Kwal. IO 2020, Gdańsk: Wygrana Francji na pożegnanie z turniejem

Reprezentacja Francji pokonała Tunezję ostatniego dnia zmagań w ramach turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich 2020. Tunezyjczykom, mimo porażki, udawało się jednak czasem stanąć do równorzędnej walki z bardziej utytułowanym przeciwnikiem, a także wygrać jednego seta.

Pierwszy punkt na inaugurację pierwszej partii meczu zdobyła reprezentacja Francji (1:0). Tunezyjscy przyjmujący nie byli w stanie odbić piłki po mocnym ataku Lyneela (3:2). W pewnym momencie siatkarze z Afryki wypracowali sobie trzypunktową przewagę, ale po serii własnych błędów i bloku Clevenota na prowadzenie wyszli Francuzi (9:12, 14:13). Tunezyjscy siatkarze dobrze spisywali się w bloku, Ayech z powodzeniem wygrał starcie z Le Goff’em (18:17). Po kilku udanych kontratakach ze strony reprezentantów Francji i zepsutej zagrywce Tunezyjczyków, set zakończył się zwycięstwem Trójkolorowych (25:21).

W drugiego seta lepiej weszli Tunezyjczycy, którym udało się odskoczyć na dwa punkty (1:3). Slimene zapisał na swoje konto asa serwisowego (6:7). Tunezja cały czas powiększała swoją przewagę, Francuzi nie radzili sobie z przyjęciem i atakiem (11:15). Trójkolorowym nie pomogły również przerwy brane przez trenera (12:18). Clevenot nie radził sobie z tunezyjskim blokiem (17:22). W końcówce seta przewaga Tunezji zaczęła jednak się zmniejszać, siatkarze zaczęli popełniać proste błędy w ataku (20:23). Set zakończył się zwycięstwem reprezentacji Tunezji po efektownym bloku (20:25).

Patry nie wykorzystał dobrego podania od Brizarda i punkt trafił na konto reprezentacji Tunezji na początku trzeciego seta (1:2). Na pierwszą przerwę techniczną Francuzi zeszli z nieznaczną przewagą nad rywalem (8:6). Brizard popisał się asem serwisowym (11:7). Karamosli zbyt mocno uderzył piłkę, która trafiła w aut po drugiej stronie siatki (14:10). Atak Moalla był nie do zablokowania dla francuskich przyjmujących (18:15). Nagga z powodzeniem wbił piłkę w boisko przeciwnika (23:19). Kolejna odsłona meczu zakończyła się zwycięstwem Francji po bloku Clevenota (25:19).

Efektowne zagrywki Brizarda dały Francuzom przewagę na inaugurację czwartego seta (2:0). Rossard przywrócił swojej drużynie prowadzenie po chwilowym remisie (6:3). Dobra współpraca Bultora i Patry’ego przyczyniła się do zdobycia kolejnych punktów przez Francję (11:7). Tunezyjczycy się nie poddawali i udało się im doprowadzić do wyrównania (14:14). Francuski blok nie był w stanie zatrzymać ataku Naggi (21:19). Patry dał Francuzom piłkę meczową dzięki asowi serwisowemu (24:20). Atak Clevenota zakończył to spotkanie na korzyśc reprezentacji Francji (25:22).

Francja – Tunezja 3:1 (25:21, 20:25, 25:19, 25:22)

Francja: Clevenot, Le Goff, Brizard, Patry, Chinenyeze, Lyneel, Grebennikov (libero) oraz Rossard T., Bultor

Tunezja: Slimene, Moalla, Mbareki, Nagga, Othmen, Ayech, Hmissi (libero) oraz Karamosli, Karoui

Autor: Karolina Żurawska