Juniorki z brązowym medalem Mistrzostw Europy oraz nagrodami indywidualnymi

W meczu o 3. miejsce reprezentacja U-19 pokonała w Tiranie Turcję 3:2 (25:21, 17:25, 15:25, 25:20, 15:12). Najlepszą atakującą turnieju została wybrana Magdalena Stysiak (23 punkty w meczu z Rosją i 34 w spotkaniu z Turcją). Nagrodę dla najlepszej przyjmującej odebrała natomiast Oliwia Bułak. Złoty medal wywalczyły Włoszki, które również po tie-breaku wygrały z Rosjankami.

Mecz o brązowy medal był dla Polek meczem pocieszenia, bowiem były one bardzo blisko finału. W półfinale z Rosją podopieczne Waldemara Kawki prowadziły w piątym secie 14:12, jednak Rosjanki zdołały wyrównać i wygrały tę partię na przewagi.

Mecz lepiej zaczął się dla biało-czerwonych. Po wyrównanym początku pierwszego seta Polki wyszły na prowadzenie, które utrzymywały przez resztę partii wygrywając 25:21. W kolejnej odsłonie od początku dominowały Turczynki (3:8). Przez cały set utrzymywały one przewagę (16:10, 21:15) i pewnie wygrały 25:17. Trzeciego seta lepiej rozpoczęły podopieczne Waldemara Kawki (6:2, 8:6). Turczynki szybko jednak odrobiły straty a następnie osiągnęły znaczną przewagę (21:13), co pozwoliło im zakończyć seta pewnym zwycięstwem 25:15. W kolejnej partii od początku dominowały biało-czerwone (6:1, 8;2). Rywalki zdołały odrobić kilka punktów straty (8:10, 19:21), ale nasze siatkarki utrzymały przewagę i wygrały 25:20 doprowadzając do tie-breaka. Decydująca partia lepiej zaczęła się dla Polek (6:2, 9:4). Pomimo doprowadzenia do remisu (12:12), tureckie siatkarki w kolejnych akcjach popełniły dwa błędy własne, co biało-czerwone wykorzystały wygrywając 15:12.

Turcja – Polska 2:3 (21:25, 25:17, 25:15, 20:25, 12:15)

Turcja: Atlir, Kafkas, Kara, Aydin, Erkek, Cebecioglu, Kurt oraz Guctekin , Sahin i Katipoglu
Polska: Stysiak, Centka, Górecka, Baluk , Laskowska, Zaborowska, Jagła oraz Szczurowska i Damaske

Autor: Klaudia Zowczak
Źródło: pzps.pl, fot. CEV