Igor Kolaković: Iran to wspaniały kraj ze wspaniałymi ludźmi

Iran nie poradził sobie najlepiej w rozgrywkach tegorocznej Ligi Światowej, kończąc fazę interkontynentalną na 10. miejscu. Trener reprezentacji, Igor Kolaković uważa, że zespół był w stanie powalczyć o więcej w tych rozgrywkach, wspomina również o bardzo błędnym postrzeganiu kraju i samych Irańczyków, które jest wykreowane przez zachodnią propagandę.

Volleyflash.pl: Jesteście bez kwalifikacji do Final Six, ale chyba możecie pozostać optymistami, ta Liga Światowa pokazała, że Iran ma szeroki skład i sporo młodych talentów?

Igor Kolaković: Iran ma wiele młodych talentów, których nie ma tutaj, bo reprezentacja U-23 przygotowuje się do Mistrzostw Świata, które rozgrywane są w Egipcie. W niej znajduje się trójka kandydatów, która byłaby tu dzisiaj, gdyby nie była przed tak ważnym turniejem. Oczywiście, myślę, że Iran ma perspektywę, ale wszystkie inne kraje mają, jak widać, swoje własne perspektywy. Wszyscy tak naprawdę przyjechali z odmłodzonymi zespołami, tak więc Iran musi walczyć o swoje miejsce między wielkimi zespołami i myślę, że przed nim wielka walka o to, nie będzie łatwo wkroczyć o stopień wyżej w porównaniu do aktualnej pozycji, bo jest duża różnica. To było widać na meczach, które graliśmy tutaj w Polsce.

Trzeba przyznać, że byliście w stanie ugrać więcej, wiele setów przegraliście minimalnie…

Mogliśmy. Powiedzmy, że przeciw Stanom Zjednoczonym mogliśmy zrobić więcej. Dzisiaj wynik nie był aż tak ważny, ale mogliśmy przynajmniej w pierwszym secie zrobić więcej. Przeciw Włochom w pierwszym meczu w Pesaro z pewnością mogliśmy znacznie więcej, nie wspominając już o spotkaniu z Brazylią. Jedynie Serbia i Polska tak naprawdę pokonała nas tak definitywnie. W pozostałych meczach chociaż trochę walczyliśmy.

Kolejne przed reprezentacją są Mistrzostwa Azji, Iran będzie walczył, żeby przywieść tytuł mistrzowski z powrotem do kraju?

Mistrzostwa Azji nie są jakąś dużą motywacją dla Iranu, nie wiem sam dlaczego, ponieważ zazwyczaj w ostatnich latach wysyłali na nie reprezentacje B. Nadal nie wiem, czy jedziemy z reprezentacją Iranu na Mistrzostwa Azji, ponieważ bardzo szybko po nich są kwalifikacje do Mistrzostw Świata i Iran ma obowiązek zagrać tam najsilniejszym składem. Tak więc jeśli chodzi o to, sam nie wiem czy jedziemy na nie z reprezentacją.

W czym pomogła wam tegoroczna Liga Światowa?

Pomogło to w stworzeniu pewnego obrazu reprezentacji, a jaki on jest dokładnie jeszcze nie wiem, bo dwa miesiące to nie jest wystarczająco dużo pracy, żeby to ocenić. A po drugie, była ona znacząca dla ich doświadczenia, zgrywanie się i wymianę doświadczenia też z innymi.

W poprzedni weekend Ligi Światowej kobiety mogły oglądać spotkania na hali w Teheranie…

Myślę, że nie był to pierwszy raz, w zeszłym roku też chyba mogły, ale w tym roku było zdecydowanie więcej kobiet.

Jak to było odebrane w Iranie?

Myślę, że oni po prostu kochają siatkówkę i myślę, że to w porządku. Mają swoje reguły, których przestrzegają, które władza narzuca i oni w taki sposób funkcjonują.

Z Iranem związana jest pewna przykra rzecz, propaganda docierająca z zachodu, która kreuje bardzo negatywny obraz kraju i Irańczyków, chociaż w rzeczywistości jest zupełnie inaczej…

Tak, to nieprawda, Iran to wspaniały kraj ze wspaniałymi ludźmi, którzy są bardzo przyjaźni, bardzo otwarci, którzy kochają świat i kochają ludzi. I te negatywne opinie są całkowicie błędne. Mają swoje reguły, których przestrzegają i które nikomu nie przeszkadzają. Uważam, że są naprawdę cudowni i ludzie sami muszą tam pojechać i przekonać się jaki to piękny kraj.

Czy sama reprezentacja Iranu może jakoś zmienić ten negatywny obraz kraju?

Myślę, że siatkówka może. Ale na pewno nie jest to tylko w rękach siatkówki. To światowa propaganda, która się rozpościera na o wiele większym poziomie, niż siatkówka i wywodzi się z pewnych interesów, których ja nie chciałbym poruszać, bo sam zajmuję się tylko sportem.

Dla volleyflash.pl rozmawiała Anna Biernacka

Share Button

Komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*