Kwal. IO 2020, Ningbo: Argentyna zakwalifikowała się na Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Ostatni dzień zmagań w Chińskim Ningbo okazał się szczęśliwy dla reprezentacji Kanady, która pokonała Finlandię 3:0 oraz dla Argentyny, która wygrywając z gospodarzami 3:2 zapewniła sobie awans na Igrzyska Olimpijskie w Tokio.

Zwycięstwo Kanady

Chociaż kanadyjscy siatkarze wiedzieli, że ich awans na Igrzyska jest mało prawdopodobny wyszli na mecz zmotywowani. Już na początku seta wypracowali sobie dwu punktową przewagę, którą potem już tylko powiększali. Przy wyniku 20:11 dla Kanady, zawodnicy z Finlandii zaczęli odrabiać straty, ale przewaga była na tyle wysoka, że pogoń się nie udała. Podopieczni Glenna Hoaga  wygrali pierwszą partię 25:16. Drugi set również prawie do końca był kontrolowany przez Kanadyjczyków, którzy utrzymywali dwu lub trzypunkową przewagę. Finowie jednak potrafi odrobić straty i doprowadzić do nerwowej końcówki. Od stanu 21:21 drużyny grały punkt za punkt i o wygranej decydowała gra na przewagi, którą 26:24 wygrali siatkarze z kraju klonowego liścia. Ostatnie set rozpoczął się od wyrównanej gry obu drużyn. Dopiero w połowie partii Kanada zaczęła wychodzić na prowadzenie. Od stanu 13:10 tylko powiększała swoją przewagę. Ostatecznie zawodnicy z Ameryki Północnej wygrali trzeciego seta 25:20 i całe spotkanie 3:0.

Kanada- Finlandia 3:0 (25:16, 26:24, 25:20)

Kanada: Nicholas Hoag, Graham Vigrass, John Gordon Perrin, Stephen Timothy Maar, Ryan Joseph Sclater, Sharone Vernon-Evans, Lucas Van Berkel, Daniel Jansen Vandoorn, Brett James Walsh, Tyler Sanders, Steven Marshall, Jason Derocco, Blair Cameron Bann, Adam Schriemer

Finlandia: Samuli Ville Mikael Kaislasalo, PeetuMakinen, Antti Ronkainen, TommiSiirilä, Markus RekoJuhaniKaurto, EemiTervaportti, ElvissKrastins, SauliSeveriSinkkonen, Lauri Kerminen, Niko Suihkonen, UrpoHermanniSivula, Henrik Martin Johannes Porkka, Joonas Mikael Jokela, Fedor Ivanov

Zwycięstwo Argentyny

Siatkarze z Argentyny wiedzieli, że muszą wygrać to spotkanie, aby zapewnić sobie bezpośredni awans na Igrzyska Olimpijskie.  Niestety pierwszy set pokazał, że nie będzie to łatwe spotkanie. Chińczycy już na początku seta wypracowali sobie trzypunktową przewagę. Schodząc na pierwszą przerwę techniczną prowadzili 8:5, a na drugiejwygrywali 16:11. Argentyńczykom nie udało się zniwelować tej przewagi i przegrali 25:19. Już od początku drugiego seta Argentyna wypracowała sobie kilku punktową przewagę. Na drugiej przerwie technicznej prowadzili 16:10. Potem jednak gospodarze zaczęli gonić wynik i przewaga Argentyny zmalała w końcówce do dwóch punktów. Podopiecznym Julio Velasco pościg się nie udał i ostatecznie przegrali 22:25. Trzecia partia od początku była wyrównana. Dopiero od wyniku 18:18 Argentyńczycy zaczęli wyrabiać sobie przewagę, którą doprowadzili do końca seta wygrywając 25:21. W czwartym secie Chińczycy już od początku byli o dwa lub przy punkty lepsi. Potem przewaga tylko rosła, by w pewnym momencie wynieść 22:16. Argentyńczycy nie byli już w stanie zatrzymać gospodarzy w tym secie i przegrali go do 18. Tie-break już od początku był pod kontrolą siatkarzy z Ameryki Południowej. W końcowej fazie prowadzili 10:4. Pomimo, że Chińczycy zaczęli grać lepiej, przewaga okazała się zbyt wysoka.Argentyńczycy wygrali piątą partię 15:9 i całe spotkanie 3:2. Tym zwycięstwem, zapewnili sobie awans na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku.

Chiny – Argentyna 2:3 (25:19, 22:25, 21:25, 25:18, 9:15)

Chiny: Chiny: ChuanJiang, BinglongZhang, JingyiWang, Jiahua Tong, YaochenYu, DaoshuaiJi, HaixiangDu, ZhejiaZhang, Longhai Chen, LibinLiu, GuojunZhan, ShuhanRao, Shikun Peng, Xiaoteng Ma

Argentyna: Facundo Conte,Bruno Lima, Martin Ramos, Federico Pereyra, Sebastian Solé, CristianPoglajen, EzequielPalacios, AgustinLoser, Nicolas Uriarte, Luciano De Cecco, Santiago Danani, Pablo Crer, Alexis Ruben Gonzalez, Nicolas Mendez

Autor: Małgorzata Bieńkowska