ME, grupa B: Zwycięstwa Włoch i Niemiec w trzech setach

W drugim dniu rywalizacji w Szczecinie w grupie B LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 zwyciężyli faworyci Włosi i Niemcy. Polscy południowi sąsiedzi Słowacy i Czesi wykazywali ogromną wolę walki w spotkaniu, ale ostatecznie ponieśli trzysetowe porażki.

Słowacja –  Włochy 0:3 (14:25, 19:25, 20:25)

Słowacja: Bencz 4, Kohut 1, Ondurovic 2, Patak 6, Chrtiansky 3, Zatko 1, Kubs (L); Koncal, Mlynarcik 7, Lux 9, Presinsky 2, Ludha

Włochy: Vettori 13, Giannelli 4, Mazzone D. 7, Lanza 15, Piano 9, Antonov 7, Colaci (L); Spirito.

Pierwszą partię od skutecznego ataku po bloku rozpoczął Antonov. Skuteczność Włochów w ataku, dobre zagrywki Antonova i błędy rywali zwiększyły prowadzenie Italii na 6:0. Po autowym ataku włoskiej drużyny Słowacy nieco odrobili straty na 6:2. Na pierwszą przerwę techniczną jednak to Włosi wyszli ze zdecydowaną przewagą 8:2. Włosi skutecznie wykorzystywali błędy Słowaków i punktowali również zagrywką i blokiem zwiększając tym swoją przewagę (14:5). Solidny serwis pozwalał dalej Włochom na budowanie dobrych ataków (20:7). Lekka niedokładność Włochów w grze w samej końcówce nieco zmniejszyła przepaść punktową (13:23), ale znakomita gra w obronie i skuteczny atak Vetttoriego na sam koniec dały Włochom wysokie zwycięstwo w tej partii do 14.

Włosi kontynuowali skuteczną grę w ataku również w drugiej partii (3:1), jednak Słowacy zaczęli już prowadzić bardziej wyrównany pojedynek (6:7). Słowacy z czasem zaczęli bardzo dobrze grać zagrywką i wyrównali na 9:9, a po asie serwisowym Luxa wyszli nawet na prowadzenie 10:9 i zwiększyli je po kolejnym skutecznym ataku (11:9). Włosi jednak szybko wyrównali na 11:11, ale znów po skutecznych atakach i asie serwisowym Mlynarcika Słowacy osiągnęli prowadzenie (14:12). Dwa skuteczne ataki Lanzy obróciły wynik na 15:14 dla Włoch, a błędy Słowaków podcięły im samym skrzydła i przewaga Włoch wzrosła (17:14). As serwisowy Vettoriego coraz bardziej zbliżył Włochów do zwycięstwa również w tej partii (22:17). As serwisowy Antonova dał Włochom pierwszą piłkę setową (24:18) i również ten siatkarz zakończył partię  do 19 pipem.

Trzeciego seta Włosi zaczęli od udanej kiwki Giannelliego, jednak Słowacy przez początek partii starali się utrzymywać wyrównaną walkę (6:6), a po asie serwisowym Pataka wyszli nawet na prowadzenie (9:8). Po punkcie z zagrywki Lanzy Włosi wrócili na prowadzenie (11:10). Błędy własne Słowaków wciąż nie pozwalały im na przełamanie prowadzenia Włoch (14:13), a skuteczne zagrywki włoskiego zespołu zwiększały ich przewagę (17:14). Kolejny as serwisowy Lanzy zbliżył azrurrich do wygrania również trzeciej partii (20:16). Słowacy zmniejszyli jeszcze straty na 20:18, ale koniec seta należał już do Włoch. Najpierw potrójny blok (23:19), potem kiwka Giannelliego (24:20), a ostatni punkt po asie serwisowym dołożył Antonov, który zakończył tym partię do 20 i cały mecz 3:0.

Czechy – Niemcy 3:0 (19:25, 14:25, 20:25)

Czechy: Beer 3, Dzavoronok 8, Finger 2, Holubec 4, Janouch 2, Michalek 2, Krystof (L); Hadrava 5, Zmrhal 5, Demar, Galabov, Mach 5.

Niemcy: Fromm 9, Kaliberda 1, Andrei 7, Grozer 19, Kampa 1, Krick 9, Zenger (L); Schott 8, Hirsch 3, Zimmermann 2.

Spotkanie od dwóch skutecznych ataków rozpoczął Grozer (2:0), a dwa błędy Czechów zwiększyły przewagę Niemców (4:0), która wzrosła po asie serwisowym do wyniku 5:0. Skutecznym atakiem i potrójnym blokiem Czesi przerwali serię Niemców (2:5). Z czasem Niemcy po skutecznej grze w ofensywie zwiększali przewagę (10:5), ale czeski zespół nie odpuszczał i również pokazywał skuteczną grę w tym elemencie (7:10) i zdołali wyrównać na 11:11. Remis utrzymywał się do wyniku 13:13, jednak na drugą przerwę techniczną Niemcy wyszli już z trzema oczkami przewagi (16:13). Po punktowym bloku Niemcy osiągnęli już znaczącą przewagę w końcowej fazie (21:16), ale Czesi wciąż starali się walczyć w tym secie odpowiadając tym samym elementem (18:21). Piłkę setową po ataku wywalczył dla niemieckiej drużyny Grozer (24:18), a partię zakończyli Czesi zepsutą zagrywką.

Drugiego seta od zagrywki w siatkę zaczął Kampa, ale świetne obrony i skuteczne ataki Niemców, a także solidna zagrywka dały im wysokie prowadzenie 8:1 na pierwszej przerwie technicznej. Nieprzerwanie dobra gra Grozera w ataku pozwalała Niemcom na utrzymywanie ogromnej przewagi 11:4 i dalej na jej zwiększenie 17:5. Po kiwce, dwóch skutecznych blokach i asie serwisowym Czesi starali się jeszcze zmniejszyć stratę punktową (9:17). Nadzieję czeskiej drużyny wzbudzały kolejne udane bloki (12:19), ale przewaga Niemców była już zbyt wysoka (22:12). Dwie punktowe zagrywki Zimmermanna dały Niemcom piłkę setową (24:12), a partię do 14 udanym zagraniem na siatce zakończył Hirsch.

Na początku trzeciej partii to Czesi zaczęli od nieznacznego prowadzenia 2:1. Do wyniku 13:13 toczyła się bardzo wyrównana gra i żaden zespół nie był w stanie utrzymać znaczącej przewagi, zarówno Niemcy jak i Czesi pokazywali bardzo ciekawe akcje w ataku. Dopiero przy serwisie Grozera Niemcy zdołali osiągnąć trzy oczka przewagi (16:13). Skuteczniejsza gra niemieckiego zespołu w ataku i niedokładność rywali zwiększyła ich przewagę (20:14). Dwie dobre zagrywki i skuteczne ataki Czechów dały im punkt kontaktowy na 20:19. Czeski zespół pomylił się jednak w ataku i to Niemcy byli coraz bliżej wygrania również trzeciej partii (21:19). Punkt z zagrywki dołożył jeszcze Hirsch (22:19), a potem atak ze środka skończył Krick (23:19). Piłkę meczową Niemcy zdobyli po nieczystym zagraniu rywali, a ostatni punkt należał do Grozera, który zakończył partię do 20 i cały mecz 3:0.

Autor: Anna Biernacka