także Wallace De Souza, który odnotował 20 punktów na koncie Brazylijczyków.

Bułgaria – Brazylia 2:3 (25:23, 25:19, 30:32, 16:25, 11:15)

Bułgaria: Yosifov, Dimitrov, Atanasov, Gotsev, Penchev, Skrimov, Seganov, Salparov, Todorov, Kadankov, Sokolov, Grozdanov, Karakashev
Brazylia: LucarelliRezende, Silva, Santos, Gualberto, Kreling, De Souza, Hidalgo, Saatkamp, Hoss, Nascimento
Autor: Paulina Pioch
Źródło: fivb.com