KMŚ: Zenit Kazań zostaje Klubowym Mistrzem Świata

Zenit Kazań po wygranym meczu z Cucine Lube Civitanova zdobywa tytuł Klubowego Mistrza Świata. Zawodnicy z Rosji każdy mecz zakończyli bez straty nawet seta, co tylko potwierdza jak wielką potęgą siatkarską jest ta drużyna.

Finałowy mecz rozpoczął się od punktowej zagrywki Juantoreny, chwilę później posłał jednak serwis w siatkę. Znakomitą przesuniętą krótką posłał Christenson. Świetnie zagrał również Leon 4:4. Volvich popisał się punktowym blokiem, a Leon dodatkowo wykonał asa serwisowego 7:4. Na pierwszej przerwie technicznej mistrz Rosji prowadził 8:6. Sokołov zablokował Andersona i w secie doszło do remisu 8:8. Juantorena pomylił się w polu serwisowym. Gutsaljuk zaprezentował ostrego flota. Tym razem to Anderson zablokował Sokołova i tym samym Zenit Kazań na drugą przerwę techniczną zszedł z dwupunktową przewagą 16:14. Z ósmego metra pewnie zaatakował Sokołow. Świetną zagrywką popisał się Anderson, bowiem wróciła ona na stronę Zenitu 19:18. Chester i Kovar zablokowali Michajłowa, a Leon nabił się na blok przeciwników. Atakujący obu drużyn pomylili się w polu serwisowym. Pierwszą piłkę setową obronili siatkarze z Rosji, za sprawą punktowego bloku. Christenson zepsuł jeszcze zagrywkę 25:25. Seta na przewagi wygrał ostatecznie Zenit Kazań, blokując Sokołowa.

Drugiego seta pewnie rozpoczęli zawodnicy Cucine Lube 1:3. Rosjanom udało się po raz drugi w tym meczu zablokować Juantorenę. Piorunująco mocną zagrywkę posłał Leon, ale również Sokołow posłał dwa mocne serwisy na stronę przeciwnika 5:8. Sokołow popełnił błąd ataku po antence 8:9. Juantorena przedarł się przez podwójny blok Rosjan, Michajłow zaatakował z lewego skrzydła, ale Anderson nie popisał się na zagrywce 9:11. Kiwka Lube doprowadziła do trzypunktowej przewagi nad Zenitem. Dodatkowo as serwisowy Christensona pozwolił Cucine wyjść na czteropunktowe prowadzenie 9:12. Nieco szarpaną akcję po stronie Zenitu uratował swoim blokiem Leon 12:14. Kovar przecisnął się przez potrójny blok Rosjan. Na drugą przerwę techniczną z jednym punktami przewagi, zeszli zawodnicy z Włoch 15:16. Michajłow swoim atakiem wyrównał stan seta 16:16. Dodatkowo Anderson obił blok rywali, a zaraz potem zaatakował w środek boiska 19:17. Czwarty punkt z rzędu zdobył również Amerykanin, mimo nie najlepszego przyjęcia swojej drużyny. Sokołow po raz kolejny został zablokowany przez Rosjan. Kovar dotknął piłki, co dało piłkę setową dla Zenitu, jednak przez podwójny blok przedarł się Sokołow. Chwilę później po palcach Leona, zagrał Sokołow. Jednak Leon pewnie skończył swój atak, zapewniając swojej drużynie wygraną kolejnego seta.

Trzecia partia rozpoczęła się od błędu siatkarzy z Kazania. Świetnym serwisem popisał się Butko. Chwilę później dołożył jeszcze asa serwisowego 3:1. Juantorena zaatakował z lewego skrzydła. Leon nie utrzymał zagrywki Christensona. Sokołow zablokował Leona 4:5. Stanković zaatakował i Lube wyszła na dwupunktowe prowadzenie 5:7. Dodatkowo Leon popsuł swój serwis i Zenit na pierwszą przerwę techniczną w tym secie zszedł z trzypunktową stratą do Włochów. Kovar natknął się na potężny blok Zenitu. Anderson pomylił się w polu serwisowym 11:12. Za to Sokołow został kolejny raz zablokowany, tym razem przez Leona. Leon przedarł się i zaatakował po ciasnym skosie 15:14. Również Kovar wcisnał piłkę w pole przeciwnika. Sokolov zaatakował po prostej z prawego skrzydła. W aut piłkę posłali zawodnicy z Włoch i Zenit wyszedł na jednopunktowe prowadzenie. Po błędzie w przyjeciu Juantoreny siatkarze Zenitu wykonali dobrą akcję, a dodatkowo błąd dotknięcia siatki w tej samej akcji, dał Zenitowi trzy punkty przewagi. Juantorena zaatakował po bloku i mistrzowi Rosji został tylko punkt zapasu. Niestety ten sam zawodnik chwilę później zaserwował poza końcową linię boiska. Mecz zakończył się autowym atakiem Juantoreny.

Zenit Kazań – Cucine Lube Civitanova 3:0 (27:25, 25:22, 25:22)

Składy zespołów:

Zenit Kazań: Anderson, Michajłow, Wolwicz, Gutsaljuk, Leon, Butko, Wierbow(L) oraz Samolyenko, Zhukousky

Cucine Lube Civitanova: Sokołow, Christenson, Candellaro, Cester, Juantorena, Kovar, Grebennikov(L) oraz Stanković, Sanders

Autor: Julia Białasik