A może siatkówka?

W ostatnich latach (szczególnie po zdobyciu Mistrzostwa Europy w 2009 roku) siatkówka przybrała na popularności. Ludzie chwalą się, że oglądają ten sport, a niektórzy nawet – chodzą/jeżdżą na mecze. Postanowiłam zrobić krótką ankietę wśród 20 wybranych osób, w tym 10 przypadkowo spotkanych, aby zobaczyć, czy ludzie faktycznie wiedzą cokolwiek nt. tej dyscypliny sportu i jeżeli oglądają, to dlaczego.

 Kubiak

Pierwsze pytanie dotyczyło jednego wyrazu/zwrotu kojarzącego się ze siatkówką. Byłam przekonana,że większość ludzi poda skojarzanie typu: „siatka”, „as”. Jednak 10 osób odpowiedziało „pasja”, co wywołało u mnie pozytywne zaskoczenie. Bez pasji i zaangażowania nie ma siatkówki. Co ciekawe, 5 osób, dokładniej dziewczyn, nie ogląda volley’a. 3 razy padła odpowiedź „miłość”, te osoby akurat są wiernymi kibicami swoich klubów, ale także i reprezentacji.

Drugie pytanie – „Grałeś kiedyś w siatkówkę, jeżeli tak to gdzie”. Ponad połowa ankietowanych udzieliła odpowiedź, że miała styczność z tym sportem tylko na lekcjach wf. Jako uzasadnienie swej wypowiedzi, wielu z nich stwierdziło, że nauczyciel wychowania fizycznego nie zaszczepił w nich tej pasji. To pokazuje, jak w wielu szkołach wyglądają lekcje wf. Wiele osób w siatkówkę gra sporadycznie, a jak już gra, to nie są nawet uczeni porządnych odbić. Siatkówka kojarzyła się z musem, a nie z przyjemnością. 4 dziewczyny dalej trenują, 2 z nich dzięki zwycięstwie na Mistrzostwach Europy w 2009, które zmobilizowały je do trenowania siatkówki. To jest piękne, że takie wydarzenia powodują, iż kolejne osoby zaczynają się interesować, a nawet grać w volley’a.

Cieszynki

Następnie zapytałam ankietowanych, czy siatkówka jest popularna w ich środowisku/otoczeniu. Na 20 osób, 18 odpowiedziało, że tak. Z powyższej liczby ankietowanych połowa stwierdziła, że oglądają tylko spotkania reprezentacyjne. Dlaczego? Jedni nie mają dostępu do kanałów, a na których można obejrzeć PlusLigę czy Orlen Ligę. Inni twierdzą, że reprezentacja jest o wiele ciekawsza niż klubowa. Druga „9” zaznaczyła swoją przynależność do „barw” klubowych. W tym przypadku padały głównie trzy kluby: PGE Skra Bełchatów, Asseco Resovia Rzeszów oraz ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Dlaczego siatkówka jest popularniejsza od piłki nożnej? Z tym pytaniem musiały zmierzyć się moi ankietowani. 15 osób stwierdziło dokładnie to samo – piłka nożna niestety wydaje się bardziej medialna i „finansowo” kusząca, np. dla reklamodawców. Raz padła odpowiedź, że wiele osób uważa, iż volley nie przynosi emocji. Ankietowana od razu zaznaczyła – „Nie zgadzam się z tym. W siatkówce każda akcja przynosi smutek lub radość. Jak tutaj można nie widzieć emocji”.

Gdy zadałam to pytanie, słyszałam często: „Na prawdę? Tylko jednego? Przecież to niemożliwe!”. „Najbardziej znany według Ciebie siatkarz?”, aż tak trudne pytanie? Na 20 odpowiedzi:

8 wskazań – Bartosz Kurek

4 wskazania – Mariusz Wlazły

2 wskazania – Paweł Zagumny

Po 1 wskazaniu: David Lee, Michał Filip, Arkadiusz Gołaś, Matthew Anderson, Jenia Grebennikov oraz Giba.matt anderson

Zbierając powyższe „głosy” próbowałam przeanalizować, dlaczego tyle osób wybrało Bartosza Kurka. Podpytałam się także, niektórych z ankietowanych i usłyszałam, że Bartek to bardzo miły i utalentowany chłopak. Pani Kasia ze Sławna stwierdziła „Świetnie reklamuje Monte. Dzieci jak widzą reklamę, krzyczą: Bartek! Od kiedy pojawił się w reklamie, zaczęliśmy oglądać siatkę”. Jeżeli takie zabiegi marketingowe mają przysporzyć wielu wiernych fanów siatkówki, jestem jak najbardziej za!

Ostatnie pytanie dało wielu osobom do myślenia: „Dlaczego ludzie oglądają siatkówkę?”. Ania z Krakowa ujęła swą odpowiedź tak: „Z jednej strony sporty stają się ogólnie popularne, a z drugiej mogą poznać przez nie wspaniałych ludzi, poczuć szczęście oraz mieć wzór do naśladowania”.  Wielu ankietowanych dało tę samą odpowiedź, „Przez emocje”. Jak się z tym nie zgodzić? Atak, blok, as, set. Każdy moment na boisku czy na siedzeniu na hali przynosi emocje, nie ma innego wyjścia! Pani Kasia ze Sławna powiedziała: „Nasz pierwszy mecz, Polska-Francja na ME w 2013, okazał się fajnym wyjazdem. Nigdy nie myślałam, że przez słuchanie hymnu na żywo, a capella, będę miała ciary”.

piłka

Jakie wnioski można wysunąć na podstawie przeprowadzonej przeze mnie ankiety? Siatkówka powoli staje się popularna, nie wiem czy kiedykolwiek będzie na równi z piłką nożna, ale to nie o to chodzi! Volley gromadzi co raz więcej prawdziwych kibiców, a nie „sezonowców”, co się ostatnio powoli docenia, szczególnie w naszym kraju. Niestety, wiele z ankietowanych, ale nie tylko, nie uprawia tego sportu po w-f. Szkoda, nikt nie wie, czy to może akurat  przysłowiowy Kowalski z Warszawy, nie zostanie drugim Zagumnym? Tylko często ludzie potrzebują „pierwszego kroku”, nawet dzieci. Zaprowadzić na trening, zabrać na mecz, a nawet próbować grać na podwórku czy osiedlowym boisku. Wystarczy podać rękę, a dzięki temu może narodzić się kolejny świetny zawodnik lub zawodniczka.

Serdecznie dziękuję wszystkim ankietowanym za poświęcenie mi tych 15 minut, czasami nawet 30. Jesteście wielcy i to dzięki Wam powstał ten artykuł! 🙂

Autor: Paula Dąbrowska

Share Button

Komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*