KMŚ: Trentino Volley pokonało w półfinale Fakieł Nowy Urengoj

W drugim półfinałowym spotkaniu Klubowych Mistrzostw Świata siatkarze Fakieł Nowy Urengoj zmierzyli się z Trentino Volley. Po zaciętym spotkaniu ostatecznie to włoska drużyna zwyciężyła 3:1 i to oni zagrają jutro z Cucine Lube Civitanowa w finale.

Spotkanie od błędu na zagrywce rozpoczął Candellaro. Początek seta należał do wyrównanych, po skutecznym ataku Lisinaca był remis 3:3. Po błędzie serwisowym Kołodinskiego Trentino wysunęło się na prowadzenie 6:4. Vettori zaatakował w antenkę i w spotkaniu ponownie był remis 6:6. Na pierwszej przerwie technicznej Trentino prowadziło po ataku Russella 8:7. Asem serwisowym popisał się Kovacevic i włoska ekipa prowadziła 11:9. Chwilę później bezpośredni punkt z zagrywki zdobył Kliuka doprowadzając do remisu 13:13. Po mocnym ataku w dziewiąty metr Udrysa w spotkaniu był remis 17:17. Vettori zaserwował w siatkę a chwilę później tym samym odpowiedział Kliuka (20:20). Końcówka seta była niezwykle wyrównana, obie drużyny grały punkt za punkt. Po asie serwisowym Udrysa to Fakieł wysunął się jednak na prowadzenie (23:21). Lisinac popełnili błąd techniczny i to rosyjska ekipa miała piłkę setową. Ostatecznie po skutecznym ataku Wołkowa Fakieł wygrał seta 25:22.

Druga partia rozpoczęła się od skutecznego ataku Kovacevica. Początek drugiego seta podobnie jak pierwszego był wyrównany. Po ataku Kliuki był remis 3:3. Rosjanie popełnili jednak serię błędów własnych, przez co Trentino wysunęło się na prowadzenie 6:3. Na pierwszej przerwie technicznej włoska ekipa utrzymała kilku punktowe prowadzenie wygrywając po błędzie serwisowym Kliuki 8:5. Giannelli popisał się dwoma asami serwisowymi, dzięki czemu Trentino prowadziło już 12:6. Udrys popełnił błąd serwisowy a Kovacevic po raz kolejny zdobył punkt bezpośrednio po zagrywce (14:7). Na drugiej przerwie technicznej Włosi prowadzili po ataku Candellaro 16:9. Kolejny punkt bezpośrednio z zagrywki zdobył Russell a chwilę później Vettori skutecznie zaatakował umacniając przewagę Trentino w końcówce seta (19:10). Po skutecznym ataku Kovacevica Włosi prowadzili 21:12. W końcówce Rosjanie popełnili serię błędów dotknięcia siatki i to Trentino miało piłkę setową (24:13). Ostatni punkt w secie zdobył dobrym atakiem Vettori (25:14).

Trzeciego seta od błędu technicznego rozpoczął Kliuka. Po skutecznym ataku Wołkowa był remis 2:2. Po dłuższej wymianie kolejny punkt zdobył Kovacevic doprowadzając do remisu 4:4. Vettori popisał się dwoma asami serwisowymi dając Trentino dwupunktowe prowadzenie (8:6).Po autowym ataku Russella przewaga Włochów zmniejszyła się do jednego punktu (9:8). Kovacevic skutecznym zagraniem w ataku doprowadził do stanu 11:9. Chwilę później dołożył on kolejne punkty atakiem oraz bezpośrednio z zagrywki i Trentino prowadziło już 15:10. Na drugą przerwę techniczną Włosi schodzili po skutecznym ataku Russella wygrywając 16:11. Gra Trentino coraz bardziej nabierała tempa a siatkarze z Rosji nie byli w stanie sie im przeciwstawić. Po asie serwisowym Lisinaca Włosi prowadzili 18:11. W decydującą fazę seta siatkarze Trentino wchodzili prowadząc po ataku Kovacevica 20:13. Do swojej świetnej gry siatkarze z Włoch dołożyli skuteczny blok zdobywając kolejny punkt (23:15). Chwilę później po świetnym ataku Kovacevica Trentino miało piłkę setową, którą wykorzystali wygrywając 25:16.

Czwartą partię skutecznym atakiem rozpoczął Vettori. Trentino szybko wysunęło się na prowadzenie, po skutecznym ataku Kovacevica doprowadzając do stanu 4:1. Chwilę później Lisinac zdobył punkt po bloku powiększając przewagę Włochów (6:2). Kliuka zdobył punkt z ataku a asem serwisowym popisał się Jakowlew zmniejszając nieco prowadzenie przeciwnika (5:7). Po asie serwisowym Ananiewa przewaga Trentino zmniejszyła się do zaledwie jednego punktu (10:9). Siatkarze z Włoch szybko jednak odbudowali swoją przewagę, doprowadzając po ataku Lisinaca i błędzie Wołkowa do stanu 15:11. Po kolejnym skutecznym ataku Kovacewica oraz asie serwisowym przewaga Trentino wynosiła już 17:11. W końcową fazę seta siatkarze z Włoch wchodzili podobnie jak w poprzedniej partii z wysoką przewagą (20:13). Po błędzie serwisowym Ananiewa Trentino prowadziło już 22:16. Ostatecznie po autowej zagrywce Wołkowa Włosi wygrali seta 25:19 i całe spotkanie 3:1.

Fakieł Nowy Urengoj – Diatec Trentino: 1:3 (25:22, 14:25, 16:25, 19:25)

Fakieł Nowy Urengoj: Kolienkowski, Kołodinski, Udrys, Jakowlew, Wołkow, Kliuka, Shoji (libero)
Diatec Trentino: Russell, Vettori, Giannelli, Candellaro, Kovacevic, Lisinac, Grebennikov (libero)

Autor: Paulina Modzelewska
Źródło: Opracowanie własne, fot. FIVB